MojAndroid

Spoločnosť HMD Global, ktorá stojí aktuálne za značkou Nokia, prináša aj na slovenský trh svoj zatiaľ najvybavenejší smartfón so systémom Android. Ide konkrétne o model s názvom Nokia 8, ktorý ponúkne nekompromisnú výbavu, vo svojej podstate čistý systém Android bez nadstavby od výrobcu či duálny zadný fotoaparát s úsmevnou funkciou “bothies.” Má okrem plusov aj nejaké mínusy? Odpovede prinesie práve začínajúca recenzia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Obsah balenia

Smartfón prichádza v pomerne veľkej krabičke, ktorá nesie nádych starších balení telefónov Nokia. Na prednej strane nechýba vyobrazenie smartfónu s nápisom výrobcu. Vo vnútri sa nachádza okrem samotného prístroja aj USB kábel s konektorom USB typu C, koncovka 1,5 A nabíjačky do lokálnych zásuviek, slúchadlá s náhradnými silikónovými koncovkami, papierová dokumentácia či ihla pre zásuvku na SIM karty. Balenie je tak na pomery dnešných smartfónov štandardné a žiadne prekvapenie sa nekoná.

Konštrukcia smartfónu

Zariadenie prichádza v celokovovej konštrukcii a pomerne tenkom prevedení. Rozmery činia 151,5 x 73,7 x 7,9 mm a váha na pocit príjemných 160 gramov. Ide tak o tenké, ale napriek tomu pevné kovové telo, ktoré nemá kompromisy. Konštrukcia zariadenia je tak verná značke Nokia a ani pri silnejšom uchopení zariadenia sa nemusíte báť o poškodenie. Spracovanie je pevné a nemusíte sa teda báť žiadneho praskania, ohýbania či iných nepríjemných zvukov.

Predná strana zariadenia je pokrytá ochranným sklom Corning Gorilla Glass 5. Nachádza sa tu samotný IPS displej, pod ktorým nájdete čítačku odtlačkov prstov v úlohe tlačidla domov. Pod displejom sa nachádzajú aj ďalšie dve softvérové tlačidlá pre ovládanie ako tlačidlo pre krok späť a tlačidlo pre multitasking. Nad displejom sa nachádza reproduktor pre telefonovanie, neslúži na vytvorenie stereo zvuku. Nechýba predná kamera, skupina senzorov a ikonický nápis NOKIA v pravom hornom rohu tak, ako ho poznáme zo starších modelov.

Čo nad displejom chýba je notifikačná LED dióda. Jej úlohu sa snaží napĺňať funkcia Glance a napĺňa ju skutočne spoľahlivo. Viac o tejto funkcii sa dozviete v sekcii “Displej.” Boky smartfónu priamo prechádzajú v jednom kuse kovového tela až do zaoblenej zadnej strany. Rovnako tak rohy smartfónu sú zaoblené, čo rozhodne prispieva k lepšiemu uchopeniu tohto zariadenia.

Rozloženie prvkov zariadenia

Na hornej a spodnej hrane sa nachádzajú plastové pásiky pre prechod signálu. Tie sú zladené vo farbe zariadenia a nepôsobia rušivo. Ide o akési nevyhnutné zlo v prípade celokovovej konštrukcie. Na hornej hrane nájdeme v rámci plastového predelu aj 3,5 mm audio konektor. Audio fanúšikovia si tak prídu na svoje aj týmto štandardným spôsobom, ktorý už dnes nemusí byť samozrejmosťou. Spodná hrana prináša konektor USB typu C pre nabíjanie a prepojenie s PC, primárny mikrofón pre telefonovanie a jeden hlasný reproduktor.

Nemenej zaujímavé sú tiež bočné strany zariadenia. Na ľavej strane môžeme nájsť zásuvku pre SIM kartu či pamäťovú kartu. V našom prípade išlo o DualSIM model a v zásuvke sa tak nachádzal hybridný slot. Môžete si tak vybrať či použijete jednu SIM kartu a k tomu pamäťovú kartu, alebo dve SIM karty bez možnosti využitia pamäťovej karty. Nad zásuvkou sa ešte nachádza otvor pre ihlu na jej vysunutie.

Pravá strana prináša tlačidlá pre reguláciu hlasitosti a tlačidlo zapnutia. Ich spracovanie je príkladné a používanie dobré, umiestnené sú však trošku vysoko. Najmä menšie ruky môžu mať v tomto prípade problém. Rozhodne tak poteší možnosť rozsvietenia displeja dvojitým poklepaním.

Zadná strana ponúka duálny fotoaparát, ktorý spolu s ďalšími prvkami jemne vystupuje zo zariadenia. Tento fakt je potrebné zvážiť pri kúpe zariadenia, nejde však o nič strašné. Pod samotnými objektívmi sa nachádza nápis ZEISS (spolupráca na fotoaparáte), laserové zaostrovanie a LED blesk. Nad objektívmi sa nachádza ešte sekundárny mikrofón pre natáčanie videa. Na zadnej strane nájdete ešte nápis NOKIA a povinné informácie spolu s informáciou, že zariadenie bolo navrhnuté vo fínskom meste Espoo a to spoločnosťou HMD Global.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+