MojAndroid

NASA sa snaží oživiť vesmírny výskum, na ktorý však potrebuje znížiť náklady. Jedným z riešení je aj to, že by spolupracovala so spoločnosťou Google na minisatelitoch, ktoré by boli poháňané Android zariadeniami a objaviť by sa mohli ešte počas tohto roku.

Tieto nízkonákladové satelity by mohli fungovať na hardvérovom princípe Nexus One. Tím NASA Ames Research Center v Moffett Field, Kalifornia, pracuje na tvorbe budúcich minisatelitov na princípe Nexus One a projekt sa nazýva príznačným názvom „Phones“. Projekt je súčasťou väčšieho projektu, ktorý sa zameriava na používanie malej spotrebnej elektroniky v nanosatelitoch.

Projekt Phones nemá zatiaľ presne určený dátum začiatku, ale podľa dostupných informácií zo zdroja NASA by sa mal spustiť ešte do konca tohto roku.

Podľa informácií poskytnutých NASA Technology Program sú už k dispozícii dva prototypové minisatelity, Phones 1.0 a Phones 2.0, ktoré majú zistiť, či zariadenia budú schopné prežiť podmienky letu a pobytu v otvorenom vesmírnom priestore. Pri testoch sa budú vedci z NASA zameriavať na také funkcie ako posielanie fotografií, či zachytávanie snímkov. Súčasťou satelitu Phones 1.0, okrem Nexus One, budú externé batérie a externé snímače a vysielače. Systém obsahuje aj bezpečnostný systém, ktorý v prípade potreby reštartuje zariadenie.

Veľkosť takéhoto minisatelitu by nemala presiahnuť veľkosť kocky s hranou 10 centimetrov a dodané budú tri takéto jednotky. Hmotnosť jednej jednotky by sa mala pohybovať na úrovni približne 2 kilogramy a na orbit budú vynesené raketou Antares, ktorá má nosnosť až 7 000 kilogramov. Pri takejto konštelácii by bolo možné vyniesť na obežnú dráhu niekoľko tisíc podobných zariadení na jeden let!

Phones 2.0 by mal mať vylepšené hardvérové vlastnosti a mal by byť postavený na hardvére Samsung Nexus S. Súčasťou tohto satelitu bude S-band rádio na prijímanie povelov zo Zeme, solárne panely pre lepšiu výdrž zariadenia pri plnom pracovnom nasadení a GPS prijímač. V zariadení budú pridané aj elektromagnety, ktoré umožnia lepšiu orientáciu v priestore na princípe magnetického poľa Zeme.

Oba satelity by mohli byť vypustené do vesmíru ešte do konca tohto roku.

História prípravy letov sa tiahne do blízkej minulosti, keď bol už v roku 2010 Nexus One vypustený na nosnej rakete do vesmíru, aby sa zistili reakcie zariadenia na prostredie vo vysokých výškach. Misia bola úspešná na 50 percent, pretože jedna z nosných rakiet havarovala, druhá raketa pristála bez porušenia. Testovanie prebehlo aj v tepelno-vákuovej komore, testované boli aj otrasy a zariadenia testovali aj na použitie vo výškach pomocou špeciálnych balónov. Všetky testy dopadli pozitívne.

Účel použitia takýchto satelitov je jednoznačne určený cenou, ktorá sa pohybuje na úrovni približne 3500 amerických dolárov (2795 €) a na zostrojenie sa používajú výlučne komerčné súčiastky. Komerčná prevádzka by tak v blízkej budúcnosti mohla dovoliť to, že by nebolo úplne science-fiction mať na orbite povedzme „rodinný satelit“. Používať sa však budú pravdepodobne na vedecké projekty, experimentálny prieskum vesmíru a nízko-nákladové pozorovania Mesiaca a Zeme. Ďalšia misia Phones 2.0 je naplánovaná na rok 2013 a misia by sa mala zamerať na merania heliofyzikálnych javov.

Zdroj, foto: NASA, PCWorld

25.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+