MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Najčistejší Android

Operačným systémom v smartfóne Nokia 5 je Android 7.1.1 Nougat v najčistejšej možnej podobe. Nielenže tu nenájdete žiadnu nadstavbu, ale ani žiadne dodatočné aplikácie. Okrem balíka aplikácií Google je tu iba jeden odkaz na stiahnutie asistenčnej aplikácie Nokia, no ten zaberá v pamäti telefónu iba niekoľko kB.

Práve v systéme tkvie čaro nových smartfónov Nokia. Tie totiž okrem skutočného zážitku čistého Androidu ponúkajú aj expresné aktualizácie. Môžeme potvrdiť, že pravidelné mesačné bezpečnostné aktualizácie sme dostali skutočne najvýš deň-dva po ich oficiálnom zverejnení. Okrem toho, všetky aktuálne dostupné smartfóny Nokia s určitosťou dostanú aktualizáciu na systém Android 8.0 Oreo.

Prístup k systému Android je v podaní výrobcu HMD skutočne zaujímavý. Miesto toho, aby sa trápil s nadstavbami a následne s aktualizáciami, ktorých vývoj trvá niekoľko mesiacov, šiel úplne opačným smerom. K dispozícii tak budete mať naozaj aktuálnu verziu systému Android a je pravdepodobné, že aj podpora pre zariadenia Nokia bude trvať skutočne dlho.

Hoci sme počas testovania nezaregistrovali žiadne zaseknutia, niekedy sa nám zdali reakcie telefónu pri práci v systéme pomalšie ako by sme očakávali, a to aj vzhľadom na použitý hardvér. Tento čip spolu s rovnakou kapacitou RAM sme totiž mali možnosť vyskúšať aj v iných Android zariadeniach a väčšinou sme zaznamenali lepšie výsledky. Je preto možné, že v budúcnosti by bolo vhodné aktualizácie trošku oddialiť za cenu lepšej optimalizácie. A možno jednoducho bude stačiť použitie o čosi výkonnejšieho hardvéru. Tak či onak, systém v Nokii 5 patrí medzi jej najväčšie prednosti a poteší každého, kto má aspoň trochu rád najčistejšiu podobu Androidu.

Multimédiá: Slušná základná výbava

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, telefóny v tejto cenovej kategórii neašpirujú na titul najlepšieho multimediálneho zariadenia na trhu. Inak to nie je ani v prípade smartfóny Nokia 5, ktorý ponúka základnú multimediálnu výbavu. Prednosťou telefónu je najmä jeho displej, ktorý ulahodí oku pri pozeraní videí, prezeraní fotografií či jednoduchej práce s multimediálnymi aplikáciami. Hoci ponúka iba HD rozlíšenie, to je pre väčšinu úkonov, ktoré by ste na 5,2″ uhlopriečke chceli robiť, tak akurát.

Z ostatnej multimediálnej výbavy tu nájdeme ešte aj 3,5mm jack pre slúchadlá a reproduktor v spodnej časti telefónu. Ten je prekvapivo hlasný, no kvalita zvukového podania je nanajvýš priemerná. O dobrý zážitok z multimédií sa ale postará aj veľmi slušná výdrž batérie na jedno nabitie, takže filmy, seriály či videá si užijete poriadne dlho. Nenájdete tu ale žiadne predinštalované aplikácie – iba balíček od Google. Na oplátku vám ale ostane miesto v pamäti telefónu, kde môžete nainštalovať práve vaše obľúbené multimediálne tituly.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+