MojAndroid

Malvér a rôzne bezpečnostné chyby v softvéri sú stále veľkým problémom platformy Android. Bohužiaľ sa to často netýka len aplikácií nainštalovaných z neznámych zdrojov, ale aj z tých oficiálnych. Rovnako sa bezpečnostným chybám nevyhne ani samotný systém, jeho grafické nadstavby, ale i predinštalovaný softvér od výrobcov smartfónov. To teraz podľa serveru Engadget potvrdzuje bezpečnostná výskumná spoločnosť Kryptowire.

Problém sa týka lacných smartfónov aj od známejších výrobcov

Kryptowire našla v predinštalovanom softvéri až 140 bezpečnostných chýb, ktoré môžu byť zneužité na škodlivé účely. Podľa správy spoločnosti ich obsahuje až 146 aplikácií na lacných smartfónov so systémom Android. Tieto chyby umožnia odpočúvanie používateľa cez mikrofón, zmenu povolení pre aplikáciu alebo odosielanie dát na vzdialený server bez vedomia používateľa. V databáze Kryptowire sú takéto nezabezpečené smartfóny až od 29 výrobcov. Nielen od u nás menej známych čínskych firiem ako Cubot a Doogee, ale aj od popredných spoločností, ako je japonské Sony.

Aké je riešenie tohto bezpečnostného problému?

Bezpečnostná výskumná spoločnosť Kryptowire tiež navrhla riešenie tohto problému. CEO Kryptowire Angelos Stavrou v rozhovore pre CNET povedal, že Google by mal  vyžadovať dôkladnejšiu analýzu kódu a zodpovednosť výrobcov smartfónov za svoje softvérové vylepšenia ekosystému Androidu. Zákonodarcovia a politici by tiež mohli požadovať, aby títo výrobcovia boli zodpovední za ohrozenie bezpečnosti a osobných informácií koncových používateľov ich produktov.

Náš tip
ESET: Strojové učenie zohrá významnú úlohu v oblasti kybernetickej bezpečnosti

 

19.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+