MojAndroid

Viac ako 800 aplikácií, ktoré si z obchodu Play ľudia stiahli niekoľko miliónkrát, sú infikované škodlivým malvérom nazývaným Xavier. Ten v tichosti na pozadí zbiera citlivé dáta o používateľovi a môže vykonávať nebezpečné operácie.

Xavier pôvodne vznikol už koncom minulého roka a je súčasťou malware rodiny AdDown. Nebezpečný je najmä preto, že sa vie pomerne dobre ukryť a dá sa len ťažko detegovať. Predinštalovaný ho bezpečnostní analytici našli v stovkách aplikácií – v editoroch fotografií, optimalizačných nástrojoch, video a hudobných prehrávačoch, či iných.

Aby toho nebolo málo, tak Xavier môže do zariadenia zo vzdialených serverov stiahnuť a spustiť ďalší škodlivý kód, či dokonca nainštalovať APK súbor. Medzi informáciami, ktoré zbiera, sú napríklad aj e-mailové adresy, verzia OS, ID zariadenia, názov modelu, výrobcu, mobilného operátora, či zoznam nainštalovaných aplikácií. Najviac používateľov, ktorí si záškodnícke aplikácie nainštalovali, pochádza z Ázie, Filipín a Indonézie. Len málo sa ich nakazilo v USA a Európe.

Každopádne, Google viacero aplikácií už odstránil. Pri inštalácií každej aplikácie treba napriek tomu stále dbať na dodržiavanie niekoľkých bezpečnostných rád. Tak napríklad, vždy kontrolujte, ktoré povolenia aplikácia vyžaduje a či nie sú, vzhľadom na jej funkcie, nadbytočné. Taktiež je lepšie sa držať aplikácií a hier, ktoré ponúkajú veľké a overené vývojárske štúdiá. No a v neposlednom rade vám pred infikovaním môže pomôcť aj dobrý antivírus.

 

Zdroj: thehackernews

15.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Dodimo

  Dobrý antivírusov pomôže aj rýchlejšie vybiť batériu.

 • ko so

  andtivir na android je asi tak potrebny ako appky na automaticke cistenie RAM

 • tesak

  Virus som si schvalne nainstaloval, mam v mobile nahe fotky mojej priatelky kludne nech sa utocnici kochaju je fakt kosť a možu tiško i hlasne zavidiet…

  • Milan Tóth

   ???

 • Frantisek Kristof

  Žiadna kontrola aplikácií v obchode play, niečo nenormálne – až šialené !!!!!!!!!!!!
  Ľudia sťahujú vo veľkom aplikácie s tým, že sú patrične overené, že nie sú napad-
  nute vírusmi, no pravda je dnes úplne iná a to opačná – neskutočné – hanba !!!!!!!!!!!!
  Čo sa s tým urobí – vôbec nič ???????????

 • IQLogic

  A kde nájdeme zoznam tých aplikácií?

 • SeppWinkler

  A fanatici stále kričia, viď. dole, že bezpečnostný SW (schválne nepíšem AV) je na super cool Android úplne zbytočný a že nás ujo G ochráni :) Keby tak používateľ mohol tak ľahko spravovať Android, ako hocijaký záškodník, to by urobil veľký G asi najlepšie.

+