MojAndroid

Vyznať sa v spleti televíznych ponúk operátorov nie je ľahké. Množstvo balíčkov, kanálov a možností vám zamotá hlavu, no veľká časť zákazníkov stojí len o základnú ponuku. Preto sme sa pozreli na to, čo môžete získať od našich mobilných operátorov v tejto oblasti.

Orange TV

Operátor s oranžovou firemnou farbou vám dáva na výber z troch možností pripojenia. Vaša voľba by mala závisieť hlavne na tom, či ste už zákazníkom tejto spoločnosti a aké sú technické možnosti pripojenia vo vašom dome či byte.

Máte na výber z pripojenia pomocou optických káblov, cez satelit alebo cez internet. Od typu pripojenia však závisí aj ponuka programov. Najvýhodnejšie je zriadiť si TV cez optiku. Vtedy dostanete v ponuke Basic TV 39 základných programov, z toho 20 v rozlíšení HD.

Tomu zodpovedá aj cena, ktorá je 10 eur mesačne. K nim si treba pripočítať 3 eurá mesačne za zariadenie a poplatok 19,90 € za vytvorenie inštalácie.

Ak si zvolíte Basic TV cez satelit, cena je výrazne nižšia – 6 eur. Základná ponuka obsahuje 17 programov a z toho 12 je v kvalite HD. Operátor v ponuke neuvádza ďalšie poplatky za zariadenie a inštaláciu, no ak nemáte vlastný satelit, treba s nimi isto počítať.

Rovnaký je mesačný poplatok pri TV cez internet s názvom GO Basic TV. Tu sa však už dozvedáme, že k poplatku 6 eur mesačne za 17 kanálov (z toho 14 v HD) si treba pripočítať aktivačný poplatok 9,90 €. Bežne môžete sledovať televíziu cez internet na svojom PC, smartfóne alebo tablete cez aplikáciu. Orange vám v prípade záujmu ponúkne zariadenia, s ktorými to bude možné aj na televízore.

Čosi navyše

Všetky balíky sú podmienené viazanosťou na 24 mesiacov a k Basic TV na optike si môžete priplatiť napríklad za knižnicu filmov HBO s vyše 6000 titulmi (7,49 € mesačne), alebo množstvo ďalších balíčkov, ako sú filmové, športové, prírodopisné aj pikantné pre dospelých.

Nie všetky príplatkové balíčky, a v tom prípade aj kanály, sú však dostupné pre každý typ pripojenia, takže si to treba vopred overiť. Príjemný bonus je, že počas februára môžu všetci zákazníci Orange TV sledovať aj stanice, ktoré nájdu bežne v tematickom Balíku zábava (napríklad cestovateľský Travelxp HD).

V prípade optiky a satelitu je februárový bonus program Auto Motor Sport a pre športového fanúšika môže byť zaujímavá aj ponuka Orange Šport so 4 HD kanálmi za 12 € mesačne bez viazanosti v rámci Orange TV cez internet.

Magio TV

Telekom má v ponuke podobné rozdelenie ako konkurencia. Magio televíziu si môžete zriadiť káblom či cez satelit a nechýba ani alternatíva sledovania na mobilných zariadeniach cez internet (Magio Go).

Ceny sú pri kábli a satelite rovnaké a líšia sa iba v počte staníc, ktoré v danom balíku máte. Základ pri kábli je Magio Televízia M za 10,90 € mesačne so 60 stanicami. Cez satelit budete mať v ponuke Magio TV SAT M za rovnakú cenu o 4 kanály menej a pri oboch typoch pripojenia si pripočítajte minimálne 2,95 € mesačne za zariadenie. Dá sa však aj odkúpiť za vyššiu sumu v hotovosti.

Keby ste potrebovali sledovať TV na viacerých televízoroch (max. 4), je to možné, no za každé zariadenie si musíte priplatiť.

Rovnako, ako pri konkurenčnej ponuke, aj tu bude časť kanálov v kvalite HD, no operátor nešpecifikuje ich počet.

Ak chcete sledovať televíziu cez internet na PC, tablete či smartfóne, službu Magio GO získate zadarmo k akejkoľvek Magio televízii. Ponuka sa bude zhodovať s Magio GO Premium, pretože budete mať 60 kanálov.

Keby ste mali záujem len výhradne o Magio GO, stojí 3,99 € mesačne vo variante Štandard s 12 stanicami, alebo 5,99 € mesačne s ponukou 60 staníc pod názvom Magio GO Premium.

Čosi navyše

Magio TV sa zriaďuje s viazanosťou na 24 mesiacov, pričom káblový aj satelitný variant stojí druhý a tretí mesiac iba 5,90 € a nie štandardných 10,90 €. Prvé tri mesiace dostanete zadarmo tiež Magio archív, v ktorom si môžete pozrieť vysielanie 7 dní dozadu a bez reklám, resp. reklamy pretočiť.

Po 3 mesiacoch už ide o platenú službu (od 1,99 €) a platíte podľa toho, akú veľkú sadu kanálov váš archív obsahuje. Ak vám nestačia základné programy, môžete siahnuť po 3 programových balíkoch podľa vlastného výberu v cene mesačnej služby. Na výber je napríklad z filmových, športových či hudobných a detských kanálov.

Čo je výhodnejšie?

Telekom ponúka pri kábli o dosť viac kanálov – 60 oproti 39 v Orange TV. Cena je pritom približne rovnaká, vrátane cien za zariadenia, a pri Magio TV dostanete na prvé mesiace zľavu a archív zadarmo.

Pri satelitnom príjme je lacnejší Orange, no za 6 eur v základe dostanete iba 17 kanálov. Ak budete chcieť 36, stojí to 10 € mesačne a keby vás lákalo 54 staníc, zaplatíte 15 € mesačne. Pritom za 10,90 € by ste mali v Telekome 56 a za 15,90 € až 85 satelitných staníc.

Netreba sa však dívať len na počty staníc a ceny. Určite si pri návšteve predajne či webu vami zvoleného operátora pozrite, ktoré konkrétne kanály v ponuke dostanete. Každému bude vyhovovať čosi iné.

Orange TVMagio TV
TV cez kábel10 €10,90 € (prvé 3 mesiace 5,90 €)
Počet kanálov39 (20 v HD)60
TV cez satelit6 €10,90 € (prvé 3 mesiace 5,90 €)
Počet kanálov17 (12 v HD)56
TV cez internet6 €3,99 € (S Magio TV zadarmo)
Počet kanálov17 (14 v HD)12

Pre vášnivých fanúšikov športu môže byť napríklad celkom dostatočná ponuka Orange Šport a možno nebudú potrebovať žiadne iné kanály.

Za zmienku stojí, že v Telekome budete mať pri akejkoľvek Magio TV po celú dobu používania zadarmo sledovanie TV cez internet, takže napríklad aj na mobile. V Orange je to vždy platená služba.

Napokon si overte, či sa vám neoplatí držať sa operátora, v ktorom máte svoj paušál či inú službu. Obaja totiž ponúkajú zvýhodnené ponuky napríklad v kombináciách mobilných paušálov a TV či dátových balíčkov.

3.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+