MojAndroid

Trh s robotickými vysávačmi je celkom rozmanitý a vysoko konkurenčný – dominujú mu však dve silné značky Roomba a Xiaomi. Medzi ne sa teraz snaží dostať aj populárny výrobca počítačov Lenovo. S modelom Vacuum E1 mieri cenou nižšie, ako konkurencia, no stále ponúka dodatočné funkcie, ktoré sú výsadou drahších robotických vysávačov.

Vysávač si môžete kúpiť za cenu 219 eur v e-shope Datacomp.sk, ktorý nám ho požičal na otestovanie.

Technické špecifikácie:

Konektivita: WiFi + ovládač
HEPA filter: áno
Počet senzorov: 11
Sací tlak: 1400 pa
Výkon motora: 40 W
Kapacita nádržky na prach: 300 ml
Kapacita nádržky na vodu: 300 ml
Maximálna výška prekážky: 15 mm
Doba prevádzky: 90-120 minút
Doba nabíjania: 3-4 hodiny
Hmotnosť: 4 kg
Rozmery: 32.5 x 32.5 x 7.25 cm

Balenie: Niečo navyše, niečo chýba

V balení nájdete okrem vysávača aj jeho dok, v ktorom sa bude nabíjať. Ďalej sa tam nachádzajú dve nádržky – jedna je na prach, pre obyčajné vysávanie a druhá je na vodu, pre prípad, že idete mopovať. Okrem nich sa v balení nachádza náhradný HEPA filter, ktoré zachytáva nečistoty, diaľkové ovládanie, ktoré som nevyužil, nakoľko vysávač sa dá ovládať aplikáciou, magnetickú pásku, ktorú môžete použiť, ak chcete vysávaču zablokovať niekam cestu, nástroj na čistenie kefy a náhradnú handru na mopovanie.

Chýba mi tu však manuál a akákoľvek zmienka o názve vysávača (trochu to dalo zabrať, kým som vygooglil ako sa volá).

Lenovo Vacuum E1Dizajn a konštrukcia: Lesklý plast so všetkým, čo k tomu patrí

Ani pri mobiloch nemáme radi lesklé materiály – na jednu stranu vyzerajú krásne a prémiovo, na druhú stranu sa ľahko a často špinia. To platí obzvlášť pri vysávači, ktorý bol celý od prachu aj z hornej strany prakticky pri každom vysávaní. Ak ho z času na čas otočíte, pretože chcete vyprázdniť nádobku na prach alebo očistiť kefy, nezaobídete sa bez odtlačkov prstov na vrchnej strane vysávača. Možno aj z toho dôvodu sú vysávače od Xiaomi prevažne biele a matné.

Lenovo Vacuum E1

Vysávač má bežnú hmotnosť 4 kilogramy a inak skvelú konštrukciu. Tá mu napomáha byť aj viac chytrý – po prednej časti sa totiž nachádza nárazník spolu so senzormi, ktorý deteguje prekážky a nárazy. Ak totiž vysávač zaznamená vo svojom smere prekážku, zväčša spomalí, aby do nej nenarazil. Avšak rozostupy medzi snímačmi sú väčšie a tak sa občas stane, že vysávač v plnej rýchlosti narazí do rohu steny, či nábytku. Vysávač ma vo svojom tele ukrytých 11 senzorov.

Na jeho vrchnej strane sa nachádzajú dve tlačidlá – zapnúť/vypnúť a tlačidlo návratu “domov” do nabíjacieho doku. Tlačidlá sú podsvietené RGB svetlom, ktoré mení farby v závislosti od stavu vysávača. Ak ho totiž za chodu dvihnete do vzduchu on zapípa a začne svietiť na červeno (gyroskop zaznamená zdvih a vypne vysávanie). Pri nabíjaní svetlo bliká na oranžovo a v normálnom stave svieti na zeleno. Taktiež je tu kontrolka, ukazujúca pripojenie k Wi-Fi. To nastavíte cez mobilnú aplikáciu, no vysávač je možné používať aj bez Wi-Fi, hlavne pomocou diaľkového ovládača.

Aplikácia: Jednoduchá na ovládanie

Keďže som nemal ani návod, ani názov vysávača vyhľadal som len Lenovo Vacuum Cleaner v Obchode Play a narazil som na aplikáciu Lenovo Cleaner. Vyzerá trochu zastaralo, ale je jednoduchá na používanie. Ešte jedna poznámka – nemá dokonalý slovenský preklad.

Jednoduchý návod mi pomohol pripojiť vysávač na Wi-Fi a hneď som mal ovládanie doslova na dlani. Vidíte v nej stav vysávača – nabíjanie, upratovanie, pozastavené a podobne. Stav batérie a viete jednoducho spustiť vysávanie z aplikácie. Viete ho ovládať aj manuálne, to sa hodí na miesta, kde sa náhodou nedostal alebo ak nejaké vynechal.

Ovládanie Lenovo Vacuum E1

Následne tu máte mapu, ktorá sa však z nejakého nepochopiteľného dôvodu neukladá, takže vysávač po dokončení upratovania zabudne ako vyzerá vaša izba. To je veľká škoda, pretože takto sa ju musí učiť zakaždým nanovo a je o to menej efektívny pri vysávaní. Mapa vám ukazuje aj rozlohu miestnosti, čas, ako dlho mu trvá upratovanie a sivé miesta, na ktorých ešte nebol.

