MojAndroid

Ak by bolo vhodné hodnotiť spoločnosť podľa množstva akvizícií a investovanej čiastky, Google by rozhodne viedol nad všetkými konkurentmi. Za posledné dva roky totižto investoval až 13 miliárd dolárov do nových firiem, ktoré sa stali jeho súčasťou a pomáhajú mu rozvíjať mobilné technológie, či iné oblasti jeho pôsobenia. K posledným akvizíciám patrí kúpa Nest Labs Inc. (inteligentný termostat a detektor dymu), robotiky z Boston Dynamics alebo populárnej sociálnej navigácie Waze. Druhým najväčším investorom sa stal Microsoft, aj keď veľká časť z toho tvorila kúpa hardvérovej divízie Nokie za 7,4 miliardy dolárov. Informoval o tom portál Bloomberg.

1531984_google-doodle-juraj-janosik

Veľkou investíciou sociálnej siete Facebook bola najmä kúpa Instagramu a podľa špekulácií mal tiež záujem o kúpu aplikácie SnapChat za 3 miliardy dolárov. Aj Amazon mal v poslednom čase veľkú investíciu až 775 mil. dolárov do robotickej firmy Kiva, ktorá sa sústredila na skladové mechanizácie. Yahoo investovalo do akvizícií celkom 1,2 miliardy dolárov, z čoho väčšina sumy predstavuje kúpu blogovacej platformy Tumblr. Apple s približne trojnásobne väčšou hotovosťou než Google, investoval najmä do kúpy AuthenTec Inc., ktorá mu poskytla technológie pre snímanie odtlačkov prstov použité v iPhone 5S. Spoločnosť sa však rozhodla uspokojiť aj investorov a vyplatila 2,8 miliard v dividendách a kúpila tiež naspäť svoje akcie v hodnote 5 miliárd dolárov.

Zdroj: bloomberg

16.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+