MojAndroid

Hoci spoločnosť MediaTek mierne zaostáva za konkurenciou, čo sa týka výrobnej technológie mobilných čipov, stále má na trhu svoje miesto a snaží sa preraziť s niečím, čo by prilákalo výrobcov a v konečnom dôsledku aj nových zákazníkov. Keďže sú ľudia akí sú, sú pre nich dôležité najmä čísla – výsledky benchmarkov, takt procesora, či napríklad počet jadier. A v tomto je MediaTek naozaj jednotka. Dôkazom sú dva nové, až 10-jadrové čipy pre smartfóny – Helio X23 a Helio X27.

helio-x23-helio-x27

Obe novinky ponúkajú lepšiu podporu pre duálne fotoaparáty, aj lepšie vyvážený výkon. Troj-clusterová architektúra ponúka jadrá Cortex-A53 a Cortex-A72 v rozložení 2x Cortex-A72 + 4x Cortex-A53 + 4x Cortex-A53. Okrem toho ponúka nový signálový procesor Imagiq aj podporu pre farebný a monochromatický fotoaparát naraz, pričom po prvýkrát budú fotoaparáty môcť okrem duálnych šošoviek obsluhovať aj senzor hĺbky ostrosti, ako malo napríklad HTC One M8. Očakávame tak, že nové Helio procesory uvidíme najmä v smartfónoch zameraných na fotenie.

Náš tip
MediaTek Helio X30 je nový, 10-jadrový CPU pre high-end zariadenia

Zaujímavou novinkou je aj šetrič energie pri vypnutom displeji. Procesor bude vedieť zmeniť parametre displeja tak, aby zobrazil na displeji napríklad čas alebo ambientné svetlo, no s minimálnou spotrebou energie. Tá by sa mala oproti aktuálnych riešeniam znížiť o 25%. Helio X23 a Helio X27 by sme v zariadeniach mohli vidieť už budúci rok. Pre viac informácií o týchto čipoch navštívte priamo stránku výrobcu.

2.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+