MojAndroid

Kvantové počítače nie sú žiadnou novinkou a neustále sa zdokonaľujú tak, ako klasické počítače. Rozdiel je ale vo výpočtovom výkone – superpočítače sú neporovnateľne výkonnejšie a používajú aj úplne iné princípy. Klasické počítače reprezentujú informácie ako jednotky a nuly, pričom každý bit informácie môže mať buď jednu, alebo druhú hodnotu. Kvantové počítače využívajú nové princípy, kde môže byť bit jednotkou aj nulou zároveň. Celkový výkon počítača sa tak môže výrazne zvýšiť a komplexný superpočítač môže ponúknuť doposiaľ nevídaný výkon.

151208-nasa-04-100632124-large

Spolupráca spoločností Google a NASA teraz vyústila do nového superpočítača D-Wave 2X. Ten dokázal vyriešiť optimalizačný problém 100 miliónov krát rýchlejšie, ako klasický domáci počítač. To je skutočne nepredstaviteľná rýchlosť a úkony, ktoré by na bežnom počítači trvali tisíce rokov zvládne superpočítač za niekoľko sekúnd. Hoci tento výsledok znie skutočne fantasticky, ako obyčajne, aj tu je niekoľko háčikov. Novú technológiu by sme určite nemali očakávať v klasických počítačoch v najbližších rokoch a možno ani dekádach. Superpočítač má totiž veľkosť záhradného altánku a potrvá ešte dlho, kým sa zmenší na veľkosť ideálnu na komerčné použitie. Okrem toho, tento konkrétny počítač bol vytvorený špeciálne na konkrétny typ úlohy a pri iných problémoch by výkonnostný rozdiel možno nebol taký veľký.

Optimalizačné úlohy sú ale v súčasnosti niečo, čo rieši NASA a iné popredné spoločnosti pomerne často a bežné počítače na ich výpočet jednoducho nestačia. Ide o typ úloh, kde existuje množstvo možných výsledkov. Dobrým príkladom je úloha obchodného cestujúceho, ktorý musí nájsť najefektívnejšiu cestu, aby navštívil všetkých zákazníkov. S narastajúcim počtom miest exponenciálne rastie aj zložitosť úlohy a s podobnými problémami sa stretávajú mnohé veľké spoločnosti. Nový počítač by to mohol pomôcť vyriešiť, no ešte má pred sebou dlhú cestu vývoja a zdokonaľovania.

Zdroj: PCWorld

11.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

23 odpovedí na “NASA a Google predstavili kvantový počítač s neuveriteľným výkonom”

  1. Som rad, ze ste tu priniesli takyto clanok, ale je potrebne is o danej problematike nastudovat viac. Inak by nevznikali dezinformacie tohto typu:

    Novú technológiu by sme určite nemali očakávať v klasických počítačoch v najbližších rokoch a možno ani dekádach.

    Vyuzitie kvantovych pocitacov je prave typoch optimalizacnych uloh, tranzitivnych uzaveroch v Databazach a podobne. Naopak, su nevhodne na pouzitie, akym vyuzivame pocitace dnes.

    • mas pravdu, suhlasim s tebou. ALE. Velke ale. Pretoze ty teraz nevidis komercne vyuzitie pre bezneho spotrebitela, neznamena to, ze take vyuzitie neexistuje a nebude v buducnosti dostupne pre kazdeho.

      V minulosti mnoho odbornikov v IT sfere urobilo vela vyhlaseni o tom, ako nechapu naco by bol pocitac dobry beznemu spotrebitelovi. Ti ludia sa mylili tak velmi, ze najvacsie pokroky v IT sektore sa udiali prave vdaka tomu, ze sa pocitace dostali k beznemu spotrebitelovi.

      Ja osobne tiez ti teraz nepoviem zaujimave vyuzitie kvantoveho procesora pre bezneho spotrebitela (a na tej urovni na akej existovali pocitace pred 60timi rokmi ani tie pocitace neboli zaujimave pre bezneho spotrebitela), ale garantujem ti, ze ked sa podari urobit jedneho dna kvantovy pocitac o rozmerov trebars dnesnych desktopov (alebo podobne) tak sa najde vyuzitie pre komercnu sferu.

