NASA náhrdelník proti šíreniu koronavírusu. Vyrobiť si ho môžete aj vy!

Veľa z vás by podľa nadpisu mohlo usúdiť, že je to istý typ hoaxu, no opak je pravdou. V skutočnosti ide o návrh pochádzajúci z NASA, ktorý technici z Jet Propulsion Lab premenili na realitu.

Náhrdelník Pulse sľubuje čiastočné zamedzenie nákazy ochorením COVID-19, čo v praxi znamená zníženie šírenia koronavírusu.

Ako náhrdelník od NASA funguje

Náhrdelník Pulse funguje úplne jednoducho, na princípe obmedzenia nechcených dotykov tváre rukami. Vnútri sa nachádza infračervený senzor, ktorý pri zaznamenaní pohybu ruky k hlave zopne spínač a spustí vibračný motorček v tele náhrdelníku.

Ako si náhrdelník Pulse vyrobiť a čo všetko na to budete potrebovať

Na výrobu náhrdelníka budete potrebovať 3D tlačiareň, spájkovačku, kliešte na strihanie a odizolovoanie drôtikov, schému zapojenia a pre istotu ešte jedny pomocné ruky. Na stránke github.com je taktiež zverejnený aj zoznam potrebných súčiastok s odkazmi na ich objednanie.

Schéma

Na obrázku vyššie vidíte schému zapojenia jednotlivých súčiastok v náhrdelníku. Základným komponentom je infračervená senzorová jednotka označená písmenom U1, ktorá poskytuje vysoký (~3 V), výstupný signál do PIN-u 3 a nízky (~1 V), keď LED detektor označený ako D1, začne snímať ruku alebo iný odrážajúci objekt v dosahu.

V momente, keď napätie v PIN-e 3 klesne, spustí sa PNP tranzistor označený ako Q1, ktorý začne napájať vibračný motorček označený ako M1. Čo sa týka ostatných komponentov, tak V1 je 3 V batéria a S1 je posuvný spínač. Komponent označený ako L1 je vyžarujúca infračervená LED dióda.

Myslíme si, že v prípade tohto náhrdelníku ide o zaujímavé riešenie, no má to však jeden háčik. Tým je náročnejšia a pracnejšia výroba. Práve z tohto dôvodu nemusí Pulse zožať až taký veľký úspech. Ideálnejšie by možno bolo, ak by predával už ako finálny produkt.

Náš tip
Bojíte sa 5G sietí? Ochráni vás špeciálna lampa vyvinutá v Česku
Disqus Comments Loading...