MojAndroid

Po predstavení čipsetu MediaTek Helio G90 v roku 2019 sme sa iba prednedávnom dočkali ďalších procesorov z tohto radu. Reč je o novinkách s pomenovaniami Helio G70 a Helio G80. Čipy sa majú už onedlho dostať na indický trh a objavia sa v mnohých smartfónoch, optimalizovaných pre čo najlepší herný výkon za minimálnu peňažnú čiastku.

Určenie pre lacnejšie herné modely

Aj napriek tomu, že taiwanský MediaTek nazýva svoje novinky ako “prémiové”, stále je reč o čipsetoch pre strednú triedu. Obidva modely sa vyznačujú 12 nm technológiou výroby a dizajnom s 8 jadrami, pričom tie dve výkonné jadrá typu A75 dosahujú najvyšší takt 2 GHz. Šesť úsporných A55 jadier potom pracuje na 1,8 GHz frekvencii.

Vynikne v strednej triede smartfónov?

O grafickú prácu sa má podľa Android Police starať akcelerátor ARM Mali-G52, ktorý funguje na frekvencii 950 MHz. Procesory podporujú operačnú pamäť o maximálnej veľkosti 8 GB. Zatiaľ nie sú známe rozdiely medzi dvoma predstavovanými čipmi, no snáď sa ich dozvieme onedlho. Z papierových špecifikácií sa zdá, akoby išlo o prakticky rovnaké procesory, no záhada sa zrejme ukrýva niekde inde ako v čitateľných parametroch.

Doplnené o užitočné funkcie

Čipy sa majú vyznačovať integrovanou technológiou HyperEngine, ktorá je údajne tajným receptom výrobcu na lepší výkon v hrách. Vraj prináša nejaké bonusové funkcie, pričom niektoré z nich využijú aj bežní používatelia. Za zmenku stojí napríklad inteligentné prepínanie medzi sieťou Wi-Fi a LTE počas používania aplikácií, no predovšetkým hier. Zabezpečí sa tým to, že po strate pripojenia k Wi-Fi sa vám hra pravdepodobne nebude musieť znovu načítať, ale budete v nej pokračovať na mobilnej dátovej sieti.

MediaTek Helio-G90-G90T
G90 a G90T patria do vyššieho radu

K funkciám ďalej patrí aj podpora viacerých snímačov, elektronická stabilizácia obrazu pre fotoaparáty a ďalšie vymoženosti pre lepšiu kvalitu fotografií, ktoré v strednej triede tak často nevídame. Sme tak veľmi zvedaví, ktorý smartfón bude mať tú česť ako prvý na svete vyskúšať niektorý z nových herných čipsetov. Ich kvalitu a rýchlosť však neoverí tak dobre nič iné ako testy v reálnej praxi.

Náš tip
MediaTek Helio G70: Procesory pre herné smartfóny strednej triedy

7.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+