MojAndroid

Na Facebooku sa objavila podvodná stránka s názvom TV shop SK, ktorá ponúka možnosť objednať si Samsung TV iba za 1 euro z Amazonu. Zneužíva tým dobré mená oboch spoločností. V konečnom dôsledku ide o to, aby vás donútila platiť si drahé predplatné. Ako to funguje?

Technologicky zdatnejší používateľ určite rozozná, že ide o podvod. Avšak zraniteľnejší jedinci môžu veľmi jednoducho prísť o svoje peniaze. Ide o pomerne dobre premyslený podvod, ktorý sa v každom kroku snaží o posilnenie dôvery v to, že to nie je podvod.

Drahý televízor len za 1 euro?

Ale zamyslime sa trochu. Kto by nám len tak dal drahý televízor od Samsungu len za 1 euro? Asi nikto. A určite nie stránka, ktorá má na Facebooku tri statusy a vznikla len pred niekoľkými dňami.

Poďme ale pekne poporiadku. Na Facebooku má táto stránka pekne vyplnené všetky detaily. Napríklad aj adresu neexistujúceho obchodu v Bory Mall či e-mailovú adresu tvshopsk@samsung.com, ktorá pôsobí dôveryhodne. Dôveru majú vzbudiť aj predchádzajúce statusy, ktoré neodkazujú na žiadny podvod, ale len vyzdvihujú dobré vlastnosti QLED televízorov od Samsungu.

Takto vyzerá podvodný status | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak najnovší status je už úplne iný. Stránka v ňom ponúka možnosť objednať si televízor len za jedno euro, a to priamo z Amazonu. Dôveru v tomto prípade majú vzbudzovať “fejkové” komentáre pod príspevkom od ľudí, ktorí si televízor reálne za túto sumu objednali a aj im dorazil. Nechýbajú ani fotografie.

Je to naozaj Amazon? Asi nie

My sme to samozrejme vyskúšali a klikli na odkaz. Načítala sa stránka, ktorá vyzerá ako Amazon, no pozorné oko si všimne, že sme na www.bakemeawayin.com, čo Amazon rozhodne nie je.

Takáto URL rozhodne nepatrí Amazonu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V tomto nás podvodníci chcú ešte viac vtiahnuť do svojho podvodu. Amazon podľa nich podpísal dohodu so Samsungom “v” Slovensku (áno, gramatické chyby nechýbajú) a prvým 1000 účastníkom ponúka QLED 4K SMART TV za 1 €. Na spodku nechýbajú komentáre, kde sa ľudia pýtajú či ste vyplnili dotazník a či vyhrali cenu. Opäť niečo, čo má zvýšiť dôveryhodnosť. Odpovede sú jasné. Dokonca sa vyjadril aj Amazon, ktorý “ďakuje za feedback.”

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Gratulujeme, vyhrali ste

Teraz musíme odpovedať na 3 jednoduché otázky. Či sme niekedy používali SMART TV, či sme nakupovali na Amazone a či chceme vyskúšať všetky výhody SMART TV. Je úplne jedno, ako na ne odpoviete. Stránka vám teraz zobrazí 12 balíkov a vy máte 3 pokusy na to, aby ste si vyžrebovali vysnívaný televízor. Tak poďme na to. Tento proces sme vyskúšali 4x, pričom vždy na druhý pokus sme vybrali krabicu s televízorom. Náhoda?

Super, vyhrali sme | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nechajte nám údaje z vašej karty

Takže áno, vyhrali sme TV. Čo teraz? Stačí vyplniť základné údaje, ako meno, priezvisko, e-mail a adresu. A teraz to príde. Toto je krok, v ktorom by mal byť podvod dokonaný. Zostáva už len zaplatiť 1 euro za svoj nový televízor.

Vyplňte údaje z karty a TV je váš | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Stránka, ktorá vyzerá naozaj “dôveryhodne”, najmä jej url (main.smile-keeper.com), vás žiada, aby ste vyplnili údaje z vašej karty aby ste začali svoje “predplatné zdarma”. Vedzte, že žiadny televízor nedostanete a ešte prídete o peniaze.

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Za pozornosť stojí najmä text pod tým. Okrem toho, že žiadny televízor nezískate, predplatíte si členstvo, za ktoré budete platiť 39 € mesačne. Ale členstvo čoho, to naozaj netušíme. Takže záver je jednoduchý. Nenechajte sa oklamať, televízor za euro vám naozaj nikto len tak nedá.

Samsung o tomto type podvodu vie

Na tento podvod sme sa opýtali slovenského zastúpenia Samsungu. Ten nám potvrdil, že to nie je po prvýkrát, čo sa s podvodom podobného typu stretol. V minulom roku sa napríklad šíril v Českej republike, podvodníci vtedy ponúkali televízory za 51,99 Kč.

“Spoločnosť Samsung Electronics prehlasuje, že s týmito stránkami, e-mailami a ponukami nemá nič spoločné a dôrazne varuje verejnosť pred uvedenými aktivitami, klikaním na podozrivé odkazy a hlavne zadávaním akýchkoľvek osobných či platobných údajov či zasielaním finančných prostriedkov v tejto súvislosti. Spoločnosť Samsung Electronics odporúča každému vždy zvážiť, komu a za akých okolností poskytne svoje citlivé údaje alebo zašle platbu. V prípade nejasností ohľadom aktivít spoločnosti Samsung Electronics je možné sa kedykoľvek obrátiť na jej zákaznícky servis na telefónnom čísle 0800 726 786 alebo online na stránke https://www.samsung.com/cz/support/contact/.”

25.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+