MojAndroid

Microsoft prišiel s ďalším nápadom ako ušetriť drahocennú energiu v mobilných zariadeniach. Ich výdrž totižto aj napriek neustále novým technológiám ostáva približne rovnaká, čo ma samozrejme čo to dočinenia aj s neustále zväčšujúcimi sa displejmi, výkonom a nárokmi aplikácií či hier. Smartfóny sú univerzálnymi komunikátormi, ktoré nepoužívame len na telefonovanie, ale aj na prehrávanie multimédií, či na prehliadanie internetových stránok. To všetko sa podpísalo pod nižšiu výdrž, a to aj napriek implementácií neustále úspornejších procesorov a ďalších hardvérových komponentov. Ako teda zvýšiť výdrž? Microsoft okrem riešenia optimalizácií batérií prišiel s ďalším, no elegantným riešením.

Projekt FingerShadow vychádza z jednoduchého predpokladu, že pri používaní smartfónov alebo tabletov je časť displeja zakrytá rukou. Práve v týchto miestach by podľa Microsoftu malo byť podsvietenie displeja stlmené alebo dočasne úplne vypnuté, čo by malo teoreticky viesť k úspore energie a predĺženiu chodu na batériu. Používatelia by si zmeny v podsvietení nemali všimnúť, pričom úspora energie by mohla dosiahnuť v niektorých prípadoch až 22%.

Microsoft svoju teóriu otestoval na vzorke desiatich používateľov, ktorý ovládali Samsung Galaxy S5 vybavený potrebnými senzormi. Tie dokázali zaznamenať prítomnosť časti ruky už vo vzdialenosti 1,5 cm od displeja. Z testov vyplynulo, že približne 11.14% plochy displeja je zakrytá rukou alebo jej časťou. Microsoft by s novou technológiou dokázal ušetriť 5%-22% energie, v priemere sa u používateľov úspora pohybovala na úrovni 12.96%. Jedinou nevýhodou nového systému je, že funguje len na zariadeniach s OLED displejom, na ktorých je možné riadiť jednotlivé pixely samostatne.

Nasadenie technológie je momentálne v nedohľadne a bude si vyžadovať ďalší výskum. Microsoft totižto hľadá spôsoby, ako by sa dala implementovať priamo do mobilných zariadení. Ide však o zaujímavý nápad, ktorý by v moderných mobilných zariadeniach mohol nájsť svoje uplatnenie.

Zdroj: microsoft

8.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+