MojAndroid

Spoločnosť Qualcomm si za posledný rok získala výborné postavenie na trhu, ktoré jej zabezpečili hlavne procesory S3, S4 a S4 pro so 4 výpočtovými jadrami. Všetci sme očakávali, že ďalšia generácia ponesie názov S5, S6 a tak ďalej, no Qualcomm prekvapil a na CES 2013 predstavil pokračovanie vyššie spomínaných procesorov v podobe Snapdragon 800 a Snapdragon 600.

Qualcomm Snapdragon 600

Slabší z dvojice predstavených procesorov – Snapdragon 600, je pokračovaním výborného 4-jadrového procesora Snapdragon S4 Pro, ktorý môžeme nájsť vo viacerých zariadeniach ako Google Nexus 4 či HTC Butterfly. Okrem vyššieho výkonu však prináša aj menšiu spotrebu batérie, čo je jedna z hlavných predností dnešného technologického pokroku v mobilnom segmente. Ďalšie technické parametre Snapdragonu 600 ponúkajú:

 • 4-jadrový Krait 300 CPU – taktovaný do maximálnej frekvencie 1,9 GHz.
 • Adreno 320 GPU – grafický procesor ponúkajúci 3-násobne vyšší výkon ako A225, zároveň aj prvý GPU na svete ponúkajúci podporu pre GPGPU API ako OpenGL ES 3.0, OpenCL a Renderscript Compute.
 • podpora pre LPDDR3 RAM – (Low Power Double Data Rate 3) – podpora pre novú generáciu pamäte RAM, ktorej výpočtová sila je kombinovaná s výkonom procesora a navyše je energeticky menej náročná.
 • celkovo vyšší výkon – v porovnaní s S4 Pro až 40% nárast výkonu!

Procesor Snapdragon 600 je už teraz v procese výroby a do komerčných zariadení by sa mal dostať v druhom kvartáli roka 2013.

Qualcomm Snapdragon 800

Vlajkový procesor spoločnosti pre rok 2013 – Snapdragon 800 – prináša revolúciu medzi procesormi v mobilnom segmente. V procesoroch vyrábaných novou 28 nm technológiou HPm (High-K + Metal Gate) spoločnosti TSMC sa skrývajú najnovšie technológie spoločnosti Qualcomm, čo zaručuje extrémne vysoký výkon a zároveň veľmi malú spotrebu energie. Vlastnosti najnovšieho procesora od Qualcommu predstavujú:

 • 4-jadrový Krait 400 CPU – taktovaný až na 2,3 GHz pre každé jadro!
 • Adreno 330 GPU – nový grafický procesor ponúkajúci patentovanú technológiu Flex Render, ktorá je navrhnutá na rozšírenie možností využitia GPU a ponúka podporu pre všetky najnovšie API. Nový Adreno 330 je 2-násobne výkonnejší a rýchlejší, než Adreno 320, ktorý môžeme nájsť takmer vo všetkých najvýkonnejších modeloch z minulého roka.
 • 2x32bit LPDDR3 RAM ~ 800MHz – podpora pre najnovšie RAM s rýchlosťou zbernice až 800 MHz a objemným dátovým tokom až 12,8 GBps.
 • 4G LTE Cat 4 – podpora pre 4G LTE sieť s maximálnou teoretickou rýchlosťou 150 Mbps.
 • Wi-Fi 802.11ac – podpora pre najnovšiu technológiu Wi-Fi s prenosovou rýchlosťou až 1 Gbps!
 • UltraHD 4k video – video môže byť nahrávané, prehrávané a na externom displeji zobrazené v UltraHD rozlíšení (4k = 4096 × 2304 pixelov), čo je 4-násobok Full HD rozlíšenia.
 • HD audio – podpora pre DTS-HD, Dolby Digital Plus a 7.1 surround sound.
 • fotoaparáty do 55 Mpix – podpora pre Dual Image Signal Processors (“prednú a zadnú kameru”) až do rozlíšenia 55 Mpix, pričom je samozrejmosťou 3D snímanie, autofókus, natáčanie FullHD 1080p videa pri 30 fps, aj úprava 55 Mpix fotografií priamo v zariadení.
 • celkovo vyšší výkon – Snapdragon 800 prinesie až 75% nárast výkonu oproti S4 Pro!

Aj Snapdragon 800 je už v procese výroby a jeho príchod v zariadeniach môžeme očakávať na prelome polroku 2013.

Spoločnosť Qualcomm tiež informovala, že nové procesory nebudú použité len v najnovších smartfónoch a tabletoch, ale aj v inteligentných TV a multimediálnych prehrávačoch. Ako sa najnovšie SoC od Qualcommu pozdávajú vám ? 

 

 

Zdroj: Qualcomm via AndroidAuthority

8.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+