Ak ste jedným zo šťastlivcov, ktorí si pod vianočným stromčekom našli zariadenie s operačným systémom Android, máme tu pre vás 5 tipov, ktoré by ste mali po zapnutí tohoto zariadenia vykonať. Berte to ako 5 Android prikázaní pre začiatočníkov :-) Tu sú:
1. Neignorujte nastavenia Google účtu
Ak ste svoje Android zariadenie zapli po prvý krát, budete mať možnosť vytvoriť si alebo pridať už existujúci Google účet. Niektorí ľudia berú tieto nastavenia na ľahkú váhu, no verte, že nastavenie Google účtu je najdôležitejšia vec, čo sa nastavení týka. Je to tiež najrýchlejšia cesta, ako si zosynchronizovať svoje kontakty, kalendár a e-mail (základné PIM funkcie). Ak ste tento krok v nastaveniach preskočili, tak sa k nemu vráťte alebo si Google účet zadajte priamo v nastaveniach zariadenia ihneď, ako si prečítate tento návod.
Prečo by ste si mali nastaviť/vytvoriť svoj Google účet?
Na túto otázku existuje niekoľko odpovedí. Nejde len o synchronizáciu kontaktov či kalendára. Po zadaní vlastného Google účtu sa s ním zálohujú všetky dôležité údaje vo vašom Android zariadení, ktoré tak budete mať k dispozícii ak stratíte svoje zariadenie, odcudzia vám ho alebo sa inak poškodí softvérové alebo hardvérové vybavenie tohoto zariadenia. Takisto svoj Google účet budete potrebovať aj na príhlásenie do Android Marketu. Ten využijete nielen na inštalovanie nových aplikácií a hier, ale aj priamo pri strate svojho zariadenia. Cez webový Android Market sa prihlásite pomocou svojho Google účtu a do svojho zariadenia na diaľku nainštalujete aplikáciu Plan B, ktorá vám obratom pošle na váš Gmail (Google účet) polohu vášho zariadenia. Samozrejme, že to dokážu viaceré aplikácie.
2. Pripojte sa na Wi-Fi sieť
Existujú 3 dôležité fakty, prečo by ste sa mali pripojiť na internet práve pomocou Wi-Fi siete:
a; Wi-Fi pripojenie je pravdepodobnejšie rýchlejšie ako váš 3G/4G mobilný internet a tak môžete potrebné dáta či aplikácie sťahovať oveľa rýchlejšie a bez dátového obmedzenia. A verte mi, že dáta do svojho Android zariadenia budete sťahovať vo väčšom množstve, takže neobmedzený internet cez Wi-Fi bude pre vás obrovskou výhodou.
b; Wi-Fi pripojenie si vyžaduje menšie množstvo energie ako mobilná dátová sieť, takže vám batéria vo vašom Android zariadení (ktorá má už teraz nízku výdrž) vydrží dlhšie.
c; Wi-Fi pripojenie je (v 99,9%) dátovo neobmedzené, takže si nemusíte lámať hlavu s tým, že prekročíte svoj mesačný dátový limit od operátora, čím by ste si “dopriali” o pár € vyššiu faktúru.
3. Nastavte si menej častú (žiadnu) aktualizáciu aplikácií, ktoré spotrebúvajú vaše dáta
Android je operačný systém nekonečných možností, medzi ktorými nájdeme napríklad aj aplikácie, ktoré vám ukážu presné počasie v mieste, na ktorom sa nachádzate, vaše obľúbené noviny v mobilnej forme či vaše e-maily, ktoré tak máte vždy so sebou. Väčšinou však ide o aplikácie, ktoré na svoje fungovanie potrebujú pripojenie k internetu. Aby ste mali správy, počasie, e-maily alebo iné dáta stále čo najnovšie, musíte ich aktualizovať. Na to samozrejme treba pripojenie k internetu. Aj keď sa vám to nezdá reálne, pri pravidelnej aktualizácii napríklad každých 30 minút, sa vám pri pár aplikáciach môže prečerpať mesačný dátový paušál už po pár týždňoch, čo v konečnom dôsledku znamená zas a znova len vyššiu faktúru od operátora. Pokiaľ však nechcete platiť peniaze naviac, nastavte si aktualizácie takýchto aplikácií povedzme každé 4 hodiny, alebo len pri otvorení danej aplikácie, alebo aktualizáciu obmedzte len na tú dobu, pokiaľ ste pripojení k neobmedzenej Wi-Fi sieti. Spravíte tak v nastaveniach danej aplikácie. Ak dátový paušál vôbec nemáte, vypnite si aktualizáciu priamo v nastaveniach telefónu. Každé € je v dnešnej dobe dobré!