      • Beriem tvoje ale, aj ked moj nazor je taky, ze ak sa to strati, tak si nepovies, ze ten clovek mal pravdu…

        Silne vsak pochybujem o personalnom vyuziti, pretoze vyvoj celeho IT smeruje do Cloudu a s tym prichadza aj komercne vyuzitie pocitaca pre beznych uzivatelov. Nebavim sa o hracoch, grafikoch, a par uzko specifikovanych skupinach. Vacsina baznych uzivatelov moze vyuzivat vykon suprpocitacov, kvantovych, alebo ja neviem, co pride v buducnosti vzdialene. Pre klientsku stranu nie je potrebne disponovat takym vykonom. Tot moj skromny nazor.

        • predstav si nejake celodomacnostove hologramy s VELMI detailnym rozlisenim, ktore budu musiet bezat velmi svizne. Mozno by sa na to dali vyuzit kvantove procesory a zaroven nechces na taketo nieco pouzivat cloud, kvoli delayu(ktory pri internete vzdy bude kvoli nature sietovych vrstiev).

          Basically kvantove procesory maju potencial robit strasne narocne vypocty a je vela uloh, ktore v beznom zivote zrejme potrebuju naozaj velmi narocne vypocty.

          Samozrejme to co hovoris, ze kvantove procaky sa objavia na cloudoch, to by som povedal, ze to je pravdepodobne, ze cloudy budu prvy sposob akym bezni ludia budu moct interagovat s kvantovymi procesormi. Ale myslim, ze ked sa najde dostatocne lacny sposob ako vyrabat take procesory vo velkom, ze niekto najde sposob, akym to dostat na trh spotrebitelov.

    • problem je v tom, ze typy uloh, ktore riesi tvoj pocitac a ktore riesi kvantovy pocitac su uplne odlisne; Nie je to uplne vhodne na vykreslovanie komplexnej grafiky atd.

      Rychlost kvantoveho pocitaca spociva v obrovskom vypoctovom paralelizme, ktory je schopny kvantovy pocitac vykonat(teda naraz vie pracovat na niekolkych operaciach); Pri pouzitiach ako pocitacove hry a grafika to ma limitovane pozitiva a programovanie kvantoveho pocitaca je zaroven zlozitejsie;

        • hej, robia ine vypocty, ale zakladny princip ich fungovania je ten isty a aj typ vypoctov, ktore riesia su tie iste. GPU je proste len procesor specialne na grafiku, lebo keby si pouzil primarny procesor, mal by si obrovske problemy kvoli tomu ze operacny system garantuje multiprocessing a tym padom aktualne beziacej aplikacii prislucha len cast casu CPU… S grafickou kartou ziskavas vyhodu, ze 100% casu graficka karta riesi iba prave spustenu graficku aplikaciu.

      • Veď to ja viem :) Aj to že to assassins creed nespustí nič bez sekania :) Ale myslím, že vyjadrenie typu, že toto tak skoro nedostane do reálnych počítačov je kus nedomyslené lebo to hovorili aj o prvých počítačoch a teraz mam superpočítač s pred pár rokov na stole a druhý vo vrecku.

        • tak to uz zavisi od toho co povazujes za ‘tak skoro’… ale pocitac takej velkosti ako tento novy kvantovy pocitac, v tej klasickej digitalnej verzii s mikrocipom existoval pred 40-50timi rokmi (mozno este viac, nie som moc historik vypoctovej techniky). Akoze do roku 2025 to nevidim realne, ze by sa take veci objavili v smartfonoch alebo tak. Neskor, to sa uvidi, ale do roku 2025 je to fakt nepredstavitelne.

    • No daj pokoj aby sme to tu raz nemali, robotov je stále viac a viac pridaj k tomu globálnu sieť niekoľko desiatok vhodne upravených D-WAVE2 digitalizovanú armádu a je to tu! :D Až na to vhodne upravených, verím že nikto nebude taký hlúpy že ich naučí učiť sa a dá im sieťový kábel :D

Pridaj komentár

+