MojAndroid

Lenovo Phab 2 Pro s podporou projektu Tango patrí medzi skutočne jedinečné zariadenia. Možnosť využívania zariadenia pre rozšírenú realitu nekončí pri hrách a zábavných ukážkach, ale je skutočne využiteľná pre bežného používateľa. Lenovo nám v Barcelone počas MWC ukázalo hneď tri nové spôsoby využitia, ktoré by sa medzi bežných používateľov mali dostať už v najbližšej dobe.

Náš tip
Lenovo Phab 2 Pro: Nové aplikácie, ktoré prinášajú jedinečné AR a VR zážitky

BMW i Visualizer

Prvá ukážka znázorňovala, ako si možno budeme kupovať autá v budúcnosti. Aplikácia BMW i Visualizer vznikla za spolupráce spoločností BMW a Accenture a, samozrejme, s podporou Projektu Tango a zariadenia Lenovo Phab 2 Pro.

Phab 2 Pro demo

Aplikácia umožňuje zobraziť si automobil v rozšírenej realite priamo na mieste, kde ho budete v budúcnosti mať. Či už ide o garáž, príjazdovú cestičku, alebo zo zvedavosti aj obývačku, môžete si pozrieť, ako bude auto vyzerať v reálnych rozmeroch.

Phab 2 Pro demo-2

Tu ale možnosti aplikácie iba začínajú. Bez problémov si môžete v rozšírenej realite zmeniť všetky možnosti farieb, príslušenstva, výbavy a nakombinovať si auto podľa svojich predstáv a pozrieť si výsledok v reálnom čase.

Lenovo Phab 2 Pro BMW i Visualizer 2

Oproti podobným pokusom z minulosti poteší aj kvalita zobrazovaného obsahu. Zobrazované objekty sú v skutočne vyoskej kvalite a približovaním sa k objektu vidíte čoraz viac detailov. Môžete si tak pozrieť šitie na poťahoch sedadiel či vzorku na palubnej doske.

Lenovo Phab 2 Pro BMW i Visualizer 4

Čerešničkou na torte je interaktivita, ktorú aplikácia ponúka. V rámci aplikácie totiž môžete napríklad spustiť rádio v aute, spustiť stierače a množstvo ďalšieho.

Lenovo Phab 2 Pro BMW i Visualizer 3

Takto nejako si BMW predstavuje nákup automobilov v budúcnosti – celé auto si budete môcť prezrieť v parádnych detailoch ešte pred tým, ako si ho kúpite. Nemusíte nikam chodiť, stačí si stiahnuť aplikáciu a môžete začať skúšať.

Aplikácia je už teraz dostupná v obchode Play a môžete si prostredníctvom nej nechať zobraziť modely BMW i8 a i3. Postupne by mala pribudnúť podpora pre USA a Áziu, kde aplikácia zatiaľ dostupná nie je a veríme, že časom pribudnú aj ďalšie modely automobilov.

Dolce Gusto

Spoločnosť Accenture tiež spolupracovala s výrobcom kávovarov Dolce Gusto, ktoré patria medzi obľúbené aj u nás. Prostredníctvom rozšírenej reality je možné priamo vo vašej kuchyni zobraziť, ako bude kávovar vyzerať a tiež je možné prezrieť si viaceré konfigurácie a farebné prevedenia.

Phab 2 Pro demo-4

Aj tu platí, že modely sú extrémne detailné a nejde iba o hrubý nárčt, ale o skutočne vierohodnú repliku daného produktu.

Phab 2 Pro demo-6

Aj táto aplikácia bude interaktívna – umožní používateľom vyskúšať si prípravu kávy z kapsule. Ak proces nepoznajú, vysvetlí im ho virtuálny barista.

Phab 2 Pro demo-5

Táto aplikácia je zatiaľ iba v štádiu konceptu, no do veľmi použiteľnej podoby sa dostala za iba dva mesiace vývoja.

Wosomtech Easybuild

Najmenej známym z trojice riešení bol Wosomtech Easybuild. Tento francúzsky start-up sa už rok venuje vývoju aplikácii pre rozšírenú realitu, ktorá bude slúžiť na transformáciu reálnych miestností do virtuálnej podoby.

Phab 2 Pro demo-3

Jednoducho vezmete do ruky telefóny, naskenujete miestnosť a tento sken sa prenesie do cloudu. Tu je upravený do použiteľnej podoby a vám sa otvára obrovské množstvo možností.

Lenovo Phab 2 Pro Easybuild 2

V prvom rade sa dozviete takmer presné rozmery danej miestnosti. Vývojári uvádzajú, že odchýlka od reality je maximálne 2 %, čo je pre väčšinu účelov aplikácie viac než postačujúce.

Lenovo Phab 2 Pro Easybuild 3

Keď naskenujete miestnosť, môžete do nej umiestňovať virtuálne objekty. Nábytok, koberce, dekorácie, všetko, čo vás napadne. Takto si môžete bez problémov zariadiť celú miestnosť v rozšírenej realite a nebudete musieť dumať nad tým, ako bude daný nábytok u vás doma vyzerať.

Lenovo Phab 2 Pro Easybuild 5

Lenovo Phab 2 Pro Easybuild 4

Budúcnosť nakupovania je v rozšírenej realite

U všetkých týchto troch možností vidíme reálny potenciál v budúcnosti. Zástupcovia spoločnosti dokonca spomínali, že už vznikajú zaužívané pojmy ako “virtual shopping”, ktoré znamenajú úplnú revolúciu nakupovania.

Či už sa jedná o nakupovanie automobilov, pre vyskúšanie ktorých by ste inak museli zájsť k dealerovi, alebo o zariaďovania vašej reálnej miestnosti v rozšírenej realite, tieto novinky majú zmysel tak pre zákanzíkov, ako aj pre profesionálov.

Už teraz sa tak môžeme tešiť na to, čo prinesie rozšírená realita v budúcnosti. Tá budúcnosť ale nie je veľmi vzdialená a už teraz sme mali možnosť vidieť reálne existujúce aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť z obchodu Play už dnes.

Za pozvanie na MWC 2017 ďakujeme spoločnosti Lenovo! #VsadeOnline sme vďaka Orange-u.

2.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+