MojAndroid

Nokia ešte donedávna patrila k najväčším výrobcom mobilných telefónov s trhovým podielom na úrovni 50%. V druhom kvartáli tohto roka ju predbehla spoločnosť Samsung, ktorá zosadila Nokiu z prvej priečky. Hoci Nokia predala v 2Q 2012 viac ako 83 miliónov telefónov, oproti minulému roku to znamená pokles o viac ako 10 miliónov predaných kusov. Spoločnosť ťaží najmä z predaja lacnejších modelov bez operačného systému Symbian či Windows Phone. Na poli smartfónov sa Nokii veľmi nedarí a to aj napriek faktu, že sa začiatkom minulého roka spojila s takým gigantom ako je Microsoft. Dokazujú to čísla z 2Q tohto roka, keď sa Nokia oproti rovnakému obdobiu minulého roka prepadla so svojim Symbianom z 22,1% na 5,9%. Microsoft a Windows Phone situáciu veľmi nezlepšuje. Navyše aj na poli Windows Phone smartfónov má fínska spoločnosť silnú konkurenciu v podobe Samsungu či HTC.

Nokia má vo svete vybudované silné meno a ľudia si ju spájajú s kvalitnými telefónmi. To však na to, aby sa rozhodli pre kúpu smartfónu od tejto spoločnosti nestačí. Dôležitá je pridaná hodnota, ktorú ponúka smartfón a jeho operačný systém. Nokia vsadila na Windows Phone, ktorý však zatiaľ nepriniesol očakávané ovocie. Ľudia momentálne najviac využívajú zariadenia s Androidom a iOS. Windows Phone rastie, no veľmi pomalým tempom – medziročne jeho trhový podiel vzrástol z 1,6 na 2,1%. Situácia sa však stále môže obrátiť v prospech fínskeho výrobcu. Zmenu k lepšiemu by mohli priniesť nové modely Nokie, Lumia 820 a 920, s najnovším operačným systémom Windows Phone 8.

Nová verzia OS od Microsoftu prináša niekoľko noviniek, ktoré by mohli zmeniť zabehnutý ekosystém. Hlavnou novinkou WP 8 je spoločné jadro s desktopovou a tabletovou verziou Windows 8, ktoré umožní jednoduchšie vytváranie aplikácií pre všetky typy zariadení, od počítačov, notebookov, tabletov až po smartfóny. To by mohlo pritiahnuť ďalších vývojárov a spopularizovať aj samotný Windows Phone 8, na ktorom Nokia zakladá svoju budúcnosť.

Určite sa pýtate, prečo sa Nokia trápi s operačným systémom od Microsoftu. Je tu predsa Android, najpopulárnejší mobilný operačný systém súčasnosti. Dôvodov môže byť niekoľko. Trh s mobilnými zariadeniami, ktoré využívajú Android je doslova presýtený. Existuje desiatky rôznych výrobcov, ktorí sa snažia na trhu presadiť práve použitím operačného systému Android. Windows Phone je v tomto smere niečim novým.

Ak by chcela Nokia práve v tejto chvíli prejsť na Android, nebolo by to práve najlacnejšie riešenie.  Je známy fakt, že Microsoft zarába na licenčných poplatkoch nemalé peniaze. Nokia síce musí platiť licenčné poplatky vo výške približne 20$ za telefón, no Microsoft jej za každý predaný kus v minulom roku zaplatil až 250$ – celkovo mal v minulom roku vyplatiť Nokii 1 miliardu amerických dolárov. Je to daň za to, že Nokia ponúka vo svojom portfóliu len Windows Phone smartfóny. Navyše v prípade Androidu tu tiež existuje to riziko, že vás môže zažalovať Apple za porušovanie jeho duševného vlastníctva. Microsoft ponúka Nokii úplnu ochranu, pretože všetky patenty použité v jeho operačnom systéme má licencované.

Ako je to však v skutočnosti? Pravdou je, že investorom dochádza už trpezlivosť. Za posledných 18 mesiacov zaznamenala spoločnosť prevádzkové straty vo výške 3 miliardy eur, zatvorilo sa niekoľko fabrík vrátane pýchy spoločnosti, fínskej fabriky v Solo, ktorá bola v prevádzke od roku 1990 a prepustených bolo 10-tisícky zamestnancov. Elop, CEO spoločnosti Nokia, však aj napriek zjavnému neúspechu zostáva verný Microsoftu.

Elop nebol schopný zaujať zákazníkov a to je to čo sa počíta. Môžete povedať, že nemal dostatok času, ale svoju pozíciu zastáva už dva roky. Čas vypršal.” povedal Magnus Rehle, senior partner spoločnosti Greenwich Consulting, ktorá je poradcom pre veľké telekomunikačné spoločnosti.  Tiež radí Nokii, aby sa začala sústrediť na výrobu smartfónov s operačným systémom Android. To isté si myslí aj jeden z hlavných držiteľov akcií Nokie, Danske Invest Finnish Equity Fund. Juha Varis, jeden z popredných manažérov tejto spoločnosti sa na adresu Stephena Elopa vyjadril takto: “Je totálne oddaný Microsoftu, takže je prirodzené, že bude musieť odstúpiť,“.

Okolo Elopa sa tak zjavne sťahuje slučka. Jeho budúcnosť ako aj budúcnosť spoločnosti tak záleží od finančných výsledkov dosiahnutých v nasledovnom období. Predpokladá sa, že výnosy z predaja Lumia zariadení, by sa mali v 1 a 2Q budúceho roka zvýšiť. Analytici tiež predpovedajú sľubnú budúcnosť operačnému systému Windows Phone, ktorý by podľa nich mal do roku 2015 získať až 15% trhový podiel. Bude zaujímavé sledovať čo spraví Nokia. Pustí sa do výroby vlastného Android smartfónu alebo ešte potiahne sólo dráhu s Windows Phone? To ukáže len budúcnosť, no správa o tom, že Nokia vyrobí svoj prvý Android telefón by nás určite veľmi potešila.

Zdroj: reuters

3.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+