Vo svete sa každý štvrťrok predajú stovky miliónov mobilných telefónov a tieto počty neustále rastú. Nie všetci si však uvedomujú, že to zároveň predstavuje obrovské množstvo elektronického odpadu, ktorý je veľkou záťažou pre životné prostredie. To okrem toho trpí aj zásadnými zmenami klímy a výkyvmi počasia, na čom má podľa odborníkov svoj podiel aj drastické vyrubovanie dažďových pralesov.
Spojiť tieto dve problémové oblasti sa chce pokúsiť nový projekt davového financovania na Kickstarteri. Jeho zámerom je využiť staré Android telefóny na akési „načúvacie stanice“, ktoré budú detegovať prípadný zvuk motorových píl a ihneď zašlú cez mobilné siete upozornenie príslušným úradom, ktoré tak môžu aktérov nelegálneho výrubu prichytiť priamo pri čine.
Tento startup s názvom Rainforest Connection bol založený v San Franciscu a na projekte spolupracuje s charitatívnou organizáciou Zoological Society od London, ktorá sa zameriava na celosvetovú ochranu zvierat a biotopov, v ktorých žijú. Ak sa im podarí dosiahnuť stanovený cieľ, vyzbierať 100 000 dolárov, v prvej fáze projektu zamýšľajú už v tomto roku pokryť a monitorovať približne 200 až 300 km štvorcových dažďových pralesov v Afrike a Brazílii. Ak by sa im cieľovú sumu podarilo prekonať, okrem rozšírenia projektu o ďalšie monitorované územia chcú pridať aj nové funkcie – napríklad možnosť pre používateľov smartfónov počúvať zvuky dažďového pralesa v reálnom čase pomocou aplikácie.
Každá takáto „antiodlesňovacia stanica“ v podobe smartfónu so solárnym napájaním má byť podľa autorov schopná zachytiť zvuky okolia v okruhu približne 1 km². Stanice budú umiestnené vysoko v korunách stromov, takže ich drevorubači nebudú môcť vidieť zo zeme. Okrem rozlišovania zvukov motorových píl sú algoritmy navrhnuté tak, aby dokázali detegovať aj streľbu a zvuky zvierat v núdzi. Zariadenia teda môžu poslúžiť aj na boj proti pytliactvu.
Startup si už funkčnosť celého projektu vyskúšal v pilotnej prevádzke v roku 2013 v západnej Sumatre a rokoval aj s miestnymi vládami a mimovládnymi organizáciami. Davové financovanie však autori považujú za najschodnejší spôsob, ako celý projekt urýchliť. Prirodzene, väčšina prispievajúcich na rozdiel od iných projektov nezíska samotné zariadenia, ale startup sa ich snaží motivovať inými spôsobmi a odmenami v rôznych cenových kategóriách. Jednou zo základných je pamätné tričko, pre štedrejších darcov je tu možnosť pomenovať jeden hektár chráneného pralesa a prístup na webový portál, kde sa monitorujú dáta a zvuky z tejto oblasti. Ak by však niekto takéto monitorovacie zariadenie zo smartfónu predsa len chcel vlastniť, môže ho mať za príspevok vo výške 600 dolárov.
Ako to vlastne funguje?
Pokiaľ sa pozrieme na technické špecifikácie takejto monitorovacej stanice, základom je použitý Android smartfón so špeciálne upraveným jadrom operačného systému, ktoré bolo optimalizované za účelom čo najnižšej spotreby pri vyhodnocovaní zvukov. O energiu sa stará sada solárnych panelov, ktoré sú uspôsobené na prevádzku v čiastočne zatienenom lesnom prostredí. Významným doplnkom je vysokocitlivý mikrofón, ktorý zachytáva zvuky prostredia, ktoré sú v smartfóne následne komprimované a odoslané na cloudový server za účelom analýzy. Behom niekoľkých sekúnd sú dáta analyzované a ak v nich server vyhodnotí zvuk motorových píl, streľbu, alebo zvuk zvierat v núdzi, okamžite odošle sms správu miestne príslušným úradom.
Autori projektu tvrdia, že monitorovanie pomocou zvuku je tým najvhodnejším spôsobom ochrany pralesov. Dokážu totiž pokryť oveľa väčšie územie než fotopasce a oproti satelitným snímkam, ktoré sa hodia skôr na zdokumentovanie postupu odlesňovania, majú výhodu v možnosti ihneď upozorniť na nekalú činnosť v oblasti. Navyše, ak aj miestne úrady nedokážu zakročiť v potrebnej miere, záznamy sa vždy dajú použiť ako dôkaz ich nečinnosti alebo v horšom prípade korupcie.
Na fungovanie celého systému je samozrejme základným predpokladom funkčná GSM sieť, čo sa na prvý pohľad javí v dažďových pralesoch ako problém. Autori konceptu však tvrdia, že ich systém dokáže pracovať aj s minimálnym mobilným pokrytím (hoci sa to v pôvodnej správe explicitne neuvádza, je možné, že použili citlivejšie externé antény). Navyše, podľa ich tvrdenia je pokrytie signálom v dažďových pralesoch až prekvapivo rozšírené, minimálne v tých oblastiach, ktoré sú nelegálnym výrubom najviac ohrozené. Zostáva teda veriť, že tento nevšedný projekt aspoň trochu zmierni drancovanie zelených pľúc našej planéty.
Zdroj: techcrunch.com