Lenovo P2: Šampión vo výdrži | RECENZIA

Výdrž batérie je dnes jedným z najviac sledovaných parametrov moderných smartfónov. Tie však nie vždy vedia naplniť požiadavky náročných používateľov, ktorí od svojho zariadenia vyžadujú výdrž na úrovni aspoň niekoľkých dní, a to bez toho, aby sa museli výrazne obmedzovať. Výrobcovia sa síce snažia optimalizovať spotrebu energie svojich zariadení, no to pri dnešných technológiách batérií stále nie je dosť. Aj preto je najefektívnejším spôsobom, ako predĺžiť výdrž na jedno nabitie, práve zväčšovaním kapacity batérie. Na trhu nájdete niekoľko modelov, ktoré sa vydali práve touto cestou a jedným z nich je aj dobre známy Lenovo P1. Ten teraz nahradila nová generácia Lenovo P2, ktorý disponuje až 5100 mAh batériou. Novinka však určite nezaujme iba veľkou batériou.

Obsah balenia

Lenovo v balení ponúka vždy niečo navyše. Inak tomu nie je ani v prípade P-dvojky, pri ktorej okrem nabíjačky s podporou rýchleho nabíjania, nájdete aj priesvitný ochranný kryt, či fóliu na displej. Už samozrejmosťou sú handsfree slúchadlá, nástroj pre vyťahovanie SIM, či redukcia z microUSB na USB.

Konštrukcia: Podarený obor

Lenovo P2 sa svojou veľkosťou a hmotnosťou určite neradí medzi tie kompaktnejšie zariadenia. Tie sú však vzhľadom na veľký 5,5-palcový displej a 5100 mAh batériu úplne adekvátne. Práve naopak. Lenovu sa oproti predchodcovi podarilo ubrať na hrúbke aj hmotnosti, ktorá sa znížila zo 189 na 177 gramov. Telefón sa vďaka tomu drží v ruke pohodlnejšie a problém nerobí ani ovládanie v jednej ruke. Prispieva k tomu aj mierne zaoblená zadná strana a 2,5D odolné sklo chrániace displej. Skutočne, pri používaní Lenovo P2 sme necítili žiadny diskomfort. Vyššia hmotnosť je síce cítiť, to je však daň za to, že s týmto smartfónom na jedno nabitie vydržíte pracovať aj niekoľko dní.

Predná strana je bez akýchkoľvek prekvapení. Nájdete na nej veľký displej, prednú kameru, telefónny reproduktor, notifikačnú LED, niekoľko senzorov a samozrejme hardvérové tlačidlo domov, ktoré zároveň funguje aj ako snímač odtlačkov prstov. Ten v ideálnych podmienkach funguje rýchlo a spoľahlivo, pričom priradiť sa mu dajú aj ďalšie funkcie. Problém nastane jedine v prípade, že na prsty alebo snímač sa dostane voda. Vtedy je potrebné senzor vysušiť alebo použiť odomknutie displeja pomocou kódu.

Boky zariadenia lemujú štandardné ovládacie prvky v podobe ovládania hlasitosti, tlačidla zapnutia, 3,5 mm audio jacku, hybridného slotu pre dvojicu nanoSIM kariet alebo pamäťovú kartu microSD, či špeciálny prepínač, ktorý slúži na rýchle zapnutie/vypnutie maximálneho šetriča energie. Na zadnej strane nechýba ani mierne zapustená šošovka hlavného fotoaparátu, či duálny dvojtónový LED blesk, ktorý je pre ochranu pred poškodením, tiež mierne zapustený.

