MojAndroid

Nokia predstavila v utorok svoj prvý tabletofón Nokia Lumia 1520 s operačným systémom Windows Phone od Microsoftu. Hlavným bodom záujmu tohto zariadenia je pochopiteľne veľký 6-palcový displej s rozlíšením 1080 x 1920 pixelov. Len samotné rozlíšenie displeja však nestačí, aby sa tabletofón odlíšil od konkurencie, čo si výrobca jasne uvedomil. Rozhodol sa preto zahrnúť technológiu asertívneho displeja (assertive display) vyvinutú spoločnosťou Apical.

Nokia-Lumia-1520

Technológia prekonáva všetky dostupné riešenia manažmentu displeja, akým je napríklad Adapt Display od Samsungu. Využitie asertívneho displeja výrazne zlepšúje čitateľnosť nielen v exteriéri, ale aj interiéri, pričom neovplyvňuje výdrž batérie. Technológia využíva svetelný senzor, ktorým sú vybavené takmer všetky moderné mobilné zariadenia aby prispôsobila displej svetelným podmienkam v okolí. Rozdiel je v tom, že upravovaná je farba a jas každého pixela a nie displeja, ako celku a to v reálnom čase.

Asertívny displej dynamicky upravuje obsah okolitým svetelným podmienkam pomocou algoritmov spracovania obrazových bodov “state-of-the-art”. To znamená, že efektívny kontrast obrazovky môže zostať okolo 1000:1, podobne ako v prípade HDTV, aj keď je skutočný kontrastný pomer obrazovky približne 10:01 a to platí pre LCD a OLED displeje pri jasnom slnku.

asertívny displej apical

Na fotografiách môžete vidieť dva displeje, ktoré sú vystavené identickým svetelným podmienkach. Displej na snímku vľavo pracuje v normálnom režime a v pravom snímku je aktivovaná technológia asertívneho displeja. Rozdiel je môžné vidieť hneď na prvý pohľad. Portál PhoneArena vysvetľuje, že technológia asertívneho displeja sa nezakladá len na softvérovej implementácií, ale využíva aj od procesora oddelený čip, ktorý je určený na všetky výpočty. Samotná korekcia pixelov využíva ďalšiu technológiu s názvom Iridix, ktorá je vyvíjaná už niekoľko rokov a snaží sa napodobniť schopnosť ľudského oka prispôsobiť sa rôznym svetelným podmienkam. V praxi sa teda snaží upraviť stratené detaily vo svetle a tieňoch a pritom si zachovať realistické farby a celkový vzhľad snímok.

TheHandheldBlog získal novinku od Nokie na testovanie a vytvoril video, kde porovnáva displej Lumie 1520 s najnovším tabletofónom od Samsungu, Galaxy Note 3. Video sa zameriava na čitateľnosť a adaptáciu displeja na rôzne svetelné podmienky. Myslíme, že víťaz porovnania je úplne jasný.

Zdroj: PhoneArena, Apical

25.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+