MojAndroid

Väčšina z nás vie, že pre bezpečné používanie internetu musíme používať silné heslá. Avšak zapamätať si desiatky zložitých hesiel je náročné, preto si mnohí používatelia ich vytváranie zjednodušujú nesprávnymi praktikami. Prieskum spoločnosti GoodFirms teraz ukázal, že až 30 % opýtaných na svoju nedbanlivosť doplatilo a stalo sa obeťami kybernetických útokov. Téme sa venoval portál HelpNetSecurity.

Opýtaní používatelia sa dopustili niekoľko bežných, no nesprávnych praktík pri narábaní s heslami. Medzi ne patrí napríklad zdieľanie prihlasovacích údajov s kolegami, rodinnými príslušníkmi alebo priateľmi, zapisovanie si hesiel na papieriky alebo do diárov, používanie rovnakých hesiel pre viacero stránok a vykonávanie zmeny hesla len v prípade, že sú k tomu vyzvaní.

  • 62,9 % online používateľov mení svoje heslá len vtedy, keď sú k tomu vyzvaní
  • 45,7 % používateľov používa rovnaké heslo pre viacero stránok/aplikácií
  • 52,9 % opýtaných zdieľalo svoje prihlasovacie údaje a heslo s kolegami, členmi rodiny alebo priateľmi
  • 35,7 % ľudí si stále svoje heslá zapisuje na lepiace papieriky alebo do diáru
  • 30 % online používateľov sa stalo obeťami kybernetických útokov kvôli používaniu slabých hesiel
  • 88,6 % opýtaných využíva dvojfaktorovú autentifikáciu

Používanie silných hesiel nemusí byť náročné

Výskum ďalej odhalil, ako experti na kybernetickú bezpečnosť vytvárajú neprelomiteľné heslá. Základom je používať dvojfaktorové overovanie a vyhýbať sa jednoduchým slovám. Taktiež odporúčajú používať VPN služby, jedinečné heslá zložené zo slov, ktoré sa nenachádzajú v slovníku alebo softvér na správu hesiel, ktorý sa zíde najmä menej technicky zdatným používateľom.

Podľa spoločnosti sú technológie na ochranu hesiel v súčasnosti dostatočne spoľahlivé a prístupné, avšak rozhodnutie využiť ich ostáva už len na používateľoch.

Náš tip
Toto sú najbežnejšie internetové heslá medzi slovenskými používateľmi

13.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+