MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OPERAČNÝ SYSTÉM | Android 8.0.0 Oreo

Zariadenie v tomto prípade prichádza so systémom vo verzii Android 8.0.0 Oreo. Nokia však prisľúbila softvérovú podporu pre všetky svoje aktuálne zariadenia a tak je veľmi pravdepodobné, že aj takto cenovo dostupný smartfón sa dočká aktualizácie, aktuálne najnovší systém vo verzii Android 9.0 Pie. Verzia zabezpečenia, teda bezpečnostná aktualizácia systému Android, bola k dispozícii k júlu tohto roka. V priebehu testovania však už dorazil aj augustový bezpečnostný balíček. Súčasná verzia je tak pomerne aktuálna, a za softvérovú podporu si výrobca rozhodne zaslúži pochvalu.

Telefón je podobne ako aj ďalšie kúsky od Nokie súčasťou programu Android One. To znamená, že Nokia 5.1 obsahuje prakticky čistý systém Android bez nejakej grafickej nadstavby zo strany výrobcu. To je výhodou z pohľadu softvérovej podpory, ale tiež obmedzením, keďže nadstavby od rôznych výrobcov obvykle prinášajú nejaké tie funkcie navyše oproti štandardnej verzii systému Android. Ide však o pomerne subjektívny výber, ktorá situácia po stránke softvéru vám vyhovuje viac. Systém bol však dobre optimalizovaný a Nokia pribalila len niekoľko aplikácií navyše, ako napríklad správcu súborov, technickú podporu alebo spomínané FM rádio.

NADSTAVBA OD VÝROBCU | Tentokrát čistý systém Android One

Obrazovka uzamknutia vás privíta jednoduchým widgetom a pomerne malým písmom. To je nastavené do výroby na najmenšiu možnú veľkosť, pochopiteľne si ho však môžete prispôsobiť v nastaveniach. Na danej obrazovke nechýba ani tradičná skratka na spustenie fotoaparátu či spustenie Google Asistenta.

Po odomknutí sa zobrazí domáca obrazovka s aplikáciami a widgetmi. Na úplne ľavej obrazovke sa nachádzajú tiež inteligentné karty Google Now s možnosťou vyhľadávania aj na webe, aj priamo v telefóne. Menu s aplikáciami je následne možné zobraziť prostredníctvom gesta potiahnutím zdola. Toto menu je abecedne zoradené s možnosťou vyhľadávania, pričom prvý vrchný riadok zobrazuje návrhy pre naposledy použité aplikácie.

Klávesnica integrovaná v systéme je štandardná – Gboard. Horná lišta je vyhotovená v svetlom farebnom prevedení. Okrem toho je k dispozícii aj možnosť úpravy rýchlych skratiek alebo možnosť pridania viacerých používateľských účtov. Prostredie ako také je jednoduché a praktické, presne ako myšlienka samotného programu Android One. Ide vzhľadom k cene a výbave zariadenia o pomerne dobre optimalizované prostredie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

24.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+