Celé telo, až na niekoľko výnimiek, je vyrobené z kvalitného kovu, ktorý dodáva pocit prémiovosti a pevnosti. Navyše, jeho povrchová úprava výborne obstojí aj proti zachytávaniu odtlačkov prstov, mastnoty alebo iných nečistôt. Konštrukčné spracovanie je výborné a pri testovaní sme nepostrehli žiadne nedokonalosti alebo chyby. Umiestnenie tlačidiel je pre ovládanie ideálne, čo platí aj o ich reakciách na stlačenie. Jednotlivé prvky do seba perfektné zapadajú a Lenovu P2 za konštrukciu ako celok musíme udeliť pochvalu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Mutlimédiá: SuperAMOLED aj dobrý zvuk

Lenovo sa v P2 rozhodlo použiť SuperAMOLED displej s veľkosťou 5,5-palca a rozlíšením Full HD. Ten ponúka výborné farebné podanie a dokonalú čiernu. Pozorovacie uhly sú už tradične výborné, čo platí aj o jase, ktorý je dostatočný aj pre pohodlné čítanie vonku alebo na priamom slnku. Výrobca zariadenie vybavil aj ďalšími nastaveniami zobrazovacieho panelu. Nastaviť môžete niektorý z dvoch farebných profilov (Normálny, Živý), upraviť úroveň automatického jasu, či zapnúť funkciu ochranu zraku v noci, ktorá zníži jas displeja na minimum. V zozname podporovaných funkcií nájdete tiež Vysokú citlivosť dotyku, ktorá umožní ovládať zariadenie aj v rukaviciach.

Čo sa týka reprodukcie zvuku, tak tu Lenovo P2 ponúka dobrý základ nielen pre počúvanie hudby cez slúchadlá. Hlasitý reproduktor, ktorý je situovaný v spodnej hrane zariadenia, ponúka dostatočnú hlasitosť a decentnú kvalitu. Pri maximálnej hlasitosti síce v niektorých skladbách už počuť skreslenie, no o jednu alebo dve úrovne nižšie je hlasitosť stále viac než dostatočná, pričom kvalitou reprodukcie je na tom Lenovo P2 už počuteľne lepšie. Počúvanie cez 3,5 mm audio jack je bezproblémové a kvalitatívne porovnateľné aj s inými smartfónmi v tejto cenovej kategórii.

Prehrávanie videa je tiež bez komplikácií. Lenovo P2 dokáže prehrať všetky bežne dostupné video formáty, pričom si poradí aj s niektorými 4K videami. Dlhé chvíle si tak aj vďaka výbornej výdrži môžete skrátiť práve sledovaním obľúbených filmov alebo seriálov, a to aj vo vyššom rozlíšení. Na prehrávanie však budete musieť použiť niektorú z multimediálnych aplikácií, dostupných v obchode Play. Výrobca síce do zariadenia predinštaloval videoprehrávač, no ten si ani zďaleka neporadí so všetkými videami. Najvhodnejšie teda bude, ako doplníte, alebo úplne nahradíte za inú aplikáciu z obchodu Play – napríklad osvedčeným MX Playerom. Mimochodom, ani tu nehľadajte multimediálne aplikácie od Lenova. Tie výrobca vymenil za tituly spoločnosti Google. Hudobný prehrávač tak nahradila Hudba Play, galériu zas aplikácia Fotky.

Výkon a pamäť: Úsporný procesor

Vysoký výkon od Lenova P2 nečakajte. Vybavený je síce úsporným, no za to vo výkone nie veľmi excelujúcim procesorom Snapdragon 625. Ten má 8 jadier pracujúcich s maximálnou taktovaciou frekvenciou 2 GHz, pričom ho dopĺňa ešte aj dostatočne veľká operačná pamäť RAM s kapacitou 4 GB. Táto zostava ponúka dostatok výkonu pre plynulý chod operačného systému, ako aj fungovanie aplikácií. Nejde o žiadneho rekordmana, no podstatné je, že aj s tým čo má k dispozícii, je Lenovo P2 veľmi rýchly smartfón, ktorý sa nedá zahanbiť ani drahšími súpermi. Výsledky benchmarkov sa výrazne neodlišujú od iných zariadení s týmto procesorom. V AnTuTu sme teda namerali skóre 58 310, v 3D Marku zas 13 871 bodov. S týmto výsledkom tak ani hranie graficky náročných hier nebude problém, aj keď na určité limity v zobrazovaní grafiky tu už môžete naraziť. Výrazné prehrievanie zariadenia sme nezaznamenali, za čo môžeme určite vďačiť aj použitému procesoru, ktorý bol vyrobený 14 nm výrobným procesom.

