MojAndroid

Vodiči si už zvykli na skutočnosť, že policajti kontrolujú dodržiavanie rýchlosti pomocou technických zariadení, teda radarov. Kedysi sa jednalo o relatívne nemotorné meracie zariadenia, ktoré bolo treba osadiť na určenom mieste, dnes však policajti vo veľkej miere používajú tzv. radarové pištole, ktoré umožňujú zisťovať rýchlosť vozidiel „priamo z ruky“ a navyše veľmi rýchlo a pohodlne. V závislosti na poveternostných podmienkach takéto radary dokážu zistiť rýchlosť vozidla na vzdialenosť 300 až 1000 metrov, nová generácia týchto zariadení, vyvíjaná americkou spoločnosťou ComSonic, by však mala dokázať na diaľku zistiť aj telefonovanie či esemeskovanie vo vozidle.

Takýto radar by dokázal zachytiť vysielanie na špecifických rádiových frekvenciách, ktoré vznika pri odosielaní textových správ. Podľa výrobcu je táto nová radarová pištoľ v pokročilom vývojovom štádiu a onedlho by bolo možné pristúpiť ku komerčnej produkcii. Jej technológia už má byť dostatočne sofistikovaná na to, aby radar dokázal rozlíšiť frekvenčné prenosy pri hovoroch a posielaní sms správ.

Prirodzene, otvorených ostáva viacero otázok. Napríklad, vodič môže používať súpravu hands-free a sms správu nadiktovať hlasom, prípadne môže telefonovať či textovať spolujazdec. Nie je tiež zatiaľ jasné, či bude radar vybavený dostatočne výkonným fotoaparátom, ktorý z priestupku dokáže vytvoriť fotografiu použiteľnú ako dôkaz. Znepokojovať môže aj možnosť úniku citlivých údajov, v ComSonic však zdôrazňujú, že nimi vyvíjané zariadenie slúži len na zachytenie rádiových signálov, nie na podrobnú analýzu a zisťovanie ich obsahu.

Keďže sa tento nový radar nachádza stále iba v testovacom a vývojovom štádiu, jeho ďalší osud a možné využitie v praxi je stále otázne. Ak by sa však dostal do výbavy policajných zložiek, vodiči by si museli dávať oveľa väčší pozor, či so svojím mobilným zariadením narábajú za volantom v súlade s dopravnými predpismi.

Zdroj: mashable.com

14.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+