Ak ste ho aj nikdy nepoužívali, určite ste už o ňom počuli. Reč je o operačnom systému Linux, ktorý sa v rôznych verziách nachádza skutočne v obrovskom množstve zariadení. To množstvo verzií je spôsobené tým, že systém je už od svojich počiatkov vlastne skupinovou tvorbou a prispieť k jeho vývoju môže skutočne ktokoľvek.
Otcom systému je Linus Torvalds, ktorý systém vytvoril v rámci voľného času a keď sa dostával ku komplexnejším problémom, oslovil komunitu vývojárov, ktorá mu s radosťou pomohla. Spoločnosť Linux Foundation zverejnila detailnú správu, kde informuje okrem iného aj o tom, že od roku 2005 sa na vývoji Kernelu podieľalo 13 500 vývojárov z 1 300 spoločností. Najzaujímavejšie na tom je, že Kernel teraz získava v priemere 7,8 opráv za hodinu. Takýmto raketovým tempom sa systém neustále zlepšuje a vďačiť za to môžeme komunite vývojárov, ktorá to robí vo svojom voľnom čase a zadarmo.
Používate aj vy Linux alebo ste s ním v minulosti experimentovali? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom a oslávte tento deň spolu s nami.
Zdroj: Linux Foundation via TechCrunch
otazka je, kedy je ten den? lebo podla vasho clanku dnes. a dnes to nieje!
Je to 25.8 pravda :D no aspoň, že sa na mesiac trafili :D
Z clanku jednoznacne vidno, ze autor ma temu nastudovanu, cize uspechom by bolo, aj keby trafil len rok. Ze trafil aj mesiac je neskutocne, ide o nefalsovany heroicky vykon :-D
25.8.1991 Torvalds len oznamil na usenete, ze na linuxovom kerneli pracuje (zacal v aprili 1991), a ze sa to uz zacina rysovat:
“…I’m doing a (free) operating system (just a hobby, won’t be big and professional like gnu) for 386(486) AT clones. This has been brewing since April, and is starting to get ready…”
Zaroven poziadal uzivatelov aby mu davali tipy, co sa im nepaci na minix-e (ktorym sa pri programovani linuxu inspiroval):
“…I’d like any feedback on things people like/dislike in minix, as my OS resembles it somewhat…”
V tom case este nemal nic hotove, podla jeho slov to malo trvat este par mesiacov:
“…I’ll get something practical within a few months…”
Prva verzia (0.01) bola potom zverejnena na ftp az v septembri, 1991. Takze je to prinajmenej diskutabilne, kedy sa linux “narodil”…
Veď ja používam linux na notebooku aj na mobile veď android je nadstavba linuxu ne náhodou? Takže ho používte aj vy a všetci ,čo najú v mobile android.
Android nie je nadstavba linuxu, pouziva jadro Linux
http://i.stack.imgur.com/B5pLN.jpg
Android je jedna z distribucii linuxu, upravena specialne pre smartfony (a tablety). To co ho robi “Androidom” je android-runtime (libs, vm) a aplikacie. Ale to sa tyka v podstate kazdej distribucie linuxu (prihodia sa tam aplikacie, daky ten vm-stroj, a nazve sa to napriklad “Ubuntu”). Ale stale je to linux, pretoze pouziva linuxovy kernel.
Kazdopadne zacat clanok vetou “ak ste ho nikdy nepouzivali” je na tomto webe trochu nemiestne. Kazdy z nas ho tu totiz vyuziva, aj ked o tom mozno nevie…
Ci je android linuxove distro sa riesilo uz vela v minulosti, riesi sa to aj prave teraz a ak sa nic zasadne nezmeni bude sa to riesit aj v buducnosti. Vzdy ide o diskusiu typu “Pohar je poloplny vs pohar je poloprazdny”.
