MojAndroid

V spore Oracle proti Google v porušení 37 Java API patentov porota čiastočne rozhodla v prospech spoločnosti Oracle. Konečný verdikt však zatiaľ nie je známy. V porote sedelo 5 mužov a 7 žien, ktorí nedokázali jednoznačne odpovedať na otázky, ktoré boli položené pred spoločnosť Google, ktoré sudca William Alsup položil pred pojednávaním a smerovali k tomu, aby sa Google obhájil pred obvinením o zneužití patentov spoločnosti Oracle.

Spoločnosť Google sa odvolala proti čiastočnému rozhodnutiu v jej neprospech s tým, že tento verdikt nemôže byť akceptovaný. Nakoniec sudca Alsup rozhodol, autorské práva Oracle sa môžu rozširovať do štruktúry, sekvencií a organizácie Java API, ktoré sú zo zákona chránené autorským zákonom.

Google vydal nasledujúce vyhlásenie: „Vážime si úsilie poroty, a vieme, že férové používanie má dve strany mince. Základnou otázkou ostáva, či API je chránené autorským zákonom. Je to to, o čom má súd rozhodnúť a veríme, že vyhráme.“

Google tiež vyhlásil, že existuje „nulové zistenie autorskej zodpovednosti“ na deviatich riadkoch kódu. Oracle, podľa Google, týmto riadkom nepripisuje žiadnu hodnotu vo svojej žalobe a vyčíslení škôd.

Oracle vyhlásil:

„Oracle a deväť miliónov Java vývojárov ďakujú za verdikt porote. Presvedčivé dôkazy preukázali, že Google vie o tom, že potrebuje mať povolenie na použitie Javy v Androide. Každá hlavná spoločnosť, používajúca Javu, má licenciu, okrem Google.“

V procese ide o 37 Java API, ktoré podľa Oracle, spoločnosť Google použila neoprávnene. Naproti tomu, Google tvrdí, že žiadny zákon neporušili, pretože nekopírovali žiadny kód jazyka Java. Tvrdia, že úpravou vytvorili niečo nové, čo nemôže podliehať autorským právam spoločnosti Oracle. Aj keď misky váh sa posunuli na stranu spoločnosti Oracle, v procese sa pokračuje a na programe sú teraz ďalšie dva patenty súvisiace s Javou.

Zdroj: CNET.com

10.5.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+