MojAndroid

Dnešné smartfóny a tablety sú skutočne všestrannými zariadeniami, ktoré využívame na množstvo rôznych úloh. Keďže mobily sú stále viac multimediálne zamerané,  jednou z nich môže byť aj sledovanie televízie cez internet. Hoci to pred pár rokmi bolo skôr niečo výnimočné, dnes už máme na výber niekoľko možností, ako televíziu v mobile sledovať a k pohodliu prispievajú samozrejme aj väčšie uhlopriečky mobilov, ktoré za ten čas podstatne narástli. Pochopiteľne, takýto zážitok sa nevyrovná sledovaniu televízneho programu na veľkej obrazovke televízora, ale v mnohých situáciách, kedy z rôznych dôvodov prístup k televízoru nemáme, poslúži aj smartfón alebo tablet.

Náš tip
NÁVOD | Ako sledovať televíziu v mobile (1. diel) – iphonetv.antik.sk

Skúsení používatelia samozrejme dobre poznajú spôsoby, akými sa dá televízia v mobile sledovať, ale existuje množstvo začiatočníkov a v dôsledku rozmachu smartfónov a tabletov stále pribúdajú ďalší. Práve pre nich je určený náš prehľad možností na sledovanie TV v mobile. Minule sme náš miniseriál o sledovaní TV v mobile začali jednou zo základných a najjednoduchších možností – sledovaním televízie cez stránku iPhonetv.antik.sk. Dnes v tejto téme pokračujeme a pridávame ďalšie dve možnosti ako sledovať televízne stanice v mobile prostredníctvom internetových stránok. Postup je snáď ešte jednoduchší než v minulom prípade. Opäť nie je potrebné inštalovať žiadnu aplikáciu, samozrejme okrem nejakého videoprehrávača, v ktorom bude samotné prehrávanie streamu, teda dátového toku s televíznym signálom prebiehať. Použiť je možné mnoho prehrávačov z Google Play, my odporúčame overený a kvalitný MX Player, ktorý je zadarmo a máme s ním tie najlepšie skúsenosti. Stiahnuť si ho môžete pomocou odkazu nižšie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Ak už teda máme MX Player alebo obdobný prehrávač vo svojom zariadení nainštalovaný, môžeme prejsť k samotnému návodu prvej služby.

Tevmo.eu

1. Prvým krokom je otvorenie webového prehliadača v našom mobilnom zariadení a zadanie adresy “www.tevmo.eu“. Webový prehliadač však musí byť prepnutý do režimu “Android” resp. “Mobile“.  Ak si nie ste istí, čo to znamená, pozrite sa do bodu č. 2 v návode pre sledovanie iPhonetv.antik.sk. Väčšina mobilných prehliadačov je však prednastavená na mobilné prehliadanie, takže ak ste si ho sami nezmenili, mali by ste sa dostať na takúto stránku:

Tevmo.eu a

2. Ak stránku posunieme smerom dole, ukáže sa zoznam jednotlivých televíznych staníc. Okrem slovenských sú k dispozícii aj české stanice, spolu sme narátali 25 televíznych programov.

Tevmo.eu b Tevmo.eu c

3. Stačí teda kliknúť na želanú stanicu a v zozname programov vybrať prehrávanie v MX Playeri. Následne by sa malo do niekoľkých sekúnd spustiť prehrávanie.

Tevmo.eu d

Bohužiaľ, v čase nášho testovania služby z 25 televíznych staníc fungovalo iba šesť. Navyše, jedná sa o streamy Antiku, o ktorých sme písali v prvej časti nášho seriálu, takže používanie tejto služby akosi stráca zmysel. Okrem STV 1, 2, TA3, JOJ, PLUS a Musiq 1 sa nám nepodarilo počas týždňového testovania služby spustiť žiadnu inú stanicu. Možno autori časom tento problém odstránia, my však na sledovanie spomínaných šiestich programov odporúčame radšej priamo stránku iPhonetv.antik.sk a ak chcete viac programov, vyskúšajte nasledovnú službu.

Spusti.net

Druhá služba, ktorú si dnes predstavíme, je podstatne nádejnejšia ako predchádzajúca. Televízne vysielanie je pomocou nej možné sledovať aj v počítači, nás však zaujíma jej mobilná verzia.