Moj nazor je, ze Android je taka extremna distribucia linuxu, ze to uz ani neni distribucia linuxu (GNU/Linux). Samotna Linux Foundation sice tvrdi, ze Android je distribucia linuxu, ale Google a dalsi tvrdia, ze nie [1]
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Android_(operating_system)#Linux_kernel
Samozrejme ze rozdiely v kerneli su, to je predsa pre linux typicke. Sam si pre Gentoo kompilujem kernel na mieru, kde dobrych 90% volieb vypnem. Alebo napriklad Proxmox ma silne upraveny kernel RHEL, vyladeny prave preto, aby spustal virtualne stroje. Ale stale je to linuxovy kernel, a linuxova distribucia.
BTW, si asi dobre necital ten odkaz:
Android is a Linux distribution according to the Linux Foundation,[137] Google’s open-source chief Chris DiBona,[138] and several journalists
Takze aj podla Chrisa DiBona z Google je to linux. Samozrejme, ini ludia v Google maju zas iny nazor. Ovsem tvrdit ze Android nie je linux preto, ze nepouziva Gnu-C je dost usmevne (ani niektore ine linux-distribucie Gnu-C nepouzivaju). Pochopitelne ze to nie je klasicka desktopova distribucia, ale napriklad linux pre embedded-zariadenia ma k desktopu tiez veeelmi daleko. Rovnako nepouziva glibc, ani window-manager, ani “standartne” linuxove nastroje. A stale je to pritom linux…
Zrejme som to naozaj dobre necital , vdaka za upozornenie :-)
Pre mna je linuxove distro typicke tym, ze je to skladacka, ktoru si mozem upravit ako potebujem (alebo ako ako viem). Plati to od Ubuntu po OpenWRT(dufam, ze tu sa nemylim :-) ). Android je monolit, ktory je poznaveny na linuxovom jadre, resp. na linuxe, ale moznosti uprav su minimalne.
Z technickeho pohladu, jasne, nemozem velmi namietat. Ale Androidu chyba charakter linuxoveho distra, to najzasadnejsie co robi linux linuxom, sloboda.
Neviem ci sa da Android nazvat monolit (on je tiez skor taka skladacka do ktorej Google pridal runtime a framework, hore na obrazku to pekne vidno), ale s tou slobodou bez vyhrady suhlasim. Se*ie ma, ze Google (a vyrobcovia) Android uzatvara az do takej miery, ze clovek si musi kadejakymi pokutnymi sposobmi rootovat vlastne zariadenie. To mi teda k linuxu naozaj nepasuje…
Nepresne som sa vyjadril, monolit je z pohladu mna ako pouzivatela. Z Ubuntu pre desktop mozem vyhodit X server (Mir?) a moze mi nabootovat do textoveho z rezime, kde bezi napr. iba ssh server. Pokial viem, aj linux pre embedded systemy umoznuje vyhodit jeden systemovy komponent a nahradit ho dalsim. Ak by som toto z nejakeho dovodu chcel urobit na Androide, tak najjednoduchsi sposob, ktory mi napada je flashnut Ubuntu touch (ak mam podporovany HW) :-))
Tu politiku okolo roota aj celkom chapem. Isto vies aj sam kolko ludi na forach kritizuje linux len preto, ze im nezabranil rozbit si system, nie je mozne zlucit root a element “blbec”. A dobry dovod preco nema root kazdy je aj bezpecnost, staci sa pozriet na windows, po XP bol “root” kazdy a ako to dopadlo :-)
Veď to som chcel povedať ja vue ,že beží na jadre linux a ma iný kernel
Autor clanku ocividne presne vie, o com pise :D Sorry ludia, ale vydat takyto pseudo-clanok je fakt na hanbu, nabuduce to dajte redaktorovi, co to aspon pouziva a vie, o com pise… ;)
Par mesiacov dozadu som zhodou okolnosti pisal clanok na temu aku hra rolu linux v dnesnom svete, ked tak link: https://patrikgajdos.eu/article/21/aky-velky-je-linux
Best OS 4ever!!!