MojAndroid

Každý fanúšik Androidu sa aspoň raz pri prezeraní špecifikácií smartfónov s OS Android stretol s pojmom Qualcomm. Ide o popredného výrobcu procesorov a mikročipov nielen pre smartfóny. Práve procesory, dovolím si povedať, sú hlavným parametrom, na ktorý prihliadame pri výbere smartfónu či tabletu. Prinášame vám plány spoločnosti Qualcomm na najbližšie roky, aby ste si mohli vytvoriť predstavu, akou rýchlosťou stúpa vývoj procesorov a na čo sa môžete v najbližších rokoch tešiť.

Rok 2011

Tento rok nám prinesie ešte niekoľko noviniek. Budú nimi 2-jadrové procesory od firmy Qualcomm, ktoré budú taktované na frekvenciu 1,5 – 1,7 Ghz. Svoje využitie by mali nájsť v smartfónoch už v poslednom kvartáli tohto roku (Q4/2011) alebo v prvom kvartáli r. 2012 (Q1/2012). Ich súčasťou bude grafický procesor Adreno 225, ktorý by mal byť konkurenciou pre GPU použitom v Playstation Vita (nová prenosná herná konzola).

Rok 2012

V tomto roku by sa na rad mali dostať procesory s dvoma jadrami taktovanými na 1,0 – 1,2 Ghz s označením 8230 a 8930. Tie by mali byť taktované podľa požiadavok výrobcov smartfónov. Najväčším rozdielom oproti predošlým 2-jadrovým procesorom by mali byť grafické súčasti, ktoré budú poháňať smartfóny a tie budú mať označenie Adreno 3 (konkrétne 305). Tieto grafické procesory budú ďaleko za možnosťami Playstation Vita a budú sa približovať skôr k výkonom Xboxu 360 a Playstation 3.

Rok 2013

Rok 2013 bude rokom, ktorý prinesie prvý 4-jadrový procesor od spoločnosti Qualcomm na trh s Android zariadeniami. Jadrá budú taktované na frekvenciu 2,0 – 2,5 Ghz a ja si ani nedokážem predstaviť, čo nám tieto “beštie” dokážu ponúknuť! Tieto 4-jadrá budú vyrábané s Adreno 320 GPU a zvládnu napríklad fotenie 30 Mpix fotografií. Táto kombinácia by mohla ponúknuť PC hry strednej až vyššej triedy pre smartfóny.

Všetky tieto plány sú krásne a veľmi sa na ne tešíme, no ak chce Qualcomm niečím prekvapiť, musí si dávať pozor aj na konkurenciu, ktorá je silná. Napríklad taká NVIDIA ponúkne už tento rok vlastný 4-jadrový procesor Tegra 3 s označením Kal-El (zrejme to nie je len náhodné spojenie so Supermanom), ktorého 4 jadrá budú taktované na viac než 1,5 Ghz, budú podporované 12-jadrovým GPU s podporou 3D stereo zvuku a ponúknu výkon zhruba 5-krát väčší než terajšia Tegra 2. Ďalšie procesory od NVIDIEWayne (10-krát rýchlejší ako Tegra 2, r.2012), Logan (50-krát rýchlejší ako Tegra 2, r.2013) a Stark (75-krát rýchlejší ako Tegra 2, r.2014) – sú určite viac než silnou konkurenciou, s ktorou musí Qualcomm súperiť. Napriek tomu, že konkurencia je mierne popredu, Qualcomm je stále lepší než Texas Instruments a zhruba na rovnakej úrovni ako Samsung. Uvidíme ako tomu bude v nasledujúcich rokoch.

Zdroj: Phandroid

6.7.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+