MojAndroid

Netflix bol u nás uvedený s celkom veľkým záujmom a zrejme aj očakávaním začiatkom roka 2016. Dnes je už zrelý čas si povedať, ako sme vlastne na tom s obsahom a cenou v porovnaní s inými krajinami.

Na prvom mieste je obsah

Obsah. S tým sa už v roku 2016, keď Netflix pomaly dostával obrysy aj u nás, spájali najväčšie obavy. Ako ponúknuť kvalitné tituly, dodať lokálny jazyk a pritom byť atraktívny aj cenovo? Hneď v úvode sa totiž ukázala najväčšia prekážka, ktorá je vlastne spojená so službami ako Netflix dodnes. Aj keď sa Európska únia snaží vytvárať reguláciu, ktorá má zbúrať virtuálne hranice medzi krajinami, digitálny obsah šírený on-line má svoje hranice jasne určené. Film, ktorý je určený pre nemecký alebo iný trh sa u nás neobjaví iba preto, že nie sú dohodnuté autorské práva. A tieto dve slová, dokážu stále ovládať to, čo v Netflixe vidíme.

Slovensko je podľa zverejnenej štatistiky, za ktorou stojí server comparitech.com so svojim obsahom až pozoruhodne konkurencie schopné (pokiaľ ide o obsah) Takže, na slovenskej verzii Netflix máme k dispozícii 4 511 titulov, z toho je 3 113 filmov a zvyšok (1 398) sú iné žánre. A toto všetko máme s mesačnou ponukou za 7,99 EUR (v prepočte uvedenej analýzy je to 9,01 USD). Práve prepočet na americké doláre je výborná pomôcka, pretože je možné si na virtuálnej mape pozrieť, ako sme na tom v porovnaní s inými krajinami a to naprieč celým svetom (celkovo je to až 78 krajín, kde sa Netflix porovnával).

Iste, počet titulov a mesačná cena sa dá vyhodnotiť ešte na jedno zaujímavé kritérium. A tým je najlepšia hodnota, akú zákazník dostane za mesačný poplatok, brané vo vzťahu na počtu titulov. Žiaľ, kvalita sa hodnotí obtiažne, najmä pre náš región je vždy požiadavka na titulky alebo preklad filmu do slovenčiny. To nie je však problém pre Ameriku alebo Kanadu. Prvá zmienená krajina dosahuje naprieč sledovanými porovnaniami najväčší obsah, teda najviac titulov (5 839). Avšak práve Kanada so svojimi 5 561 titulmi je pre zákazníka najlepšou voľbou, pretože mesačne stojí 6, 90 USD. V Amerike je na počet skoro totožný obsah drahší (7,99 USD).

Slovensko má obsah, ale nie preklad

V porovnaní celkovej ceny a obsahu sme sa však neumiestnili dobre. Konečné ôsme miesto vyzerá síce pozitívne, avšak v tomto prípade je to presne opačne. Naša cena 9,01 USD je jedna z najvyšších v rámci celosvetového porovnania a nevyvažuje ju ani obsah, ktorý je síce vyšší ako v mnohých iných krajinách, avšak to aj cena. Napríklad najlacnejší je Netflix v Brazílii (5,24 USD s celkovým počtom 3 944 titulov knižnici) a najdrahší v Dánsku (11,94 USD a k tomu 3 305 titulov).

Na slovenskom Netflixe je približne 10% z celkového počtu aj lokalizovaného alebo s obsahom titulkov. Nové filmy však nepribúdajú. Už niekoľko mesiacov je vidieť, že u nás je proste služba neefektívna a investície do prekladu sa nevyvážili s nákupom predplatného. Už iba pohľad do českého prostredia prezradí, že je to u nich inak, nové tituly sa prekladajú v desiatkach noviniek. Zrejme stále nie sme naučení a vôbec nechceme ísť cestou nákupu predplatného. Veď stále to ide aj inak, tak prečo platiť za multimédia?

Zdroj: comparitech.com

9.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+