MojAndroid

V rámci ponuky nášho webu je vám neustále k dispozícii aj špecializované Android Fórum, kde môžete klásť vaše otázky a riešiť problémy s vašimi Android zariadeniami. Radu či riešenie môžete konzultovať s komunitou ľudí, ktorí sa zaujímajú o mobilné technológie ako také.

Poradíme aj vám alebo môžete poradiť aj vy!

Nezabudnite! Ak máte nejaký problém s vaším mobilným zariadením, napíšte na www.AndroidForum.sk a my alebo Android komunita, ktorá naše fórum pravidelne navštevuje, vám pomôže. Pokiaľ ste v mobilných technológiách zbehlí, môžete na našom fóre poradiť iným používateľom. Však viete, ako to býva – ako sa do hory volá, tak sa z nej aj ozýva. Možno aj vy raz budete potrebovať pomoc a nájde sa niekto ochotný, kto vám poradí!

btommy32 píše…

Môj telefón požaduje heslo každých 72 hodín, pričom nič také som nenastavoval, nepomohla ani obnova výrobných nastavení. Viete mi s tým pomôcť?

V prvom rade si treba vyjasniť, o aké heslo ide a kde sa vzalo. Nie je to tak dávno, čo prístupové heslo, PIN kód alebo vzor boli jedinými bezpečnostnými prvkami, pomocou ktorých sme si mohli zvýšiť bezpečnosť našich smartfónov. Dnes už máme telefóny vylepšené rôznymi biometrickými senzormi, ktoré jednak zvyšujú bezpečnosť a zároveň uľahčujú používanie.

Stále však platí, že biometrické zabezpečenie nefunguje úplne samostatne. Presne toto je zrejme prípad používateľa s prezývkou btommy32. Môžeme predpokladať, že toto upozornenie sa mu ukazuje na zariadení, ktoré má skener odtlačkov prstov, resp. sken tváre, ktoré využíva na odblokovanie zariadenia. Aj napriek tomu je však potrebné do telefónu zadať PIN kód. Ten slúži ako dodatočná autentifikácia. Biometrické údaje sú totiž bezpečné a ich používanie je pohodlné, no v jednom smere môže táto technológia zlyhať – jednoducho sa pokazí skener odtlačkov či skener tváre. Ide o moderné kúsky technológie, ktoré nie sú všemocné. PIN kód je v tej chvíli skvelou alternatívou. A práve toto je dôvod, prečo ho od vás telefón z času na čas pýta – aby ste ho jednoducho nezabudli.

Problémom môže byť fakt, ako vám telefón odkomunikuje dôležitosť tohto kódu. Pri nastavovaní zariadenia, resp. biometrického zabezpečenia si od vás zariadenie kód vypýta, no vy vtedy nemusíte tušiť, že ide o kód, ktorý budete potrebovať každých pár dní na overenie vašej identity a možno tomuto procesu neprikladáte takú dôležitosť, ako by ste mali. Aj preto sa stávajú takéto prípady, kedy si používateľ ani nie je vedomý toho, že svoj telefón má zabezpečený aj nejakým kódom – veď ho odomyká zakaždým odtlačkom.

Už raz zadané heslo však nie je vôbec jednoduché v zariadení zobraziť – je možné ho iba zmeniť, no potrebujete vedieť staré. Zmenu hesla je možné urobiť v nastaveniach v časti Bezpečnosť -> Zamknutá obrazovka (alebo obdoba tohto pojmu vo vašej verzii systému).

21.10.2018
Zdroj: Android Forum
 • KalichVydra

  Ano. Mne toto robi-lo, keď som mal aktívnu aplikáciu na vypnutie obrazovky s názvom Screen Off.
  Keď som vypil obrazovku normálne tlačidlom, odomknúť išlo normálne cez prednastavený spôsob napríklad odtlačok pošta, šošovky… ale keď som ju vypol cez ikonu na ploche, vždy žiadalo heslo. Otravné.

  • Martin Boržík

   Aplikacia OFF+ umoznuje zamknutie cez ikonu a po takomto zamknuti je mozne odomknut odtlackom alebo tvarou. Asi dva roky som hladal tuto appku:)

   • KalichVydra

    Dìky

  • santa777

   Používam aplikáciu screen off a našťastie nič také odo mňa nepýta :-)

   • KalichVydra

    Možno preto, že som to mal v súvislosti s Nova Launcherom.
    Neviem.

 • Peter Kmec

  Jedná sa o bezpečnostný prvok priamo zabudovaný v Androide. Teraz neviem či to bolo už aj v A8.0 alebo to implementovali až do A8.1, ale jedná sa o krok priamo od Google a nedá sa s tým nič robiť

 • I3oris

  Vysvetlenie v clanku je zavadzajuce. PIN/heslo nie je dodatocna autentifikacia, ale vzdy PRIMARNA.
  Az dodatocne po zadani PINu je mozne vytvorit aj biometricke prihlasenie. Potom to funguje tak, ze biometricke udaje su v zabezpecenej casti pamäte (SecureStorage) zariadenia sparovane s PINom/heslom a obohatene o dalsie data a nimi je PIN zasifrovany.
  V praxi to znamena ze pri prihlaseni biometriou sa na pozadi len desifruje PIN/heslo a to je nasledne pouzite na odoknutie.
  Dôkazom tohoto procesu je, ze pri vypnuti a zapnuti zariadenia je vyzdy vyzadovany PIN alebo heslo a nie je mozne prihlasit sa biometriou. Az po zadani PINu sa spristupni zabezpecena pamät (SecureStorage) v zariadeni a potom je opät mozne pouzivat biometriu na odomykanie displeja a appiek.

  • Mrzi nas, ak vysvetlenie nie je dostatocne jasne, no presne toto sme sa snazili povedat. V clanku vsak opisujeme prave problem, ktory nastava na strane pouzivatela – ten casto chape situaciu uplne opacne (odtlacok je primarny, PIN sekundarny). Pod pojmom “dodatocny” nemyslime z hladiska bezpecnosti, ale z hladiska pouzivatela, ktory prst na odblokovanie telefonu pouzije aj 100-200x denne, kym “dodatocny” PIN vyuzije iba raz za tri dni, aj to iba z donutenia :)

+