MojAndroid

Android je systémom, ktorý sa rýchlo vyvíja a od septembra roku 2008, kedy bolo vydané prvé Android zariadenie (HTC Dream) prešiel už veľmi dlhú cestu. Od Androidu 1.0 cez Android 1.5 Cupcake, 1.6 Donut, 2.0 Eclair, 2.2 Froyo, 2.3 Gingerbread až ku tabletovému Androidu Honeycomb a v súčasnosti najnovšiemu Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. Každá z verzii tohto populárneho operačného systému priniesla nové funkcie a najmä neustále narastajúci výkon, ktorý bol samozrejme spojený aj s neutíchajúcim napredovaním v oblasti hardvéru. Dnes tu máme smartfóny so štvorjadrovými procesormi, 1GB RAM, veľkými kapacitami vnútornej pamäte a displejmi s HD rozlíšením.

Celkový výkon sa však netočí iba okolo hardvéru a dôležitá je aj softvérová optimalizácia samotného operačného systému. Android 4.0 priniesol niekoľko noviniek, ktoré z neho robia zatiaľ najvýkonnejšiu verziu Androidu. Pridaná bola napríklad podpora vykresľovania grafického prostredia aplikácií pomocou GPU, vďaka čomu sa značne odľahčil procesor.

ICS bol však aj o grafických zmenách používateľského prostredia, ktoré vyžadujú aj dodatočné zdroje. Google pre Android 4.0 odporúča použiť minimálne 384 MB RAM. CyanogenMod tím dokonca povedal, že telefóny, ktoré budú mať menej ako 512MB operačnej pamäte nebudú vo svojej najnovšej CM9 ROM podporovať. Tu sa dostávame k otázkam, dá sa Android 4.0 ešte viac optimalizovať? Ako dostať so súčasného Androidu 4.0 maximum? Odpovede drží vo svojich rukách tím Linaro.

Tím Linaro pracuje na optimalizácii softvéru pre ARM architektúru a pracoval aj na optimalizácii najnovšej verzie Androidu. Linaro tvrdí, že oproti natívnemu Androidu 4.0.4 sa mu podarilo zvýšiť výkon až dvojnásobne. Vylepšenia sa týkajú najmä práce s procesorom. Na videu nižšie je vidieť grafický test, v ktorom sa Linaru podarilo zdvojnásobiť fps – tiež sa im podarilo zvýšiť výkon v teste Sunspider až o 30%. Pri testoch bol použitý rovnaký hardvér s čipom TI OMAP 4430.

Linaro sa o novinky podelí aj s Android komunitou a posiela svoje zmeny vykonané v zdrojovom kóde do AOSP (Android Open Source Project). Novinku môžu tiež použiť vývojári z CyanogenMod tímu.

Zdroj: androidauthority

7.6.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+