MojAndroid

Povaľuje sa vám doma starý počítač? Potom by vás mohol zaujať nový pokus od spoločnosti, ktorá stojí za známym mini-počítačom Raspberry Pi. V septembri predstavili operačný systém Pixel s čistým používateľským rozhraním a teraz je dostupný už aj pre používateľov PC a Mac. Odľahčený OS na báze Linuxu môžete napáliť na DVD alebo nahrať na USB kľúč a rovno ho tak spustiť na zariadeniach (so spomínanými operačnými systémami), ktoré disponujú aspoň 512 MB RAM a x86-procesorom.

Ak si Pixel OS nainštalujete, získate softvér pre základné úlohy, ako je prehliadanie webu pomocou Chromium, prípadne sadu programovacích nástrojov, produktívnych softvérov postavených na Debiane. Ten sám má pritom široké spektrum voľne dostupných programov.

“Naša vízia pri zakladaní Raspbery Pi Foundation bola, aby mal každý človek k dispozícii dostupný programovateľný univerzálny počítač. Zámer bol vždy taký, že Raspberry Pí bude plne vybavený počítač za cenu 35 rolárov. Na podporu toho a zarovno s naším úsilím pri rozvoji hardvéru sme vynaložili investície aj do softvéru. To vyústilo do uvedenia Pixelu v septembri 2016,” hovoria na svojom webe zakladatelia Rasperry Pi Foundation.

Treba upozorniť, že zatiaľ ide o prototyp OS, takže očakávajte ešte niekoľko bugov a možné problémy s kompatibilitou. Inštaláciu prevádzate zatiaľ na vlastné riziko. Spoločnosť však verí v svoj nápad s OS Pixel. Je to podľa nich výhodné pre školy, ktoré môžu tento OS rozbehať na starých hardvéroch. Zároveň tak môžu mať žiaci dostupný ekosystém doma i v škole. Bez ohľadu na zariadenie, na ktorom je nainštalovaný, chcú vytvoriť z Pixelu najlepší operačný systém.

Zdroj: techcrunch.com, raspberrypi.org

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+