4. Nainštalujte si základné aplikácie
Keďže sa na Android Markete nachádza neuveriteľné množstvo aplikácií, je ťažké vybrať niekoľko aplikácií, ktoré by vyhoveli všetkým. Obrovská variabilita dodáva tomuto operačnému systému šmrnc a preto si na Markete dokáže človek vybrať z niekoľkých aplikácií rovnakého druhu presne takú, ktorá mu sadne. Je však dobré, aby ste si na začiatok nainštalovali niekoľko základných aplikácií, ktoré sú takmer nutné. Tu je zopár našich tipov:
Lookout Mobile Security – zrejme najobľúbenejší antivírusový program pre Android
Facebook – Takmer každý je v dnešnej dobe prihlásený na tejto sociálnej sieti, ktorá má svoju aplikáciu aj pre operačný systém Android. Pre správy na Facebooku využite radšej Messenger.
Svietidlo – v tme môžete svoje Android zariadenie, ktoré disponuje bleskom využiť aj ako alternatívu baterky. Stiahnite si napríklad Tiny Flashlight.
Gmail – správca e-mailov z vášho Google účtu.
Skype – každý moderný človek pozná bezplatný internetový komunikačný nástroj Skype, ktorý si môžete samozrejme zadarmo stiahnuť aj do svojho Android zariadenia.
Slovník – vo svojom Android zariadení mnohí určite postrádajú dobrý slovník. Jedným s offline slovníkov, ktorý si vyžaduje stiahnutie niekoľkých MB dát len na začiatku je aj Free Dict, ktorý vám preloží slová z/do anglického jazyka.
Angry Birds – kto nemá vo svojom Android zariadení nainštalovanú hru Angry Birds, nepatrí do Android komunity!
Všetky vyššie uvedené aplikácie sú bezplatné.
5. Neinštalujte aplikácie z neznámych zdrojov
Po prvom otvorení Android Marketu prídete na to, že nie všetky aplikácie na vaše zariadenie sú bezplatné. Mnohí z vás sú však natoľko šikovní, že si dokážu aplikáciu pre svoje zariadenie (.apk súbor) stiahnuť z neznámych internetových zdrojov. Pre vás šikovnejších však máme upozornenie – tak ako dokážu vývojári vytvoriť dokonale prepracovanú Android aplikáciu, ktorá dokáže pracovať s kontaktami, SMS správami a internetom naraz, takisto dokážu vytvoriť jej pirátsku verziu, ktorá bude napríklad posielať platené SMS správy na konto vývojára takejto “na čierno stiahnutej” aplikácie. Preto si dvakrát rozmyslite, či sa rozhodnete stiahnuť si takéto aplikácie alebo hry do svojich Android zariadení, pretože sa vám veľmi ľahko môže stať, že vás nepríjemne prekvapí faktúra za paušál na konci mesiaca, alebo si nebodaj zničíte svoj nový Android telefón či tablet tým, že spustíte pirátsku aplikáciu, ktorá vám natrvalo poškodí softvér či hardvér.
Čo ďalej?!
Ako sme už spomínali, Android je operačný systém nekonečných možností. Treba ich využiť! Dokúpte si príslušenstvo do auta pre vaše Android zariadenie a využívajte presnú GPS navigáciu na cestách, sťahujte nové aplikácie a hry, ktoré zvýšia produktivitu vášho zariadenia alebo vás len pobavia a študujte! ŠTUDUJTE nové možnosti tohoto operačného systému, ktoré sa denne vytvárajú či vylepšujú, pretože Android je operačný systém, ktorý je každý deň niečím nový, niečím výnimočný, niečím lepší. Portál MôjAndroid.sk je tu pre vás denne presne preto, aby vám pri vašom štúdiu tohoto operačného systému pomohol. Preto neváhajte a čítajte si denne nové príspevky a články alebo nás kontaktujte na ktorýkoľvek e-mail v prípade vašich otázok. Pretože MY sme tu preto, aby sme VÁM pomohli!
