MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

DISPLEJ | Trendový panel 18:9

Po stránke zobrazovacieho panelu prichádza do hry 5,7″ IPS panel s rozlíšením 1440 x 720 pixelov a pomerom strán 18:9. Ide tak o natiahnutý “HD” displej, ktorý ponúka práve to, čo je aktuálne populárne. Zobrazovací panel so spomínaným pomerom strán ponúkne lepšie uchopenie zariadenia a dobrý zážitok z konzumácie obsahu. Privítal by som možnosť pre “ochranu zraku,” teda filter modrého svetla. Túto funkciu si však môžete doplniť pomocou aplikácie z Obchodu Play.

Bonusom sú živé farby, ktoré výrobca nastavuje priamo od výroby, a tak je zobrazené spektrum o čosi sýtejšie. Nechýba však možnosť toto vylepšenie zmeniť na pôvodné, reálne farby. Maximálny jas displeja by mohol byť trochu vyšší, v tomto prípade je však potrebné zohľadniť aj cenu zariadenia. Každopádne, v exteriéri a na priamom slnku to bude s čítaním textu na displeji jemne problematické. Minimálny jas bol v poriadku a bol dostatočne nízky aj v prípade úplne tmavej miestnosti.

VÝKON | Na základné úlohy postačí

Smartfón ponúka po stránke výkonu štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 425, ktorý je doplnený o grafický čip Adreno 308. Ide rozhodne o vylepšenie v porovnaní s predošlou generáciou, stále však ide o úsporný hardvér, ktorý sa používa najmä v lacnejších zariadeniach. Napriek tomu bol smartfón svižný a plynulý, čo je však aj úlohou softvéru a optimalizácie od výrobcu.

Navigácia medzi aplikáciami, prepínanie viacerých služieb či hranie jednoduchších 2D hier zvládol smartfón bez akýchkoľvek problémov a navyše rýchlo. V prípade náročnejšieho multitaskingu a graficky bohatých 3D hier už smartfón trochu zaváhal. Nešlo však o nič katastrofálne, jednoducho bolo potrebné počkať pár sekúnd, kým slabší hardvér dobehne to, čo má.

PAMÄŤ | Nutné minimum

Model moto e5 sa na našom trhu predáva iba v skutočne základnej konfigurácii 2 GB RAM a 16 GB interného úložiska. Ide o akési pomyselné nutné minimum v prípade kúpy aktuálneho a nového Android smartfónu (väčší súrodenec s označením moto e5 plus prichádza v konfigurácii 3 GB RAM/32 GB). Napriek týmto atribútom smartfón v priebehu štandardného používania pôsobil plynulo.

Je však potrebné počítať s pamäťovou kartou microSD (až do 256 GB), ktorá by tak rozšírila základné interné úložisko. Systém Android ako taký v tomto prípade zaplní 5,5 GB. Po nainštalovaní približne stovky aplikácií, nasnímaní troch desiatok fotografií a zaznamenaní niekoľkých krátkych videí, hlásil telefón pamäť plnú na 84%. Interné úložisko tak v tomto štúdiu ponúkalo už len 2,6 GB.

ČÍTAČKA ODTLAČKOV PRSTOV | Svoju úlohu splní

Zariadenie má umiestnený snímač odtlačkov prstov na zadnej strane, a to pod objektívom zadného fotoaparátu. Čítačka je ľahko zapustená do tela smartfónu, čo pomáha pri jej používaní. Snímač je tak aj vďaka tomu jednoduché nájsť vybraným ukazovákom. Povrch čítačky je plastový, a ako už bolo spomenuté, obsahuje logo výrobcu.

Veľkosť snímaču je dostatočná pre pohodlné snímanie, rýchlosť čítačky je dobrá. Je pravda, že nejde o najrýchlejší snímač na trhu, čítačka však reagovala spoľahlivo,  na prvý pokus aj pomerne rýchlo, takže k jej funkcionalite nemáme výhrady. Samotný senzor si poradil aj s ľahkou vlhkosťou, prípadne mastnotou na prstoch.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
3.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+