MojAndroid

Každý jazyk sa časom vyvíja, zdokonaľuje, niektoré archaické slová upadajú do zabudnutia a naopak, objavujú sa v ňom nové, ktoré pomenúvajú nové veci, činnosti a prístroje. Je to bežná vec, že v medziľudskej komunikácii sa rýchlo vytvárajú nové výrazy, ktoré sa môžu neskôr rozšíriť a ako ukazuje tento prípad, nakoniec sa môžu stať aj spisovnými.

Phablet

Keď Samsung v septembri 2011 predstavil svoje zariadenie Galaxy Note s 5,3 palcovým displejom, mnohí boli v pomykove, ako tento prístroj označiť. Na telefón to bolo priveľké, hlavne v porovnaní s vtedajšími 4,3 palcovými displejmi telefónov a na tablet zase trochu malé. Stretlo sa však s veľkým záujmom používateľov a príklad Samsungu nasledovali ďalší výrobcovia s vlastnými modelmi. Dnes sú prerastené telefóny s uhlopriečkou medzi 5 a 6 palcami už bežné, objavujú sa dokonca aj kúsky s viac než 6 palcami. Preto bolo potrebné vymyslieť pre takéto zariadenia na pomedzí smartfónov a tabletov nejaké vhodné označenie a v angličtine sa rýchlo ujal výraz „phablet“. O jeho úspechu svedčí aj fakt, že bolo pridané do prestížneho Oxfordského slovníka. Tento mimoriadne rozsiahly slovník zachytáva historický vývoj anglického jazyka od r. 1150, pričom pravidelne doplňovaný a vyvíjaný je od roku 1879. Práve na jeho základe sa najčastejšie rozhoduje, či sú určité výrazy regulárnou súčasťou anglického jazyka, alebo nie.

V slovenčine zatiaľ nemáme ustálený výraz na označenie takéhoto prístroja, najčastejšie sa používa slovo „tabletofón“. To sa však javí byť trochu dlhé, takže by sa hodil iný výraz. Nám v redakcii napadlo slovko „tabfón“, aké pomenovanie by ste navrhovali vy? :-)

Zdroj: androidbeat.com

29.8.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+