MojAndroid

Spoločnosť Samsung už k situácii vydala aj tlačovú správu, v ktorej sa dištancuje od týchto podvodných stránok a uvádza, že s nimi nemá absolútne nič spoločné. Taktiež dôrazne varuje verejnosť pred touto ponukou, zadávaním akýchkoľvek osobných či platobných údajov..

  • Verejnosť sa v prípade nejasností ohľadom aktivít spoločnosti Samsung môže obrátiť na bezplatnú non-stop infolinku 0800 726 786.

Samsung ďalej uvádza, že podvodné stránky sa pre zvýšenie dôveryhodnosti tvária ako stránky významných médií či spoločností. Zneužívajú ich meno, logo a grafickú identitu. Už prvým znakom podvodných praktík je absolútne nedostatočná slovenčina. Stránky vyžadujú zadanie osobných údajov a zaslanie platby z účtu. Svoje údaje v žiadnom prípade nezadávajte, to isté platí aj o vyžadovanej platbe. Je to podvod.

11.12.209

Pred Vianocami treba zaujať. No a čo je lepšie ako výborná ponuka, ktorú údajne propaguje samotný Samsung a pre svoje nízke tržby a podiel na trhu, chce lákať zákazníkov späť? A to nie hocičím, v hre je totiž ich model Galaxy S10 za 1 euro. Skutočne sa však nájde niekto, kto zareaguje?

Samsungu sa nedarí, tak rozdáva

Za tip ďakujeme nášmu čitateľovi, ktorý preposlal odkaz na “skvelú” ponuku. Stránka samotná je zasadená do slovenského portálu, aby bola dôveryhodná. No ako však nalákať zákazníkov, aby išli na nákup? Samotné zverejnenie predaja modelu Galaxy S10 za 1 euro môže vzbudzovať na prvý pohľad podozrenie (samozrejme aj na ten druhý, pretože je jasné, že je to podvod). No keď sa stránka chváli citáciou priamo marketingového riaditeľa, ktorý navyše odvodňuje predaj tým, že sa chce Samsung vrátiť na svoje pozície, to už môže znieť lepšie (nie, skutočne neznie, práve naopak).

Ako pri každom správnom podvode, aj tu je potrebné mať dobrý príbeh i skutočného majiteľa smartfónu za 1 euro. Jeho fotku stránka už propaguje, aj s menom. K tomu musíme pridať komentáre pod článkom, kde sa mnoho ľudí teší a chváli, že akcia je skutočná. Ich mená a taktiež nedokonalé preklady do slovenčiny sú samozrejme jasným lákadlom.

Ak sa dostanete na stránku s ponukou a rozhodnete sa pokračovať vo vypĺňaní údajov a zaslaní jedného eura (tu ide len o to, aby sa útočník dostal k údajom z karty), dojem z akcie umocňuje odpočítavanie času. Opäť ide o častú fintu, kedy sa človek musí rozhodnúť pre kúpu. Pretože, predsa len za jeden deň a niekoľko hodín už “akcia” nebude, a tak má človek chrobáka v hlave.

K tomuto pokusu sa už vyjadril aj Samsung:

„Spoločnosť Samsung Electronics nemá s predmetnou stránkou ani uvedenou ponukou nič spoločné. V súčasnej dobe situáciu analyzujeme a zvážime ďalšie kroky na ochranu nášho dobrého mena. Žiadame verejnosť, aby vždy pozorne zvážila, komu a za akých okolností poskytuje svoje osobné údaje a údaje o platobných kartách. V prípade nejasností ohľadne aktivít spoločnosti Samsung Electronics sa kedykoľvek môže obrátiť na našu bezplatnú non-stop infolinku 0800 726 786.“

Stačí jedenkrát prečítať

Toto je zrovna prípad, kedy stačí iba jedenkrát, snáď len letmo, si uvedené prečítať a človeku musí byť hneď jasné. Také naivné konštatácie a pokusy musí odhaliť každý. Aj keď musím pripustiť, že sa zrejme nájdu ľudia, ktorí to jednoducho skúsia. Po vyplnení údajov vlastnej karty už však nie je cesty späť.

13.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+