Mapa Lenovo Vacuum E1

Funkcia Nájdite ma vám pomôže, ak neviete, kde sa vysávač nachádza. Začne blikať a zahrá vám krátku melódiu.

Režim Automaticky nechá vysávač nech klasicky poupratuje celú miestnosť. Režim Náhodne nechá vysávač rozhodnúť štýl upratovania. Režim Bod znamená, že vysávač začne zo svojho aktuálneho miesta vysávať v špirále. Tlačidlo Dok ho pošle do nabíjacej stanice a režim Hrana nechá vysávač upratovať okolo hrán miestnosti, teda okolo stien a nábytku.

Lenovo Vacuum E1 Viac

Pod tlačidlom More (anglicky viac) nájdete nastavenia rýchlosti kief (ventilátorov, ako to označuje ten zlý preklad), WaterLevel (množstvo použitej vody), Životnosť materiálu (opotrebenie kief, a HEPA filtra), Plán (naplánujte si upratovanie) a Používateľskú príručku.

Lenovo Vacuum E1 živnotnosť

Vysávanie a mopovanie: Chýba tu trochu logiky

Logikou označujem postup vysávača pri upratovaní. Štandardne by mal ísť v pásoch z jednej strany izby na druhú, no on sa niekedy rozhodne v strede miestnosti otočiť a vrátiť sa po už upratanom pruhu späť (je si neistý svojou prácou?). Niekedy zmení smer v strede miestnosti a takmer stále po dokončení čistenia zabudne na mapu miestnosti a povie si, že ide upratovať znovu, aj keď miestnosť práve poupratoval.

Svoju prácu však urobí kvalitne aj v rohoch miestnosti, za čo vďačí kefám, ktoré vytŕčajú. So sacím výkonom som tiež nikdy nemal problém, vysávač zachytil aj väčšie kusy omietky. Ak máte v niektorých miestnostiach voľne pohodené káble, umiestnite ich mimo dosah vysávača, lebo sa môže stať, že sa do nich zamotá a vysávač bude zmätený.

Chválim schopnosť liezť cez drobné prekážky (do 1,5 cm) a dokonca sa vie sem-tam prekonať a zvládne aj väčší prah (nie však nad 2 cm) a prelezie tak do vedľajšej izby. To sa však nedeje pri štandardných prahoch.

Pri prvom upratovaní sa stalo, že vysávač vynechal miesto s prachom pod posteľou, zrejme ho obišiel a nevrátil sa k nemu. Stalo sa mi to len raz, takže mu to nebudem nejak vyčítať.

Údržba: Super jednoduchá

Údržbu zvládne každý a do minúty. Jednoduchým zatlačením tlačidla v zadnej časti vyberiete nádobu na prach či na vodu a môžete ju vyprázdniť. Stlačením rovnakého tlačidla ju otvoríte a vysypete z nej prach. Nádoba na vodu má na vrchu oranžovú gumenú krytku, ktorú ak otvoríte, môžete do nej liať vodu.

Kefy sa dajú jednoducho vybrať a vyčistiť. Na vyčistenie môžete použiť pribalený hrebeň s nožíkom na rezanie zamotaných vlasov. No jednoducho a rýchlo to ide aj keď tie vlasy ručne vezmete z kefy.

V balení máte náhradnú handričku na mopovanie, ktorá drží na nádobke na vodu len suchým zipsom. Dá sa prať, čiže ju môžete použiť viackrát.

Videá: Lebo vidieť je viac ako tisíc slov

Nižšie si môžete pozrieť videá vysávania, mopovania, cesty k nabíjacej stanici a toho, ako si vysávač poradí so schodmi.

Ako si poradí vysávač so schodmi? Fakt som sa o neho bál. Všimnite si taktiež, ako sa dokázal zaseknúť o prah dverí.

Takto pekne sa vysávač vráti do nabíjacej stanice, ak mu to poviete alebo ak dokončí vysávanie.

Ak vás zaujíma, ako vysávač dokáže mopovať, tak nejako takto.

Záver: Ak nemáte čas na upratovanie určite si ho zaobstarajte

Ale ak máte upratovanie aspoň trochu radi a viete sa k nemu prinútiť tak si ho nekupujte. Sú miesta, kde sa jednoducho nedostane (kuchynský stôl so stoličkami, kancelárske stoličky sú nepriateľ). Avšak ak máte minimalistický dom či skôr byt, môže vám zautomatizovať upratovanie.

Za najväčší nedostatok považujem to, že si nedokáže zapamätať mapu. No na druhú stranu sa mi páčia jeho senzory a schopnosť skvele upratať aj v blízkosti rohov a prekážok.

Má skvelú cenu a prémiový vzhľad. Taktiež údržba je veľmi jednoduchá. Ak hľadáte dostupný robotický vysávač, tak v pomere cena a funkcie zrejme nič lepšie nenájdete.

datacomp

Za zapožičanie vysávača ďakujeme spoločnosti Datacomp.sk.

10.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+