MojAndroid

Kvantové počítače nie sú žiadnou novinkou a neustále sa zdokonaľujú tak, ako klasické počítače. Rozdiel je ale vo výpočtovom výkone – superpočítače sú neporovnateľne výkonnejšie a používajú aj úplne iné princípy. Klasické počítače reprezentujú informácie ako jednotky a nuly, pričom každý bit informácie môže mať buď jednu, alebo druhú hodnotu. Kvantové počítače využívajú nové princípy, kde môže byť bit jednotkou aj nulou zároveň. Celkový výkon počítača sa tak môže výrazne zvýšiť a komplexný superpočítač môže ponúknuť doposiaľ nevídaný výkon.

151208-nasa-04-100632124-large

Spolupráca spoločností Google a NASA teraz vyústila do nového superpočítača D-Wave 2X. Ten dokázal vyriešiť optimalizačný problém 100 miliónov krát rýchlejšie, ako klasický domáci počítač. To je skutočne nepredstaviteľná rýchlosť a úkony, ktoré by na bežnom počítači trvali tisíce rokov zvládne superpočítač za niekoľko sekúnd. Hoci tento výsledok znie skutočne fantasticky, ako obyčajne, aj tu je niekoľko háčikov. Novú technológiu by sme určite nemali očakávať v klasických počítačoch v najbližších rokoch a možno ani dekádach. Superpočítač má totiž veľkosť záhradného altánku a potrvá ešte dlho, kým sa zmenší na veľkosť ideálnu na komerčné použitie. Okrem toho, tento konkrétny počítač bol vytvorený špeciálne na konkrétny typ úlohy a pri iných problémoch by výkonnostný rozdiel možno nebol taký veľký.

Optimalizačné úlohy sú ale v súčasnosti niečo, čo rieši NASA a iné popredné spoločnosti pomerne často a bežné počítače na ich výpočet jednoducho nestačia. Ide o typ úloh, kde existuje množstvo možných výsledkov. Dobrým príkladom je úloha obchodného cestujúceho, ktorý musí nájsť najefektívnejšiu cestu, aby navštívil všetkých zákazníkov. S narastajúcim počtom miest exponenciálne rastie aj zložitosť úlohy a s podobnými problémami sa stretávajú mnohé veľké spoločnosti. Nový počítač by to mohol pomôcť vyriešiť, no ešte má pred sebou dlhú cestu vývoja a zdokonaľovania.

Zdroj: PCWorld

11.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+