Interné úložisko má kapacitu 32 GB, z ktorých viac ako 8 GB zaberá samotný operačný systém. Používateľ má tak k dispozícii 23,8 GB voľného miesta, ktoré môže prípadne rozšíriť aj pomocou pamäťových kariet microSD, a to o ďalších 256 GB. Navyše, podporované sú aj externé úložiská, ktoré pripojíte k microUSB portu zariadenia. No nielen to. Lenovo P2 podporuje USB Host a umožňuje teda aj pripojenie ďalšieho príslušenstva v podobe myší alebo klávesníc. Na tento účel môžete použiť aj výrobcom dodávanú microUSB->USB redukciu, ktorú nájdete priamo v balení. Bonusovou funkciou je potom ešte čistič vnútorného úložiska, ktorý vie vyhľadať a odstrániť nadbytočné a nevyužívané súbory. Pomocou neho môžete po dlhšom používaní uvoľniť aj niekoľko stoviek MB dát.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém: Viacero vylepšení

Operačný systém Lenova P2 vychádza z ostatných zariadení výrobcu. Nájdete tu teda takmer čistý Android 6.0.1 Marshmallow, ktorý výrobca doplnil o niektoré aplikácie a funkcie. V praxi to znamená, že telefón je veľmi dobre odladený, ponúka rýchle reakcie a pocit čistého Androidu, ktorý poznáme aj z Nexusov. Nový P2 však oproti iným modelom dostal do vienka niekoľko funkcií navyše.

Launcher, podobne ako aj zvyšok systému, vychádza z nadstavby pre zariadenia Moto – rozdiel je najmä v grafike. Čo sa týka ostatných funkcií, tu sú rozdiely už väčšie. Lenovo P2 totižto podporuje napríklad témy, v rámci ktorých sa dajú vyberať motívy nielen domácej obrazovky, ale aj uzamykacej plochy, obrazovky prichádzajúcich hovorov, multitaskingového menu, či dialeru. Takýmto spôsobom môžete jednoducho zmeniť vzhľad celého systému.

Systém je možné upravovať aj pomocou ďalších systémových nastavení. Vítaným doplnkom je centrum oznámení, ktoré umožňuje zmeniť stavový riadok a spravovať oznámenia aplikácií. Zvoliť môžete spôsob zobrazovania zostávajúcej kapacity batérie, ako aj to, ktoré ikony sa budú v notifikačnej lište zobrazovať. Navyše, pomerne detailne si môžete vybrať aj spôsob, akým sa budú notifikácie z aplikácií zobrazovať, a to pre každú zvlášť. Už samozrejmosťou je tiež nastavenie ikon na lište oznámení.

Maximálny potenciál veľkého displeja môžete využiť vďaka možnosti skryť navigačný panel, ktorý sa dá ukryť pomocou tlačidla na navigačnom paneli. Opätovné aktivovanie panelu sa robí pomocou gesta, pohybom prsta zdola nahor v dolnej časti obrazovky. Dobrou správou je, že tlačidlo Domov reaguje aj na dotyk a môže fungovať ako tlačidlo späť. Po dlhom podržaní prsta preberie na seba funkciu tlačidla pre aktiváciu multitaskingového menu. Stlačením sa dostanete na domovskú obrazovku.

Ďalšie funkcie:

  • Rýchly záber: Pri vypnutej obrazovke môžete snímať dvojitým stlačením tlačidla zvýšenia/zníženia hlasitosti (ak sa na pozadí prehráva hudba, tieto tlačidlá slúžia iba na nastavovanie hlasitosti)
  • Zaklopaním rozsvietiť: Dvojitým ťuknutím aktivujete zariadenie
  • Mikro obrazovka: Z horného rohu obrazovky smerom nadol sa nakreslením “C”, zobrazí mini obrazovka pre ovládanie jednou rukou.
  • Inteligentná scéna: Režimy, pre automatické prepínanie režimov zariadenia a jeho funkcií
  • Rozšírené ovládanie dotykom: Rozširujúce menu, ktoré sa zobrazuje kdekoľvek na obrazovke. Jeho aktivovaním sa rýchlo dostanete k nastaveniam a rýchlym odkazom pre ovládanie zariadenia, či spúšťanie vybraných aplikácií.
  • Fotoaparát dvojitým stlačením vypínača: Rýchle otvorenie fotoaparátu bez odomknutia zariadenia.
  • Rýchle spustenie baterky: Dlhým stlačením tlačidla DOMOV pri vypnutej obrazovke sa zapne baterka.
  • Znížiť hlasitosť zvonenia: Automaticky stíši hlasitosť zvonenia po zodvihnutí telefónu.

