MojAndroid

V Číne sa začína produkovať nový typ batérie s omnoho dlhšou výdržou. Prvá továreň na výrobu takejto batérie bola postavená v provincii Jiangsu, vo východnej Číne.

Ohybné a nehorľavé “pevné” batérie?

Zásadnou technológiou tzv. “pevných batérií” je riešenie na uchovávanie energie, kde sa súčasné lítiovo-iónové batérie (a ich kvapalný alebo gélový elektrolyt) nahradí pevným a vodivým materiálom. Riešenie začalo ako start-up, vedený Nanom Cewenom, členom Čínskej akadémie vied a bolo doň investovaných v prepočte okolo 144 miliónov amerických dolárov.

“Pevné batérie” s pevným elektrolytom by mali priniesť o cca 30 % väčšiu hustotu ukladanej energie. Okrem kapacity by nemali byť horľavé a mali by disponovať ohybnosťou. Ak sa bude dariť ohybnému telefónu od Samsungu, tak vieme, pre koho bude posledná vlastnosť batérií atraktívna. :-) Výrobcovia batérií očakávajú, že prví záujemcovia o novú generáciu batérií sa objavia z radov high-end zariadení.

Sériová výroba vraj môže začať

Spomínaná technológia nie je úplnou novinkou, už viackrát sa niečo podobné malo dostať do sériovej výroby, zatiaľ sa to však nepodarilo nikomu, ani automobilovým gigantom. Keďže v čínskej provincii už je pripravená továreň a prvá výrobná linka, sériová výroba sa môže začať. Linka dokáže vyrobiť batérie o celkovej kapacite 0,1 GWh za rok, pričom v roku 2020 by mala jej výrobná kapacita sedemnásobne vzrásť.

Snáď sa čínskej firme revolúcia vo výrobe batérií novej generácie podarí, pretože určite každý by ocenil dlhšiu výdrž telefónov.

27.11.2018
Zdroj: xinhuanet

+