MôjAndroid.sk Vám odporúča:
Android začiatočník: seriál pre začínajúcich Android používateľov
MojAndroid.sk tipy&triky pre začiatočníkov – základné funkcie
Ak máte aj vy nejaké typy pre začiatočníkov s operačným systémom Android, uverejnite ich prosím pomocou komentára na konci článku. Každá pomoc sa cení.
Zdroj: mashable
paneboze ked angry birds a svietidlo maju patrit medzi zakladne aplikacie tak dakujem pekne. Myslim ze toto veru nie je nevyhnutnou vybavou telefonu.
to je ta najnevyhnutnejsia vybava :)
flashlight je dobra aplikacia ale zapnut svetlo sa da roznymi cestami
wi-fi spotrebuje za ten isty cas viac energie ako 3g … vyhoda je len ze stahuje rychlejsie a teda to pri stahovani vyjde lepsie
angry birds by som nahradil GTA3
To není pravda, WiFi přijímač je energeticky méně náročnější než přijímač 3G, takže v článku je to napsáno správně. A kdo chce šetřit baterii a má možnost používat WiFi, udělá dobře, když si úplně vypne datové služby nebo v nastavení alespoň zapne možnost “používat pouze 2G sítě”. Výdrž baterie se znatelně prodlouží.
Presne tak…3G sa rovná minimálne o 30% nižšia výdrž batérie…a na novších Androidoch sa ti WiFi vypína keď je neaktívne alebo keď je displej vypnutý…
GTA3 nefunguje na všetkých fónoch chlapče :)
Svietidlo sa hodi vzdy napr. pri vypadku elektriny a Angry birds je podla mna jedina hra na markete, ktoru mozes hrat cele mesiace a ani ju neprejdes celu, ani ta neomrzi.
Mňa omrzela.
Mas 3 verzie, tak ich striedaj. Hlavne Rio je viditelne rozdielne.
wifi nie vzdy znamena rychlejsie data ako cez operatora a su ludia ktory hry vobec nehravaju, takze angry birds by som vynechal…
To nieje hra, to ma vlastnu kategoriu. Su hry, programy a angry birds :D
Trošku ma tá časť s “angry birds” zahanbila. Keďže sa považujem za člena android komunity, nainštalujem si ju. Ale či si ju aj niekedy zahrám, to nesľubujem :)
sorry ale napísať 3G/4G (na slovensku) mi prislo smiešne ;-) a ked ste uplny androidovsky zaciatocnik tak pred prvym spustenim nevkladajte SIM kartu ale iba vpripade ze nemate datovy pausal .Mozete si usetrit nejake eura. A este by som ho odporucil aktivovat je to super vec . Vela stastnych staihnuti a ziadny malware Vam praje miro ;-)
muzete me vysvetlit jak si nastavim napr. pri Gmailu snychronizaci jednou za 4 hodiny????? rad se priucim, diky za odpoved.
Ak pouzivas nativnu aplikaciu Gmail, tak tam sa neda nastavit synchronizacia na 4 hodiny. Ale je to mozne nastavit v aplikacii E-mail, kde si pridas svoje gmailove konto a v nastaveniach zvolis moznost synchronizacie na 4 hodiny.
Prečo by si to chcel? Push notifikácie sú najefektívnejšie.
Neexistuje väčšia blbosť, než radiť synchronizáciu kontaktov cez Google účet.
Může mi prosím autor tohoto článku vysvětlit, jak může škodlivá aplikace poškodit hardware?
Napríklad prehriatím telefónu pri náročnejšej aplikácii. Táto tematika je dosť diskutabilná, no nedovolím si povedať, že poškodenie hardvéru škodlivou aplikáciou je nemožne = teda je to reálna hrozba.
Většina telefonů má teplotní pojistku a tím se telefon vypne, takže žádné poškození nehrozí. Zatím neexistuje škodlivá aplikace, která by zničila hardware.
skor by som odporucal redakcii zrobit prieskum u ludi co maju nieco s androidom odzite co by odporucali zaciatocnikom ako dobry start s telefonmi z tymto OS a napisat o tom clanok. pripadne popis ako si dobre nastavit telefon aby so zakladnou vybavou sa vedel dobre zaobist a vyuzit co ten telefon ponuka uz v zaklade // tak vseobecnejsie by postacilo si myslim kedze jeden ma 2.1 dalsi napr. 2.2 a pod //. To co si clovek potom doinstaluje uz je viacmenej vec vkusu a ponuknut napady na aplikacie ktore sa fakt oplatia pre plnohodnotne vyuzitie telefonu. Tento navod je nehnevajte sa “dost z cesty”
Neberte to v zlom to je len moj pohlad na tento clanok, kde nadpis a obsah veru do kopy podla mna moc nejdu.