Inou zaujímavou novinkou je aj podpora tzv. duálnych aplikácií. Tá umožňuje spustenie až dvoch inštancií jednej aplikácie. Na Lenovo P2 tak môžete súčasne pracovať s rôznymi aplikáciami, na ktorých budete prihlásení z rôznymi účtami alebo profilmi. V podobnom duchu, aj keď trochu komplexnejšom, sa nesú aj tzv. bezpečné zóny. Pomocou nich môžete vytvoriť zabezpečenú zónu, v ktorej nainštalované aplikácie, dáta a upozornenia nebudú prístupné používateľom pracujúcim v otvorenej zóne. Jediným prostriedkom pre zdieľanie dát je špeciálny priečinok SecureZoneEx.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Klasické Lenovo

Lenovo P2 svojim fotoaparátom určite nikoho neprekvapí. Ide doslova o klasické Lenovo, čo znamená, že počas dňa a pri dobrých svetelných podmienkach, bude vytvárať fotografie s dobrou kvalitou, dostatočne vysokými detailami a farebnou vernosťou. Akonáhle však uberiete svetlo a dostanete sa do priestorov so slabým osvetlením, zistíte, že fotografie sú zašumené, častokrát neostré a strácajú detaily. Nehovoriac o nie veľmi spoľahlivom zaostrovaní, pri ktorom sme niekoľkokrát prišli o ostrý záber. P-dvojka vás teda pri fotení v noci nenadchne, no vzhľadom na cenovku v tom nevidíme až taký problém (fotografie v originálnom rozlíšení).

Čo sa týka videa, to môžete natáčať v maximálnom rozlíšení 4K. Kvalita je priemerom triedy a nijako nevybočuje zo zaužívaných štandardov. Najviac nám pri ňom prekážalo neustále preostrovanie, ktoré je viditeľné pri zapnutom priebežnom zaostrovaní obrazu. To sa však dá eliminovať uzamknutím zaostrovania a expozície na jediný bod, ktorý vyberiete dotykom na displeji. Ďalším problémom s videom je nahrávaný zvuk, ktorý je podpriemernej kvality. Navyše, problematické je aj nahrávanie v noci, kedy FPS videa klesá a zábery sú spomalené.

Čo sa týka nastavení, tak tu nenájdete žiadne špecialitky. Prítomný tu je profesionálny režim s možnosťou nastavenia času uzávierky, citlivosti ISO, zaostrenia a vyváženia bielej. Okrem neho tu nájdete ale aj režim Panoráma, Umelecká nočná fotografia, HDR režim, spomalené alebo zrýchlené video. My sme najčastejšie fotili na automatike, v tzv. Smart režime, ktorý si nastavenia volí automaticky bez zásahu používateľa.

Konektivita: Dual SIM

Smartfón neponúka tie najmodernejšie štandardy pripojení, no pre bežnú komunikáciu bude maximálne vyhovovať. WiFi sa tu nachádza vo verziách 802.11 b/g/n, Bluetooth vo verzii 4.1 a samozrejme nechýba ani podpora LTE CAT 6, ktorá ponúka prenosové rýchlosti na úrovni 300/50 Mbps. Už samozrejmosťou je aj prítomnosť hybridného slotu pre použitie dvoch nanoSIM kariet. Podpora 4G je aktívna pre obidva, takže rýchly 4G internet môžete využívať s obidvoma SIM kartami bez ohľadu na to, kde ich vložíte. Samozrejme, v nastaveniach si musíte zvoliť, ktorá SIM je na čo určená. S jednou tak môžete telefonovať, s tou druhou sa zas pripojiť k mobilnému internetu. Pri telefonovaní a písaní správ môžete tiež vybrať konkrétnu SIM, prípadne ich prepínať priamo v dialeri alebo pri písaní správ.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: To NAJ, čo môžete mať

