MojAndroid

HTC, Samsung alebo Sony? Túto otázku si kladie nejeden náš čitateľ. Všetky tri spoločnosti predstavili tento rok to najlepšie zo svojich dielní. HTC prišlo s hliníkovým HTC One, Samsung s perfektne vybaveným Galaxy S4 a Sony s vodeodolnou Xperiou Z. Každý z týchto smartfónov má čo ponúknuť. Ktorý z nich je však najlepší? Na túto otázku sa vám budeme snažiť odpovedať v novej sérii článkov s názvom Android súboj – porovnanie. V nej sa dozviete, ktorý zo smartfónov je najlepší v rôznych kategóriách, či už po stránke dizajnu a konštrukcie, alebo výkonu. V štvrtej časti sa zameriame na operačný systém, ktorý je síce na každom z testovaných modelov Android, no každý z nich ponúka iné funkcie a vylepšenia.

porovnanie OS HTC One_1 porovnanie OS S4_2 porovnanie OS Xperia Z_2

Každá nadstavba jednotlivých výrobcov má svoje výhody, každému však vyhovuje niečo iné. Niekto uprednostní rozsiahle funkcie dostupné v Galaxy S4 alebo v Xperii Z, iní dajú prednosť jednoduchosti prostredia Sense 5.0. Ktorú z nadstavieb si vyberiete je teda len na vás.

Odlišnosť je dobrá vec

Každý z testovaných smartfónov ponúka niečo iné. Funkcie, vzhľad a iné vylepšenia systému sú pre každého výrobcu špecifické a odlišujú zariadenie. Samsung má svoj TouchWiz, Sony TimeScape a HTC je známe prostredím Sense. Samsung je od vydania Galaxy S III dobre známy svojimi softvérovými vychytávkami a vylepšeniami, ktoré umožnia napríklad posúvať webové stránky len pohľadom, vypnúť displej alebo pozastaviť video ak sa naň nepozeráte, či prijať hovor jednoduchým mávnutím ruky. Takýchto funkcií integroval do systému Android Samsung veľmi veľa a používateľ ma tak skutočne možnosť výberu. Hoci väčšinu funkcií pravdepodobne nikdy nevyužije, je dobre vedieť, že sú k dispozícii. Predsa len je to niečo, čo je v systéme navyše a dostávate to v cene smartfónu. V podobnom duchu sa nesie aj operačný systém TimeScape od Sony, ktorý je síce oproti TouchWizu na Galaxy S4 chudobnejší na funkcie, ale aj tak prináša niekoľko zaujímavých vylepšení. Podobne ako pri Samsungu Galaxy S4, aj tu je samozrejmosťou integrácia sociálnej siete Facebook a niekoľko ďalších funkcií. Poteší integrácia mini aplikácií, ktoré môžete spustiť pri správe nedávno spustených aplikácií. Posledným v tomto smere a pravdepodobne najmenej bohatý funkciami je HTC One, ktorého výhodou je však podľa nás jednoduchosť. Používateľa nezaťažuje zbytočnými a častokrát nevyužívanými funkciami. Namiesto toho výrobca pridal nový typ domovskej obrazovky s tokom informácií zo sociálnych sietí a iných zdrojov. Po dizajnovej stránke sa mi osobne prostredie Sense páčilo najviac. Ponúka pekne spracované a užitočné widgety, aplikácie a tiež prehľadný a rýchly launcher či dialer.

Čo nás zaujalo najviac

Podrobné popisy jednotlivých operačných systémov môžete nájsť v naších recenziách, ktoré si môžete prečítať po kliknutí na nižšie uvedené odkazy. V nasledovných riadkoch sme vybrali funkcie a vlastnosti jednotlivých OS na testovaných smartfónoch, ktoré nás zaujali najviac.

HTC One

HTC je dobre známe aj vďaka svojej nadstavbe Sense, ktorú používa už od svojich prvých smartfónov s Androidom. Samozrejme táto prešla už svojim vývojom a v najnovšej vlajkovej lodi sa momentálne nachádza vo verzii 5.0. Táto prináša najmä jednoduchšie používateľského prostredie a niekoľko unikátnych funkcií, akou je napríklad Blinkfeed. HTC Blinkfeed je doplnok, ktorý pretvára domovskú obrazovku smartfónu na jednoduchý live stream informácií. Zobraziť môže aktuality a novinky zo sociálnych sietí alebo vybraných médií. Hoci v súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne slovenské zdroje, v budúcnosti by mali byť pridané. Navyše, ak vám Blinkfeed nevyhovuje, môžete ho jednoduho ignorovať odsunutím na plochu, ktorú nevyužívate. V čom podľa nás nový Sense 5.0 exceluje je jednoduchosť a rýchlosť reakcií, ktorá je podľa nás z testovaných smartfónov najlepšia. Pochváliť musíme aj widgety, ktoré sú nielen pekne spracované, ale aj veľmi praktické. HTC One ako jediný v teste OS neponúka v notifikačnej lište rýchle nastavenia, no v pripravovanej aktualizácií na Android 4.2.2 sa objaví rovnaký panel ako v prípade natívneho Androidu 4.2 Jelly Bean.Napriek tomu by sme tu uvítali riešenie, ktoré ponúka aj Xperia Z a Galaxy S4, a teda samostatný panel s vybranými nastaveniami umiestnený priamo v notifikačnej lište.

