MojAndroid

Celosvetový trend je pomerne jasný. Výrobcovia v tomto roku predávajú menej smartfónov v porovnaní s rokom minulým. Presnejšie štatistiky zverejnil portál Trendforce. Najväčších 5 výrobcov má v rukách spolu vyše 75 percent všetkých predajov smartfónov na svete.

Prvé miesto patrí juhokórejskému Samsungu, ktorého trhový podiel v prvom kvartáli aktuálneho roka bol 24,6 %. Nasleduje americký Apple s podielom 21,3 %. OPPO vystriedalo na treťom mieste Xiaomi, títo výrobcovia majú 10,7, respektíve 10.6-percentný trhový podiel. Piatym najväčším výrobcom je vivo s podielom 8 %.

Pozícia Spoločnosť Trhový podiel
1 Samsung 24,6 %
2 Apple 21,3 %
3 OPPO 10,7 %
4 Xiaomi 10,6 %
5 vivo 8,0 %

Avšak ak predaje porovnáme s predchádzajúcim štvrťrokom, výrobcovia nemajú veľmi dôvod na úsmev. Teda až na Samsung, ktorému sa ako jedinému podarilo predať viac smartfónov v aktuálnom štvrťroku. Apple aj Xiaomi zaznamenali čísla, ktoré sú o viac ako 27 % nižšie v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. O 17 percent si pohoršilo OPPO a o 14,2 % vivo.

Spoločnosť Porovnanie s predchádzajúcim štvrťrokom
Samsung + 5,5 %
vivo – 14,2 %
OPPO – 17 %
Xiaomi – 27,4 %
Apple – 27,5 %

Ak sa pozrieme na aktuálne predaje a porovnáme ich s rovnakým obdobím minulého roka, v tomto prípade si pohoršili všetci. Najhoršie je na tom Xiaomi so stratou viac ako 40 percent, nasleduje OPPO (33,8 %), Samsung (16,7 %), vivo (12,3 %) a Apple (11,9 %).

vivo X90 Pro
vivo X90 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Čo sa týka samotného Slovenska, u nás majú výrazne najväčší podiel predajov najmä Samsung, Apple a Xiaomi. OPPO aj vivo na našom trhu síce sú, no konkurovať týmto výrobcom u nás nemôžu ani zďaleka. Sú to čínske značky a darí sa im najmä v domovskej Číne. A vzhľadom na tieto štatistiky sa im darí veľmi slušne.

Náš tip
Narodeninová súťaž: Vyhrajte Creative Zen Hybrid
19.6.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+