1. Vo webovom prehliadači zadáme adresu “www.mobil.spusti.net“. Dostaneme sa najprv na ponuku televízií podľa krajiny pôvodu alebo kategórií. K dispozícii sú slovenské, české, nemecké, anglické, hudobné, športové, detské, dokumentárne a filmové/seriálové televízie. Niektoré streamy sa opakujú vo viacerých kategóriách, ale aj tak sme v službe napočítali približne 80 rôznych televízií, pričom niektoré sú dostupné aj z viacerých zdrojov. Takže najprv klikneme na skupinu, ktorá nás zaujíma, napr. slovenské televízie.

mobil.spusti.net a

2. Potom vyberieme kanál, ktorý chceme pozerať, napríklad Jednotku. Následne musíme 5 sekúnd počkať a potom ťukneme na Pokračovať.

mobil.spusti.net bb mobil.spusti.net c mobil.spusti.net d

 3. V ponuke aplikácií vyberieme MX Player a klikneme na Vždy alebo Len raz, podľa toho, či chceme, aby sa vysielanie v tomto programe spúšťalo zakaždým, alebo iba tentoraz.

mobil.spusti.net e

No a to je všetko, ako môžete vidieť, nie je to nič zložité. Niekedy však treba byť trochu trpezlivý, pri niektorých staniciach sa prehrávanie spustí už za tri-štyri sekundy, pri iných však treba čakať aj 10-30 sekúnd. Niekedy treba pokus opakovať, keďže prehrávanie sa na prvýkrát nespustí. Samotné prehrávanie je však potom bezproblémové a ak sa už niektorý stream spustí, nezvykne samovoľne “padnúť”. Pri testovaní nám fungovali všetky hlavné slovenské televízie a väčšina regionálnych. Pri českých sme zaznamenali problémy u niektorých programov, napr. ČT 1, 2, Nova či Prima Cool, kde bolo prehrávanie trochu trhané a niekedy bol posunutý zvuk oproti obrazu. Našli sme aj nefungujúce streamy, napr. Nova Cinema. Celkovo je však aj medzi českými stanicami väčšina fungujúcich. Naopak, spustiť sa nám nepodarilo ani jednu nemeckú televíziu a zoznam anglických je prázdny.

Prednosťou služby je tak hlavne široká ponuka slovenských kanálov, kde okrem všetkých dôležitých televízií s celoslovenskou pôsobnosťou nájdeme aj množstvo regionálnych a pre masochistov je k dispozícii dokonca aj vysielanie z parlamentu. Niektoré streamy, napríklad STV 1, 2 a JOJ sú opäť preberané z Antiku a vysielané v rozlíšení 320 x 240 bodov, ale iné, napríklad Markíza, majú vyššie rozlíšenie, napr. 597 x 336 či až 718 x 404 bodov (podľa zdroja). Kvalita vysielania je rôzna, ale v zásade sú všetky programy pozerateľné a niektoré sú naozaj vo výbornej kvalite.

Záverečné hodnotenie

Obe služby umožňujú sledovať televíziu v mobile cez internet, pričom sľubujú desiatky programov, predovšetkým slovenských a českých. Prvá z nich, tevmo.eu, však v skutočnosti momentálne reálne ponúka len niekoľko slovenských programov a ich streamy navyše pochádzajú zo služby iPhonetv.antik.sk. Pri ostatných streamoch sa prehrávanie nespustí, je však možné, že autori ich funkčnosť v budúcnosti opravia.

Naopak, druhá služba, mobil.spusti.net ponúka oveľa širší výber programov a niektoré aj (vzhľadom na mobilné pomery) vo vyššom rozlíšení. Istým nedostatkom je badateľné trhanie obrazu u niektorých streamov, vysielanie je však napriek tomu bez problémov pozerateľné. Hlavne vzhľadom k bezplatnosti služby sú teda výsledky viac než dobré a mobil.spusti.net je skvelou možnosťou ako sledovať televíziu, keď nemáme k dispozícii televízor. Na rozdiel od iPhonetv.antik.sk je však otázny pôvod streamov a ich “životnosť”, teda či nebudú časom zablokované.

Ak prípadne na sledovanie TV v mobile využívate iné stránky, dajte nám vedieť v komentároch. V tretej časti nášho miniseriálu o sledovaní televízie na mobilných zariadeniach si predstavíme niekoľko aplikácií z obchodu Google Play, ktoré takisto zvládajú prehrávanie internetových televíznych streamov a v niektorých prípadoch ponúknu skutočne široký výber televíznych staníc.

Za tip na služby ďakujeme našim čitateľom s nickami Nero666svk, wiggles a tevmo.

1.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+