MojAndroid

Ak ste jedným zo šťastlivcov, ktorí si pod vianočným stromčekom našli zariadenie s operačným systémom Android, máme tu pre vás 5 tipov, ktoré by ste mali po zapnutí tohoto zariadenia vykonať. Berte to ako 5 Android prikázaní pre začiatočníkov :-) Tu sú:

1. Neignorujte nastavenia Google účtu

Ak ste svoje Android zariadenie zapli po prvý krát, budete mať možnosť vytvoriť si alebo pridať už existujúci Google účet. Niektorí ľudia berú tieto nastavenia na ľahkú váhu, no verte, že nastavenie Google účtu je najdôležitejšia vec, čo sa nastavení týka. Je to tiež najrýchlejšia cesta, ako si zosynchronizovať svoje kontakty, kalendár a e-mail (základné PIM funkcie). Ak ste tento krok v nastaveniach preskočili, tak sa k nemu vráťte alebo si Google účet zadajte priamo v nastaveniach zariadenia ihneď, ako si prečítate tento návod.

Prečo by ste si mali nastaviť/vytvoriť svoj Google účet?

Na túto otázku existuje niekoľko odpovedí. Nejde len o synchronizáciu kontaktov či kalendára. Po zadaní vlastného Google účtu sa s ním zálohujú všetky dôležité údaje vo vašom Android zariadení, ktoré tak budete mať k dispozícii ak stratíte svoje zariadenie, odcudzia vám ho alebo sa inak poškodí softvérové alebo hardvérové vybavenie tohoto zariadenia. Takisto svoj Google účet budete potrebovať aj na príhlásenie do Android Marketu. Ten využijete nielen na inštalovanie nových aplikácií a hier, ale aj priamo pri strate svojho zariadenia. Cez webový Android Market sa prihlásite pomocou svojho Google účtu a do svojho zariadenia na diaľku nainštalujete aplikáciu Plan B, ktorá vám obratom pošle na váš Gmail (Google účet) polohu vášho zariadenia. Samozrejme, že to dokážu viaceré aplikácie.

2. Pripojte sa na Wi-Fi sieť

Existujú 3 dôležité fakty, prečo by ste sa mali pripojiť na internet práve pomocou Wi-Fi siete:

a; Wi-Fi pripojenie je pravdepodobnejšie rýchlejšie ako váš 3G/4G mobilný internet a tak môžete potrebné dáta či aplikácie sťahovať oveľa rýchlejšie a bez dátového obmedzenia. A verte mi, že dáta do svojho Android zariadenia budete sťahovať vo väčšom množstve, takže neobmedzený internet cez Wi-Fi bude pre vás obrovskou výhodou.

b; Wi-Fi pripojenie si vyžaduje menšie množstvo energie ako mobilná dátová sieť, takže vám batéria vo vašom Android zariadení (ktorá má už teraz nízku výdrž) vydrží dlhšie.

c; Wi-Fi pripojenie je (v 99,9%) dátovo neobmedzené, takže si nemusíte lámať hlavu s tým, že prekročíte svoj mesačný dátový limit od operátora, čím by ste si “dopriali” o pár € vyššiu faktúru.

3. Nastavte si menej častú (žiadnu) aktualizáciu aplikácií, ktoré spotrebúvajú vaše dáta

Android je operačný systém nekonečných možností, medzi ktorými nájdeme napríklad aj aplikácie, ktoré vám ukážu presné počasie v mieste, na ktorom sa nachádzate, vaše obľúbené noviny v mobilnej forme či vaše e-maily, ktoré tak máte vždy so sebou. Väčšinou však ide o aplikácie, ktoré na svoje fungovanie potrebujú pripojenie k internetu. Aby ste mali správy, počasie, e-maily alebo iné dáta stále čo najnovšie, musíte ich aktualizovať. Na to samozrejme treba pripojenie k internetu. Aj keď sa vám to nezdá reálne, pri pravidelnej aktualizácii napríklad každých 30 minút, sa vám pri pár aplikáciach môže prečerpať mesačný dátový paušál už po pár týždňoch, čo v konečnom dôsledku znamená zas a znova len vyššiu faktúru od operátora. Pokiaľ však nechcete platiť peniaze naviac, nastavte si aktualizácie takýchto aplikácií povedzme každé 4 hodiny, alebo len pri otvorení danej aplikácie, alebo aktualizáciu obmedzte len na tú dobu, pokiaľ ste pripojení k neobmedzenej Wi-Fi sieti. Spravíte tak v nastaveniach danej aplikácie. Ak dátový paušál vôbec nemáte, vypnite si aktualizáciu priamo v nastaveniach telefónu. Každé € je v dnešnej dobe dobré!

