MojAndroid

Fotoaparáty v smartfónoch už dávno nie sú len o hardvéri. Veľkú časť dnes zohráva práve softvér alebo aj “post-processing”. Ten je veľmi pokročilý a často využíva aj prvky umelej inteligencie. Stále je však potrebný schopný harvér na to, aby softvér mohol z fotky vyčarovať pekný a realistický obrázok. Samotný senzor by ma byť dostatočne veľký.

Dnešné vlajkové modely majú už aj 1-palcové snímače, ktoré sú schopné prijať pomerne veľké množstvo svetla. Stabilitu fotografií a predovšetkým videí môže zaobstarávať ako hardvér (OIS – Optical Image Stabilization), tak aj softvér (EIS – Electronic Image Stabilization). Viete, ktorú verziu, prípadne kombináciu má váš telefón? Aký je medzi týmito technikami stabilizácie rozdiel? Zistite v tomto článku.

OIS a EIS: V čom je rozdiel?

To, či váš smartfón disponuje optickou (OIS), elektronickou (EIS) alebo hybridnou (HIS) stabilizáciou obrazu, je možné zistiť pri pohľade na listinu parametrov. O použitej metóde stabilizovania informuje samotný výrobca. Skúsenejšie oko to pravdepodobne spozoruje už pri používaní aplikácie fotoaparátu, respektíve počas natáčania videa.

Samsung Galaxy S23 FE
Smartfón na obrázku: Samsung Galaxy S23 FE

Optická stabilizácia obrazu (OIS)

OIS je hardvérové riešenie využívajúce MEMS gyroskop na detekciu pohybu. Keď je počas zachytávania fotografie alebo pri natáčaní videa zaznamenaný pohyb, tento hardvér deteguje a kompenzuje otrasy fyzický pohybom šošovky do protismeru pohybu. Ak sa teda počas používania danej šošovky pohne telefónom smerom nadol, hardvér to zaznamená a fyzicky posunie optiku nahor a snaží sa tak vykompenzovať nestabilitu. Výhodou je, že sa zachováva celý rozmer pôvodného obrázku bez nutnosti jeho orezávania, ako to je vykonávané v prípade druhej alternatívy, EIS. V prípade fotografií ide o vhodnejší typ stabilizácie a napomáha počas tvorby fotografií za zhoršených svetelných podmienok.

samsung s24 ultra
Smartfón na obrázku: Samsung Galaxy S24 Ultra

Samotná konštrukcia pre OIS nie je veľmi lacnou záležitosťou a preto ide o výbavu, ktorá bývala väčšinou exkluzívna len pre vyššiu strednú triedu a vlajkové modely. Dnes však OIS vídame aj v lacnejším modeloch, no nejde nevyhnutne o samozrejmosť. Optická stabilizácia obrazu je často uplatňovaná pri teleobjektívoch. S väčším priblížením prichádza aj potreba použiť efektívnejšiu stabilizáciu. Teleobjektívy však zvyčajne uplatňujú hybridnú stabilizáciu obrazu (HIS), ktorá kombinuje optickú stabilizáciu s elektronickou.

Elektronická stabilizácia obrazu (EIS)

Účel EIS je praktický rovnaký, ako účel OIS. Všetko však vykonáva softvér. Ide tak o finančne nenákladné riešenie a táto forma stabilizácie môže byť aplikovaná aj v najlacnejších smartfónoch. Drahšie modely však využívajú pokročilejšie algoritmy s prvkami umelej inteligencie a stabilizovaný obraz bude vyzerať lepšie.

Honor Magic6 Pro
Smartfón na obrázku: Honor Magic6 Pro

Nevýhodou je nutnosť vytvorenie výrezu z obrazu – jednoducho nie je možné vidieť celý obraz, ktorý sníma senzor, ale iba určitú orezanú časť. Výsledkom býva aj zvláštne a neprirodzené “nakláňanie videa”, ktoré je pre EIS typické. Zvykne sa nazývať aj ako “jelly effect”. Elektronická stabilizácia je tak oproti optickej menej prirodzená.

Hybridná stabilizácia obrazu (HIS)

V krátkosti ide o kombináciu OIS a EIS. Ide pravdepodobne o najlepšie riešenie pre zabezpečenie stabilného videa a ostrých fotografií. OIS ponúka potrebný hardvér a EIS doladí niektoré nedokonalosti. Vďaka prítomnosti optickej stabilizácie nie je potrebné až tak orezávať obraz, čoho výsledkom je prirodzené, stabilné a plynulé video. EIS navyše pridáva stabilitu aj pre vytváranie HDR / nočných záberov.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

S napredujúcimi technológiami sa do popredia dostávajú aj vylepšené verzie stabilizácie. Najnovším trendom je napríklad “sensor-shift OIS”. Namiesto pohybov určitých častí optiky sa na kompenzáciu otrasov pohybuje celý senzor a výsledný obraz je výrazne stabilnejší. Ak by vám forma stabilizácie na vašom smartfóne stále nepostačovala, zaobstarať si môžete gimbal, ktorý sa o to postará. Nižšie pridávame tipy na gimbalové stabilizátory z rôznych cenových kategórií.

Hohem iSteady Q

Hohem iSteady Q
Hohem iSteady Q | Zdroj: Heureka.sk

Hohem iSteady XE kit

Hohem iSteady XE kit
Hohem iSteady XE kit | Zdroj: Heureka.sk

DJI Osmo Mobile SE

DJI Osmo Mobile SE
DJI Osmo Mobile SE | Zdroj: Heureka.sk

Insta360 Flow INST900

Insta360 Flow INST900
Insta360 Flow INST900 | Zdroj: Heureka.sk

Zhiyun Smooth Q3

Zhiyun Smooth Q3
Zhiyun Smooth Q3 | Zdroj: Heureka.sk

Náš tip
Séria Realme 12 Pro na Slovensku. Prináša elegantný dizajn, výbornú výbavu a dostupnú cenu

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+