MojAndroid

Ako sme vás informovali, očakávaná konferencia Google I/O začala dnes o 18:00 nášho času v San Franciscu. Ak ste sa na Google I/O nedostali a zaujímate sa o každú novinku, ktorú spoločnosť prinesie svetu, mali by ste sledovať Live stream – odkazy nájdete v článku Sledujte konferenciu Google I/O 2011 online. Prvých 60 minút konferencie prinieslo hneď niekoľkých noviniek pre Android, ktoré budú podrobnejšie predstavené v ďalších prednáškach. Poďme sa v krátkosti pozrieť, čo sa dá s Google stihnúť za jednu hodinu :)

Momentum

Na začiatok vystúpil viceprezident inžinierstva Vic Gundotra, ktorý v krátkosti spomenul históriu konferencie a nástupu Androidu na trh so svojim prvým Android smartfónom HTC G1 a jeho rýchlym rastom k úspechu. Štatistika hovorí o aktivácii viac ako 400 000 Android zariadení denne vo viac ako 112 krajinách a dostupnosti vyše 200 000 aplikácií v Android Markete. Od spustenia Android Marketu bolo nainštalovaných neuveriteľných 4,5 miliardy aplikácií. Spomínal aj veľkú výhodu Androidu – rozmanitosť zariadení, ktorých počet sa k dnešnému dňu rovná približne 350.

Android Honeycomb 3.1

Na konferencii zaznelo tiež pár informácií o update pre tablety s Android Honeycomb. Tento by mal byť dostupný v najbližšom období a exkluzívne pre operátora Verizon.  Aktualizovaná verzia Androidu prinesie vylepšenia v podobe nového task switchera, ktorý dokáže efektívnejšie prepínať medzi aplikáciami a automaticky “zamrazí” tie, ktoré nepoužívate, takže už nepotrebujete žiadne aplikácie pre manažment pamäte (task killer a podobne). Novinkou je aj možnosť interaktívne zmeniť rozmery widgetov na ploche a vylepšená podpora USB Host, ktorá prinesie podporu externých zariadení – klávesnice, myši, herné joysticky a pod.

Dobrou správou je,  že nový Android 3.1 bude dostupný aj pre platformu Google TV a má podporovať aj Android Market.

Android Ice Cream Sandwich

Nový Android pre naše smartfóny konečne oficiálne predstavený :). Podľa slov prednášajúceho, Ice Cream prevezme všetko dobré z Honeycomb 3.1. Podrobnejšie informácie zatiaľ neboli odhalené.

Počas live vysielania, bola demonštrovaná aj zaujímavá funkcia, pri ktorej kamera tabletu/smartfónu pri hovore automaticky zaostrí na osobu, ktorá práve rozpráva. S novou verziou už tradične prichádza aj nové logo, ktoré môžete vidieť na obrázku.

Google sľubuje aktualizácie počas 18 mesiacov od zakúpenia

Všetci vieme aké sklamanie nastane ak váš možno rok starý smartfón, ktorý ste kúpili za nemalé peniaze nedostane najnovší Android. Google sľubuje zmenu a po dohode s partnermi bude musieť operátor alebo výrobca priniesť aktualizáciu na najnovší Android po dobu 18 mesiacov od zakúpenia telefónu.

Na Android Markete sa objavia filmy

Multimédiá vládnu svetu. To si uvedomuje aj Google a preto na webovú verziu Android Marketu pridáva virtuálnu požičovňu filmov. Pre používateľov je na výber viac ako 3000 filmov z hollywoodskej produkcie, ktoré si budú môcť zakúpiť priamo na Markete. Od zakúpenia titulu máte presne 30 dní na to aby ste film začali sledovať a po jeho spustení 24 hodín na jeho dopozeranie. Na tabletoch bude možnosť sledovať filmy aj v HD kvalite a po ich stiahnutí aj offline. Film môžete sledovať priamo na webe Android Marketu alebo na Android zariadení (od verzie Androidu 2.2) pomocou aplikácie Movies, ktorá bude onedlho dostupná na Android Markete.

Music Beta

Google I/O priniesol aj predstavenie cloud služby pre prehrávanie hudby s názvom Music Beta. Vďaka nej už nemusíte ukladať všetky svoje obľúbené skladby a albumy na pamäťovú kartu alebo na disk PC, kde zaberajú kapacitu, ale môžete ich streamovať online do ktoréhokoľvek Android zariadenia kdekoľvek sa nachádzate. Music Beta umožňuje aj offline prehrávanie tých skladieb, ktoré boli nedávno prehrávané a ostali uložené v pamäti telefónu alebo si budete môcť vybrať tie albumy, ktoré sa po prihlásení automaticky stiahnu. Služba poskytne miesto pre viac ako 20 000 skladieb a pokiaľ je vo verzii beta, bude dostupná zadarmo. Pre prehrávanie na tabletoch a smartfónoch sa bude používať aplikácia Music, ktorá bude dostupná na Android Markete. Zatiaľ služba funguje iba na území spojených štátov.

Ostatné

Počas prvej hodiny boli v krátkosti spomenuté  aj ďalšie funkcie a zariadenia, ktoré sú v štádiu vývoja. Medzi najzaujímavejšie patrí napríklad Android@Home, Android Home Hub alebo služba, ktorá po pripojení kompatibilného zariadenia automaticky stiahne potrebnú aplikáciu.

Android@Home

Veľmi zaujímavá vízia, ktorá umožní Android developerom vytvárať aplikácie , ktoré dokážu ovládať napríklad spotrebiče vo vašej domácnosti. Na prednáške boli demonštrované špeciálne LED žiarovky, ktoré je možné zapínať a vypínať priamo z Androidu. (takéto žiarovky by mali byť dostupné do konca tohto roka).

Android Home Hub

Multimediálny prehrávač, ktorý spolupracuje s online službou Music Beta. Čo ma na nej zaujalo je, že ak máte v dome viac takýchto zariadení, a pohybujete sa so svojím tabletom, Android Home Hub automaticky prepne na to zariadenie, v ktorého blízkosti sa práve nachádzate.

To je z prvej hodinky Google I/O asi všetko. Dúfam, že sme na nič nezabudli a že i vy ste z noviniek od Google nadšení. O ďalších zaujímavostiach vás budeme i naďalej informovať ;).

Update: dnes sa na Youtube  objavil aj video záznam prvej hodiny konferencie.

 

10.5.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+