4. Nainštalujte si základné aplikácie

Keďže sa na Android Markete nachádza neuveriteľné množstvo aplikácií, je ťažké vybrať niekoľko aplikácií, ktoré by vyhoveli všetkým. Obrovská variabilita dodáva tomuto operačnému systému šmrnc a preto si na Markete dokáže človek vybrať z niekoľkých aplikácií rovnakého druhu presne takú, ktorá mu sadne. Je však dobré, aby ste si na začiatok nainštalovali niekoľko základných aplikácií, ktoré sú takmer nutné. Tu je zopár našich tipov:

Lookout Mobile Securityzrejme najobľúbenejší antivírusový program pre Android

Facebook Takmer každý je v dnešnej dobe prihlásený na tejto sociálnej sieti, ktorá má svoju aplikáciu aj pre operačný systém Android. Pre správy na Facebooku využite radšej Messenger.

Svietidlo – v tme môžete svoje Android zariadenie, ktoré disponuje bleskom využiť aj ako alternatívu baterky. Stiahnite si napríklad Tiny Flashlight.

Gmailsprávca e-mailov z vášho Google účtu.

Skypekaždý moderný človek pozná bezplatný internetový komunikačný nástroj Skype, ktorý si môžete samozrejme zadarmo stiahnuť aj do svojho Android zariadenia.

Slovník – vo svojom Android zariadení mnohí určite postrádajú dobrý slovník. Jedným s offline slovníkov, ktorý si vyžaduje stiahnutie niekoľkých MB dát len na začiatku je aj Free Dict, ktorý vám preloží slová z/do anglického jazyka.

Angry Birds – kto nemá vo svojom Android zariadení nainštalovanú hru Angry Birds, nepatrí do Android komunity!

Všetky vyššie uvedené aplikácie sú bezplatné.

5. Neinštalujte aplikácie z neznámych zdrojov

Po prvom otvorení Android Marketu prídete na to, že nie všetky aplikácie na vaše zariadenie sú bezplatné. Mnohí z vás sú však natoľko šikovní, že si dokážu aplikáciu pre svoje zariadenie (.apk súbor) stiahnuť z neznámych internetových zdrojov. Pre vás šikovnejších však máme upozornenie – tak ako dokážu vývojári vytvoriť dokonale prepracovanú Android aplikáciu, ktorá dokáže pracovať s kontaktami, SMS správami a internetom naraz, takisto dokážu vytvoriť jej pirátsku verziu, ktorá bude napríklad posielať platené SMS správy na konto vývojára takejto “na čierno stiahnutej” aplikácie. Preto si dvakrát rozmyslite, či sa rozhodnete stiahnuť si takéto aplikácie alebo hry do svojich Android zariadení, pretože sa vám veľmi ľahko môže stať, že vás nepríjemne prekvapí faktúra za paušál na konci mesiaca, alebo si nebodaj zničíte svoj nový Android telefón či tablet tým, že spustíte pirátsku aplikáciu, ktorá vám natrvalo poškodí softvér či hardvér.

Čo ďalej?!

Ako sme už spomínali, Android je operačný systém nekonečných možností. Treba ich využiť! Dokúpte si príslušenstvo do auta pre vaše Android zariadenie a využívajte presnú GPS navigáciu na cestách, sťahujte nové aplikácie a hry, ktoré zvýšia produktivitu vášho zariadenia alebo vás len pobavia a študujte! ŠTUDUJTE nové možnosti tohoto operačného systému, ktoré sa denne vytvárajú či vylepšujú, pretože Android je operačný systém, ktorý je každý deň niečím nový, niečím výnimočný, niečím lepší. Portál MôjAndroid.sk je tu pre vás denne presne preto, aby vám pri vašom štúdiu tohoto operačného systému pomohol. Preto neváhajte a čítajte si denne nové príspevky a články alebo nás kontaktujte na ktorýkoľvek e-mail v prípade vašich otázok. Pretože MY sme tu preto, aby sme VÁM pomohli!

MôjAndroid.sk Vám odporúča:

Android začiatočník: seriál pre začínajúcich Android používateľov

MojAndroid.sk tipy&triky pre začiatočníkov – základné funkcie

Ak máte aj vy nejaké typy pre začiatočníkov s operačným systémom Android, uverejnite ich prosím pomocou komentára na konci článku. Každá pomoc sa cení.

Zdroj: mashable

27.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+