Náš tip
Recenzia | HTC One | Láska na prvý pohľad

porovnanie OS HTC One_5 porovnanie OS HTC One_6 porovnanie OS HTC One_7

porovnanie OS HTC One_2 porovnanie OS HTC One_3 porovnanie OS HTC One_4

Samsung Galaxy S4

Pri Samsungu Galaxy S4 sa nám páčilo predovšetkým široké portfólio nastavení, ktoré ponúka notifikačná lišta. Priamo z nej môžete zapínať/vypínať väčšinu funkcií telefónu a nastaviť môžete aj podsvietenie displeja. Nebudeme tu vypisovať jednotlivé funkcie, ktoré Galaxy S4 ponúka, tie môžete nájsť podrobne popísané v recenzii. Za najviac praktické považujeme spracovanie multitaskingu v oknách (tzv. multiwindow) a tiež ďalšie vychytávky, ako inteligentná pauza, bezdotykové prijímanie hovorov, stlmenie zvukov prevrátením alebo priamy hovor, pri ktorom dôjde k automatickému vytočeniu telefonného čísla kontaktu zobrazeného na displeji. Nová verzia Androidu 4.2.2 Jelly Bean, ktorá sa tu nachádza, umožňuje tiež pridávanie widgetov na uzamknutú plochu. Veľmi nás zaujala aj aplikácia S Healt, ktorá systematicky monitoruje vaše zdravie, okolie a pod. . Používatelia si môžu jednoducho kontrolovať svoj zdravotný stav a pomocou záznamov o stravovaní, cvičení a monitorovaní spánku zostať  v kondícii. Samsung ako jediný ponúka aj možnosť telefón lokalizovať, uzamknúť, prezvoniť, presmerovať hovory a SMS, prevziať denník hovorov, vymazať údaje alebo odomknúť obrazovku. Podobné riešenia síce ponúkajú aj aplikácie tretích strán dostupné na Google Play, tu je však služba integrovaná priamo do systému, takže koncoví zákazník si s inštalovaním alebo s ďalším nastavovaním vôbec nemusí lámať hlavu.

Náš tip
Recenzia | Samsung Galaxy S4 | Nová hviezda z radu Galaxy

porovnanie OS S4_1 porovnanie OS S4_4 porovnanie OS S4_5

porovnanie OS S4_3 porovnanie OS S4_6 porovnanie OS S4_7

Sony Xperia Z 

Operačný systém od Sony sa vydal zlatou strednou cestou. Neponúka tak veľa funkcií ako TouchWiz od Samsungu, no môže sa pochváliť napríklad mini aplikáciami a možnosťou zmeny tém. Mini aplikácie sa zobrazujú vždy navrchu a spustíte ich priamo z multitaskingového menu. Vďaka témam môžete zmeniť farebné odtiene používateľského prostredia. Xperii Z nechýba taktiež panel rýchlych nastavení, v ktorom je možné rýchlo zapnúť alebo vypnúť niektoré jej funkcie. Vo verzii Androidu 4.2.2 bude možné na uzamknutú obrazovku pridávať aj widgety aplikácií, čo je v Androide 4.1.2 Jelly Bean nachádzajúcom sa na Xperii Z momentálne nemožné. Lockscreen v Xperii Z vás však už teraz poteší rýchlym prístupom k ovládaniu hudobného prehrávača a tiež k fotoaparátu, ktorý po odomknutí automaticky vytvorí fotografiu. Systém na Xperii Z je podobne ako aj na ostatných testovaných smartfónoch svižný a disponuje aj sadou predinštalovaných aplikácií, z ktorých nás najviac zaujali multimediálne aplikácie pre galériu a prehrávanie audia či videa – Sony Album, Movies a WALKMAN.

Náš tip
Recenzia | Sony Xperia Z | Nadupaný smartfón s HDR videom

porovnanie OS Xperia Z_1 porovnanie OS Xperia Z_8 porovnanie OS Xperia Z_9

porovnanie OS Xperia Z_4 porovnanie OS Xperia Z_5 porovnanie OS Xperia Z_3

Porovnávacia tabuľka OS:

HTC OneSamsung Galaxy S4Sony Xperia Z
Notifikačná lišta s rýchlymi nastaveniamiNieÁnoÁno
Samotný panel rýchlych nastaveníAž od verzie 4.2.2ÁnoNie
Rýchly prístup k aplikáciami z uzamknutej obrazovkyÁnoÁnoNie
Widgety na uzamknutej plocheNieÁnoaž od verzie 4.2.2
Ďalšie funkcie OSBlinkfeed,Beats Audio, Air View, Air Gesture, Inteligentné upozorňovanie, Priamy Hovor, Smart Stay, Inteligentné otáčanie, Inteligentná pauza, Inteligentné posúvanie,

- možnosť lokalizácie a ovládanie smartfónu na diaľku
Mini aplikácie, rýchlo meniteľné témy, od verzie 4.2.2 aj možnosť lokalizácie a ovládanie smartfónu na diaľku -MyXperia

Nadstavbu, ktorého výrobcu uprednostňujete vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

1.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+