Martin, paci sa nam tvoj napad, co by si odporucil ty novym Android pouzivatelom?
bez Angry Birds nepatris do komunity, OMG!
Ja by som začiatočníkom hlavne radil aby sa prvé dni s telefónom hrali, hrali a stále hrali…resp. to im ani nemusím radiť…to chytí človeka samé. (samozrejme nemyslím hry)
Ako prvú vec určite google účet…(kalendár a kontakty osr… pes, to mám v tel. alebo na sim)
no a ako druhú…brúzdať market…a skúšať…skúšať…a keď budete mať v telefóne 200 app a uvidíte ktorá je dobrá a ktorá nie…dáte reset na továrenské nastavenia a nainštalujete tie app, ktoré sa osvedčili.
Clanok az moc riesi datove limity. Donedavna som mal 1,5GB/mesiac a nebola sanca to minut. Teraz mam neobmedzeny a to mam tu istu sluzbu, len to operator zmenil .
Vobec to pritom nieje drahe. Clovek co ma android by mal aspon vyuzivat jeho funkcie a k tym treba internet. Pre android je to nutnost, inak ho niekomu darujte a kupte si nejaky lacny telefon, napr. ten pre dochodcov kde su velke tlacidla.
Úplně jako první bych si schoval záruční list :-)
toto co je za zkladnu vybavu
KDE JE ADVANCED TASK KILLER a jeho nastavenie?
je to aplikacia ktora po dobrom nastaveni spravi dvojnasobnu vydrz telefonu /mne u x10/
kde su widgety na rychle vypinanie wifi/bluetooth/gps koli znizeniu spotreby baterie?
ma tento clanok vobec nejaku hodnotu ?
Ďakujeme za príspevok v tejto diskusii. Je štatisticky dokázané, že využívanie Task Killera je v OS Android nepodstatné, nakoľko si systém sám vypína procesy, ktoré nevyužíva. Widgety na rýchle vypínanie/zapínanie Wi-Fi a iných procesov sú len výhodou a samotné procesy sa dajú vypnúť samostatne v nastaveniach alebo v rolovacej lište (líši sa od modelu zariadenia). Inak oceňujeme vašu kreativitu pri vytváraní prezývky do tejto diskusie. S pozdravom, Ondrej Ličko, autor článku.
a tie .apk tak ako zistim ci su dobre abo ne?
nemam angy birds, nemam flashlight, nemam antivirus a stahujem aplikacie z neznamych zdrojov, takze nepatrim do android komunity? nemyslite vazne, na markete je plno lepsich aplikacii ako okopirovana flashovka angry birds
Mno , angry birds ma prestalo bavit 20 minut po instalacii?
dobrý den, otázka ten istý google účet je možné používat ako základný google účet v dvoch telefonoch naraz?
Svoj Google účet môžete používať v desiatkach zariadení naraz :)
Po zadaní vlastného Google účtu sa s ním zálohujú všetky dôležité údaje vo vašom Android zariadení, ktoré tak budete mať k dispozícii ak stratíte svoje zariadenie, odcudzia vám ho alebo sa inak poškodí softvérové alebo hardvérové vybavenie tohoto zariadenia. -toto sa píše v článku vyššie, možno nedobre chápem, ale ak sa mi zálohujú údaje v telefóne, ako budem mať prístup k ním keď sa mi poškodí telefón alebo mi ukradnú?
ako zo synchronizujem klasika skype a android?vopred vdaka
Dobrý deň, neviem, čo máte presne na mysli, ale ak ste si stiahli Skype pre Android a prihlásili sa pod už existujúcim účtom, tak by sa po pripojení na internet mali zosynchronizovať obe verzie – Android aj PC.
viete mi poradit ako si aktualizujem facebook v telefone HTC wildfire ? Uz rok a pol mi tam ukazuje povodne statusy a udalosti a fotky znamych. Akonahle je nejaka aktualizacia, tak aktualizujem, skusala som uz hocico. Vzdy mi vyskoci okno ze aplikacia Lide bola neocakavane ukoncena ak dam aktualizoval FB :( a pritom Lide je aplikacia HTC telefonu.
tento clanok pisal aky debil? preboha