MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Najčistejší Android

Operačným systémom v smartfóne Nokia 5 je Android 7.1.1 Nougat v najčistejšej možnej podobe. Nielenže tu nenájdete žiadnu nadstavbu, ale ani žiadne dodatočné aplikácie. Okrem balíka aplikácií Google je tu iba jeden odkaz na stiahnutie asistenčnej aplikácie Nokia, no ten zaberá v pamäti telefónu iba niekoľko kB.

Práve v systéme tkvie čaro nových smartfónov Nokia. Tie totiž okrem skutočného zážitku čistého Androidu ponúkajú aj expresné aktualizácie. Môžeme potvrdiť, že pravidelné mesačné bezpečnostné aktualizácie sme dostali skutočne najvýš deň-dva po ich oficiálnom zverejnení. Okrem toho, všetky aktuálne dostupné smartfóny Nokia s určitosťou dostanú aktualizáciu na systém Android 8.0 Oreo.

Prístup k systému Android je v podaní výrobcu HMD skutočne zaujímavý. Miesto toho, aby sa trápil s nadstavbami a následne s aktualizáciami, ktorých vývoj trvá niekoľko mesiacov, šiel úplne opačným smerom. K dispozícii tak budete mať naozaj aktuálnu verziu systému Android a je pravdepodobné, že aj podpora pre zariadenia Nokia bude trvať skutočne dlho.

Hoci sme počas testovania nezaregistrovali žiadne zaseknutia, niekedy sa nám zdali reakcie telefónu pri práci v systéme pomalšie ako by sme očakávali, a to aj vzhľadom na použitý hardvér. Tento čip spolu s rovnakou kapacitou RAM sme totiž mali možnosť vyskúšať aj v iných Android zariadeniach a väčšinou sme zaznamenali lepšie výsledky. Je preto možné, že v budúcnosti by bolo vhodné aktualizácie trošku oddialiť za cenu lepšej optimalizácie. A možno jednoducho bude stačiť použitie o čosi výkonnejšieho hardvéru. Tak či onak, systém v Nokii 5 patrí medzi jej najväčšie prednosti a poteší každého, kto má aspoň trochu rád najčistejšiu podobu Androidu.

Multimédiá: Slušná základná výbava

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, telefóny v tejto cenovej kategórii neašpirujú na titul najlepšieho multimediálneho zariadenia na trhu. Inak to nie je ani v prípade smartfóny Nokia 5, ktorý ponúka základnú multimediálnu výbavu. Prednosťou telefónu je najmä jeho displej, ktorý ulahodí oku pri pozeraní videí, prezeraní fotografií či jednoduchej práce s multimediálnymi aplikáciami. Hoci ponúka iba HD rozlíšenie, to je pre väčšinu úkonov, ktoré by ste na 5,2″ uhlopriečke chceli robiť, tak akurát.

Z ostatnej multimediálnej výbavy tu nájdeme ešte aj 3,5mm jack pre slúchadlá a reproduktor v spodnej časti telefónu. Ten je prekvapivo hlasný, no kvalita zvukového podania je nanajvýš priemerná. O dobrý zážitok z multimédií sa ale postará aj veľmi slušná výdrž batérie na jedno nabitie, takže filmy, seriály či videá si užijete poriadne dlho. Nenájdete tu ale žiadne predinštalované aplikácie – iba balíček od Google. Na oplátku vám ale ostane miesto v pamäti telefónu, kde môžete nainštalovať práve vaše obľúbené multimediálne tituly.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.9.2017
 • Maroš Kuric

  Myslím si že nokia slúžila pre Microsoft ako taká reklama že ich OS pekne pracuje na smartfónoch :) Myslím si že nejaký ten úspech s WP8 a 8.1 predsa len mala aspoň u malej skupine ľudí :) WP8 a 8.1 boli dosť stabilné OS na nokiách :) sám som vlastnil lumiu 625 neskôr 1320 :) bol som veľmi spokojný pretože mi windows nesekal, neblbol ale bohužiaľ tam bol problém s prehrievaním pri hraní hier :/ no ale ako Microsoft spomenul tak smartfóny Lumia nie sú určené na hranie ale na kancelárske činnosti :) neskôr keď Microsoft ukázal ako pekne beží WP 8 a 8.1 tak bol čas na pustenie windows 10 mobile a už s vlastnou značkou Microsoft Lumia :) tam sa bohužiaľ vývoj kokos zastavil :) teraz vlastní nokiu HMD Global a ešte som nemal príležitosť vyskúšať ako funguje Android na nokii no na viacerých zariadeniach som bol dosť sklamaný ako rýchlo začne Android sekať :/ to ma odrádza od kúpi Android zariadenia a zostávam pri (podľa mňa) stabilnejšom windowse :)

 • Peter Valo

  Neviem ale podľa mňa je konkurencia tak veľká,že tento telefón si kúpi iba človek ktorý k značke Nokia má citový vzťah.Inak neviem. Som trochu z Nokie sklamaný aj keď jej fandím. Čakal som, že dajú do svojho portfólia niečo na typ Iphone SE s malým displejom a dobrým výkonom. Nokia 5 to bude mať v tejto cenovej kategórii dosť ťažké.

 • Matka Tereza

  Nokiu 5 používam cca 2 týždne. Zatiaľ jediná vec, ktorá mi vadí sú reakcie skenera odtlačkov prstov – cca 30% času odblokovanie prebehne až na 2-3-krát. Inak sa s ňou pracuje dobre. S výkonom nie je problém. Batéria drží aj 2 dni. Foťák aj displej sú priemerné. Užívateľské prostredie je jednoduché na štýl Pixelov od Google. Bezpečnostné záplaty chodia rýchlejšie než u konkurencie.
  Ja som spokojný. Škoda len, že už to nie je 100% fínska Nokia.

 • ccc01

  Toto tu nema ziadnu spojitost s byvalou Nokiou. Nokia je na tom len ten napis. Pocitaju s nostalgiou. Ale inak v svojej cenovej kategorii tie fony posobia solidnym dojmom…

+