MojAndroid

Displej v podobe tzv. elektronického papiera je používaný najmä v elektronických čítačkách kníh. Elektronický papier zabezpečuje pri týchto zariadeniach skvelú čitateľnosť na priamom slnku a dlhú životnosť batérie v rádovo niekoľkých týždňoch. Dlhá životnosť na jedno nabitie je dosiahnutá najmä tým, že obraz na displeji sa vykresľuje len pri jeho zmenách. Energia sa tak spotrebuje len pri tomto úkone. E-papier pozostáva z vrstvy miliónov malých mikrokapsúl v rámci matrice podobnej tým, ktoré sa používajú v LCD. Mikrokapsuly obsahujú opačne nabité biele a čierne častice, ktoré sú presúvané do popredia alebo do pozadia. Okrem toho sa elektronický papier môže pochváliť aj skvelou čitateľnosťou na priamom slnku.

Čo však keby sme technológiu E Ink použili v smartfónoch s populárnym operačným systémom Android. Tak s takouto myšlienkou sa zahráva spoločnosť Onyx International, ktorá vytvorila prototyp Android telefónu s E Ink displejom. Zatiaľ nepoznáme presne špecifikácie zariadenia a vieme len toľko, že beží pod operačným systémom Android 2.3 Gingerbread. Keďže ide o prototyp, nie všetky funkcie fungujú dokonale. Nevýhodou elektronického displeja je jeho pomalšia odozva, ktorá sa prejavila aj pri používaní telefónu. Onyx tvrdí, že momentálne pracuje práve na vylepšení jeho obnovovacej frekvencie.

Ak však dáme problémy bokom, máme tu telefón s extra dlhou výdržou batérie. Zatiaľ čo dnešné moderné smartfóny vydržia pri priemernom používaní fungovať 1-2 dni, Onyx sľubuje až 1 mesiac. Samozrejme tieto prehlásenia sú trochu prehnané a podľa reálnych testov sa výdrž pohybuje na úrovni jedného týždňa. Finálna verzia by však mohla priniesť ďalšie vylepšenia aj v tejto oblasti. Ako nový Android smartfón s E Ink displejom funguje, si môžete pozrieť aj na videu. Nakoniec nastáva jediná otázka: “Kúpili by ste si takýto telefón?”

Zdroj: blok reader, wikipedia

19.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+