MojAndroid

Ak sledujete dianie v mobilnom svete, zrejme vašej pozornosti neunikli správy o spore fínskej spoločnosti Nokia s taiwanskou firmou HTC. Spor sa týkal mikrofónu v modeli One, ktorý pre HTC vyrábala dodávateľská spoločnosť ST Microelectronics. Jablkom sváru sa stala skutočnosť, že mikrofón obsahoval technológie, chránené patentmi vo vlastníctve Nokie a dodávateľ ho mal 12 mesiacov exkluzívne vyrábať len pre fínsku spoločnosť. Spomínanú lehotu však dodávateľ nedodržal a preto sa Nokia obrátila na súd, kde uspela. Súd síce uznal, že HTC je v celej veci nevinne a chybu urobila spoločnosť ST Microelectronics, uložil však taiwanskému výrobcovi povinnosť inkriminovanú súčiastku v novo vyrobených kusoch zmeniť.

HTC One - Android telefón - 01

TIP: Žaloba Nokie môže pozastaviť dodávky HTC One

TIP: Žaloba Nokie nebude mať vplyv na dodávky HTC One

Nokii však takýto čiastkový úspech zrejme nestačí a naďalej na taiwanskú spoločnosť útočí na viacerých frontoch. Aj tentoraz majú byť dôvodom medzinárodné patenty, ktoré Nokia vlastní a HTC ich údajne porušuje. V tejto súvislosti fínska spoločnosť vo svojom vyhlásení HTC priamo obvinila, že od začiatku celej kauzy v roku 2012 Taiwanci nevykonali potrebné a náležité kroky na to, aby odstránili zneužívanie patentovaných technológií a všetku vinu sa snažia zhodiť len na dodávateľov. Spomínané vyhlásenie a v ňom obsiahnuté obvinenie je súčasťou sťažnosti, ktorú Nokia na HTC podala u Komisie pre medzinárodný obchod (ITC). Jej zámerom je pritom (okrem iného) dosiahnuť zákaz dovozu a predaja modelu HTC One do Spojených štátov amerických.

Súd kladivko

Uvedená sťažnosť je však len jedným z krokov, ktoré Nokia voči HTC v súčasnosti podniká, medzi ďalšie patrí napríklad séria súdnych sporov po celom svete. K známym súdnym kauzám z Nemecka a Holandska aktuálne pribudlo podanie na okresný súd v San Diegu v Kalifornii. Táto žaloba sa týka celkovo troch patentov, ktoré má HTC porušovať v desiatich svojich modeloch, vrátane vlajkovej lode One a HTC First, prvého smartfónu s launcherom Facebook Home.

TIP: HTC First – prvý smartfón s Facebook Home

Celkovo tak už Nokia obviňuje HTC z porušovania približne 50 rôznych patentov vo viacerých oblastiach hardvérovej, ale aj softvérovej výbavy modelov taiwanského výrobcu. Porušovanie patentov má napríklad zahŕňať takú prozaickú vec, akou je spôsob uloženia a usporiadania komponentov v unibody konštrukcii HTC One, alebo niektoré aspekty, týkajúce sa spracovávania reči a dát v mobile. Ďalšie patenty sa majú týkať niektorých prvkov, obsiahnutých v operačnom systéme Android a tiež kódovania a dekódovania videí pomocou kodeku WP8.

HTC v reakcii na poslednú žalobu v Kalifornii uviedlo, že po obdržaní dokumentu s oficiálnym znením žaloby zváži všetky možné právne kroky na ochranu svojich práv. Celá kauza bude mať zrejme ešte dlhé trvanie a o všetkých nových skutočnostiach vás budeme informovať.

Zdroj: phandroid.com, zdnet.com, androidauthority.com

25.5.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+