MojAndroid

Mobilný čip NVIDIA Tegra X1, ktorý bol predstavený na veľtrhu CES v Las Vegas ponúka výkon na úrovni 1 teraflopu, čo je približne dvakrát viac ako v prípade predchádzajúceho procesoru Tegra K1 a rovnako veľa ako pri super počítačoch z roku 2000. Nový čip po prvý krát prešiel výkonnostným testom v aplikácií AnTuTu, kde zaznamenal rekordné skóre 74977 bodov.

Čip zaznamenal v grafickom teste celkom 21000 bodov, čo je takmer dvojnásobok výsledku, aký dosiahol starší čip NVIDIA Tegra K1 s architektúrou Denver (10994 bodov). Pre porovnanie môžeme uviesť napríklad HTC One M8 s grafickým čipom Adreno 330, ktorému sa podarilo dosiahnuť skóre približne 14000 bodov.

Podľa posledných rebríčkov výsledkov aplikácie AnTuTu sa na prvej priečke medzi smartfónmi umiestnil Meizu MX4 s výsledkom 48792 bodov. Tento model je vybavený čipom MediaTek MT-6595 s grafickou jednotkou PowerVR G6200MP4. Čip NVIDIA Tegra X1 tento rekord prekonal s veľmi slušným náskokom, no v tomto prípade treba brať ohľad na niekoľko dôležitých faktov. Nový čip od NVIDIE bol testovaný na developerskom zariadení, takže reálne produkty môžu dosahovať úplne iné, menšie hodnotenie. Porovnávať výsledky so smartfónmi taktiež nie je zrovna úplne správne, nakoľko je čip určený pre využitie v tabletoch, notebookoch alebo v automobilovom priemysle. Tak masívny posun vo výkone však otvorí výrobcom dvere s novými možnosťami, samozrejme za predpokladu, že zaznamená väčší komerčný úspech.

NVIDIA Tegra X1

Tegra X1 disponuje 8-jadrovým 64-bitovým procesorom (4 Cortex-A57 a 4 Cortex-A53) a grafickou jednotkou Maxwell GPU s 256 jadrami. Nový mobilný procesor od NVIDIE je vyrobený 20 nm výrobným procesom a bez akýchkoľvek problémov zvládne spracovať 60 fps 4K video (H.265, H.264, VP9) či 1,3 gigapixelové fotografie.

Schopnosti čipu boli počas predstavenia na CES demonštrované na náročnej 3D scéne Unreal Engine 4 “Elemental”, ktorá sa v posledných rokoch používa pri testovaní grafických kariet do PC. CEO spoločnosti okrem výkonu vyzdvihoval aj spotrebu nového čipu. Pri spustení vyššie spomínanej 3D scény spotrebuje 10 W energie. Len pred rokom potreboval pri rovnakých podmienkach Xbox One neuveriteľných 100 wattov, pričom pred dvoma rokmi si najvýkonnejšie grafické karty do počítačov pri spustení Unreal Engine 4 Elemental zapýtali až 200 wattov.

Zdroj: phonearena

 

19.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+