MojAndroid

MediaTek je meno, ktoré je v éteri počuť stále častejšie a častejšie. Je to spoločnosť, ktorá v značnej miere ovplyvňuje smer vývoja inteligentných zariadení a to tým, že vyrába obstojné chipsety pre low a mid-end smartfóny za „ľudové“ ceny. S novým MT6595 sa to však má zmeniť a MediaTek má zamierené priamo medzi najvyšší high-end.

gsmarena_001

MediaTek nemá žiaden záujem vyvíjať vlastný typ jadier procesoru na rozdiel od konkurenčných výrobcov – najmä Qualcomm, ktorý vyrába svoje jadrá Krait, alebo nVidia s jej 5-jadrovou konfiguráciou čipsetov. Podľa MediaTeku je ARM dizajn výborný presne taký, aký je, no tento krok MediaTeku aj značne uľahčuje adaptáciu nových procesorových dizajnov, kde sa často objavuje ako prvý.

To je tiež prípad nového Octa-Core MT6595, o ktorom  MediaTeku tvrdí, že je rýchlejší  ako čokoľvek na súčasnom trhu. A to práve vďaka adaptácii nových jadier typu Cortex-A17, ktoré nahrádzajú jadrá A9 a poskytujú oproti nim až o 60% vyšší výkon. MT6595 prichádza tiež s novou grafikou Rogue PowerVR Series6, pričom využíva aj Mali-V500 pre podporu 4k videa. Novinkou je tiež technológia LPAE (Large Physical Address Extensions), vďaka čomu má údajne poskytnúť prakticky rovnakú priepustnosť ako 64-bitové procesory čo sa pamäte týka, pričom umožňuje adresovať až neuveriteľných 1 TB RAM (tých sa však v blízkej dobe ešte ale zrejme nedočkáme).

Cortex_A17_Diagram_Wide

Pre príklad, najnovšie procesory Samsung Exynos 5, nVidia Tegra 4 aj Qualcomm Snapdragon 800 využívajú jadrá Cortex-A15 (resp. ich alterovanú verziu). Keďže jadrá Cortex-A15 predstavovali „vyšší rad“ ako predstavujú jadrá A17, ponúkajú oproti nim podporu 4-klusterových paralelných konfigurácií a tiež väčšiu podporu pre L3 cache. MT6595 však zasa pridáva podporu úplne nových technológií, medzi ktoré patrí tiež „DP“ (Display Processor), ktorý má na starosti správu mnohých technológií spojených s dotykovou obrazovkou, čím uvoľňuje výkonový priestor pre ostatné procesy.

Aj keď je MT6595 Octa-core procesor, použiť všetkých 8 s rýchlymi a náročnými jadrami Cortex-A17 by bolo príliš energeticky a termálne náročné, a MediaTek tak siahol po riešení s architektúrou big.LITTLE. Prvé štyri hlavné jadrá, ktoré budú mať na starosti bežné nenáročné úlohy, budú typu Cortex-A7 s taktom 1,7 GHz, pričom druhé štyri výkonné budú nové Cortex-A17 s taktom 2,2 až 2,5 GHz. Keďže sa však jedná o „pravý“ Octa-core procesor, v špecifických situáciách budú môcť všetky jadrá fungovať súčasne. Vzhľadom na to, že len 8 jadier A7 v súčasnom MT6592 dokázalo v AnTuTu preraziť hodnotu 32 000 bodov, predstava, že polovica jadier je ešte rýchlejších ako je súčasný najvyšší štandard, je priam fascinujúca.

MediaTek_ARM_A_17_Chip_Wide

Okrem dramatického výkonu má však MediaTek pripravené ešte dva triky v rukáve – prvým je podpora LTE. MT6595 tak bude vybavený aj LTE modemom, ktorý má podporovať oba hlavné LTE štandardy (TDD, FFD) s teoretickou rýchlosťou až 150/50 Mbps. Druhým trikom je zasa podpora bezdrôtového nabíjania.

Prvé zariadenia s týmto procesorom by sa mohli objaviť údajne už koncom tohto roka, pričom cenovku procesora nepoznáme – keďže sa však jedná o MediaTek, môžeme predpokladať, že bude veľmi prijateľná. Neostáva než čakať, čo si pre nás MediaTek pripravil, no jedno je isté – konkurencia je pre zákazníkov vždy dobrá vec, a to najmä pokiaľ ide o lacné a výkonné zariadenia.

Zdroj: GSMarena

26.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+