MojAndroid

Horace Dediu, na blogu Asymco, zverejnil niekoľko zaujímavých čísiel, z ktorých odhaduje, že príjmy Microsoftu sú päťnásobne vyššie z Androidu, ako z ich dvorného operačného systému pre smartfóny Windows Phone.

Triezvy predpoklad je, že Microsoft v prvom štvrťroku prekonal príjem zo všetkých svojich platforiem Windows pre smartfóny, práve tržbami z platformy Android. Najviac šokujúce na tomto zistení je však fakt, že tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v blízkej budúcnosti.

A ako sme k tomuto tvrdeniu prišli? Tu je ukážka, ako fungujú čísla

Gartner tvrdí, že operačné systémy Microsoft sa objavili na 3,7 milióna telefónoch predaných v 1. štvrťroku 2011. Rovnaká správa uvádza: “Windows Phone mal len skromné ​​tržby, ktoré dosiahli 1,6 miliónov kusov v prvom štvrťroku 2011.”  Zvyšných 2,1 miliónov operačných systémov Microsoft zákonite musí byť „starý, dobrý“ Windows Mobile – verzia 6 alebo 6.5.

Samozrejme, Microsoft, nezverejňuje svoje licenčné poplatky pre Windows Mobile alebo Windows Phone, ale podrobná štúdia verejne dostupných informácií (ktoré môžu, ale aj nemusia byť presné) sa zmieňuje o poplatkoch za licencie Windows Mobile necelých 8 USD a Windows Phone licencie 15 USD. Z toho vyplýva, že Microsoft zarobil na oboch svojich licencovaných platformách operačných systémov pre smartfóny celkovo 40,8 milióna dolárov v prvom štvrťroku – 60 percent príjmov z novšieho Windows Phone 7 OS a 40 percent z dvojročného Windows Mobile 6.5 (alebo trojročný GACKA, Windows Mobile 6.1).

V prvom štvrťroku, a to opäť podľa spoločnosti Gartner, HTC predal 9,3 milióna kusov smartfónov. Hoci HTC ponúkalo množstvo modelov telefónov bez platformy Android počas prvého štvrťroka (vrátane Windows 7 Phone telefónov Mozart, Schubert, Gold, Spark, a Mondrian), smartfóny fungujúce na Androide, tvorili väčšinu predaja HTC. HTC neinformuje však o predaji telefónov s Androidom, ale predpokladá sa, že predaj klesol niekde na úroveň 7 až 9 miliónov kusov.

Správy z dôveryhodného zdroja, analytika Citi, Waltera Pritcharda hovoria, že HTC platí Microsoftu 5 dolárov za jeden telefón s Androidom, ako súčasť patentových vyrovnaní. Ak to je tak, znamená to, že len spoločnosť HTC zaplatila Microsoftu v prvom štvrťroku približne 35 až 45 miliónov dolárov prostredníctvom patentových poplatkov.

Mobilná budúcnosť Microsoftu má najlepšie vyhliadky pre krajšie zajtrajšky. Kým predaj smartfónov s platformou Microsoft upadá a skôr vypadá ako zúfalec pred skokom z útesu, tržby z Androidu rastú míľovými krokmi. V uplynulom roku, len spoločnosť HTC zdvojnásobila svoje tržby. Pri platbách 5 dolárov za „kus“ je to dobrých 200 miliónov dolárov ročne len od HTC.

Microsoft samozrejme bojuje aj o ďalších výrobcov telefónov s Androidom. Najviac však situácia okolo licenčných poplatkoch poburuje spoločnosť Google. Hovorí sa, že Microsoft použije licenčné podmienky vďaka právnym kľučkám aj na ďalšie významné telefónne spoločnosti používajúce Android – Samsung, LG, ZTE, Motorola, Huawei, Sony – a začína ponúkať licencie na svoj patent volaní v cene 7,50 dolárov až 10 dolárov pre jednu licenciu.

Na záver sa pýtame, je to úplatok? Právne vydieranie? Legitímna snaha o patenty spoločnosti Microsoft? Ťažko povedať. Jediné, čo vieme určite je, že Microsoft je pripravený, aby sa balíček s telefónmi, bez ohľadu na to, či je to Windows Phone 7, Mango, alebo Nokia dostal do užívania, a že nikdy nebol lepší čas na to, byť vlastníkom patentu…

” Microsoft zarába viac na Androide, ako na Windows v smartfónoch “, bol pôvodne publikovaný v InfoWorld.com

4.6.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+