Výdrž na jedno nabitie je niečo, v čom Lenovo P2 skutočne exceluje. Batéria s kapacitou 5100 mAh je na to tým najlepším predpokladom. Spojte ju s úsporným 14 nm precosorom, AMOLED displejom a máte tu kombináciu, ktorá vás prekvapí. Skutočne, ak chcete smartfón, ktorý vás v “teréne” podrží aj niekoľko dní, tak potom je P-dvojka vo svojej cenovej kategórii jednou z najlepších volieb, ktorú môžete urobiť. Nám sa aj pri aktívnom používaní podarilo dosiahnuť 4 dní výdrže, a to aj pri používaní dvoch SIM kariet s pripojením do sietí O2 a Telekom. Využívali sme pritom aj 4G pripojenie, ktoré sme kombinovali s pripojením cez WiFi. Lenovo P2 sme využívali na všetky bežné činnosti – prehliadanie webových stránok, niekoľko desiatok minút hovorov, fotenie, streamovanie hudby cez Spotify, komunikáciu cez dva e-mailové účty, či Facebook Messenger. To najlepšie? Aj napriek tomu, že sme bez nabíjania vydržali až 4 dni, tak displej sme mali aktívny po dobu 7 hodín a 14 minút, a to nám ešte stále ostávalo 6% batérie. Samozrejme, výdrž sa bude líšiť podľa toho, ako budete P2 využívať a pri akom jase displeja. Bez pochýb ide ale o zariadenie, ktoré ponúka niekoľkodňovú výdrž, a to bez toho, aby ste sa museli nejako obmedzovať.

Ďalším bonusom je, že Lenovo P-dvojka podporuje rýchle nabíjanie. S dodávanou nabíjačkou viete batériu nabiť z 5 na 50% už za 35 minút, pričom na 100% to trvá úctyhodné 2 hodiny a 24 minút. Aj tu môžete získať dlhšiu výdrž použitím úsporného režimu, ktorý je bežnou súčasťou väčšiny smartfónov s Androidom Marshmallow. Veľmi zaujímavou funkciou je USB OTG, vďaka ktorej môžete vstavanú batériu použiť ako powerbanku pre iné zariadenia. V prípade núdze tak môžete dobiť svoje inteligentné hodinky alebo iné, menšie príslušenstvo.

Lenovo P2: Záverečné hodnotenie

Lenovo P2 je šampión vo výdrži. Zo zariadení, ktoré sme mali doteraz možnosť testovať, ide o smarfón s najlepšou výdržou na jedno nabitie. Nová P-dvojka však vynikajúcu výdrž kombinuje aj s ďalšími výhodami. Ponúka výborné konštrukčné spracovanie, kovové telo, stále prijateľné rozmery aj hmotnosť, dobrý AMOLED displej, ako aj zaujímavú nádielku funkcií operačného systému. Asi najväčším sklamaním bol pre nás fotoaparát, ktorý síce cez deň fotí veľmi dobre, no so znižujúcou sa intenzitou osvetlenia sa kvalita razantne znižuje. To platí aj o videu. Ak však vyslovene hľadáte smartfón, ktorého batéria ho v chode udrží čo najdlhšie, tak potom je Lenovo P2 jasnou voľbou. Tento smartfón vás pritom vôbec nevyjde draho. Jeho odporúčaná maloobchodná cena bola stanovená na 339€.

Plusy:

  • Excelentná výdrž na jedno nabitie
  • Výborný displej 
  • Konštrukčné spracovanie
  • Zaujímavá softvérová výbava

Mínusy:

  • Fotoaparát v slabom osvetlení
  • Nekvalitný zvuk vo videu
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...