MojAndroid

Všetci sme sa veľmi tešili, keď Google spustil službu Street  View aj na Slovensku. Spoločnosť začala s mapovaním slovenských miest ešte v apríli minulého roka, s pôvodným zámerom vyfotografovať dve desiatky väčších miest a obcí. Tie neskôr aj vďaka veľkému záujmu samospráv rozšíril o ďalšie lokality, vďaka čomu sa môžu teraz používatelia virtuálne poprechádzať po uliciach niekoľkých desiatok historicky, či kultúrne zaujímavých slovenských miest, mestečiek a obcí.

Street view

Google však už v tomto roku plánuje zosnímať ďalšie kúty Slovenska. O tom, kde zavíta kamera Google Street View môžete dokonca rozhodnúť aj vy! Slovenská verejnosť totižto v niekoľkých fázach vyberie miesta, ktoré budú zaradené do ďalších plánov snímania pomocou najnovších Street View technológií.  Môže ísť o hrady, zámky alebo záhrady, historické pamiatky a budovy, či rôzne prírodné úkazy, vyhliadky a turistické trasy. Podrobnosti nájdu používatelia na informačnej stránke celého projektu naslovenskunotu.sk/streetviewtipy.

„K odštartovaniu ďalšej fázy snímania nás motivovali hlavne používatelia i samosprávy, ktoré službu Street View privítali s veľkým nadšením. Po tom, čo sme dvakrát navýšili počet miest a pokryli takmer všetky verejné komunikácie, chceme ísť o krok ďalej. Radi by sme v spolupráci s partnermi nahliadli aj do miest, ktoré nie sú autám dostupné a využili najnovšie Street View technológie,“ hovorí Janka Zichová, manažérka PR a komunikácie pre český a slovenský Google a dodáva: „Street View tipy sú jedným z pilierov nášho celoročného programu Na slovenskú nôtu, v rámci ktorého chceme aj v spolupráci s verejnosťou  prispieť k zviditeľneniu Slovenska a podpore cestovného ruchu.“

Google-Street-View-tipy

V rámci prvej fázy, tj. od dnešného dňa až do 12. marca, majú slovenskí používatelia možnosť sami navrhnúť minimálne jeden a maximálne tri slovenské tipy, a to na hlasovacej stránke projektu tipy.naslovenskunotu.sk. V rámci druhej fázy vznikne na základe týchto tipov konzultovaných s odborníkmi zo SACR rebríček TOP 10 lokalít, z ktorého používatelia následne v rámci verejného hlasovania (do konca marca) vyberú TOP 3 lokality pre ďalšie snímanie.

Samotné snímanie by malo prebehnúť v letných mesiacoch, kedy sú vhodnejšie poveternostné podmienky pre snímanie a tiež dlhšie dni. Google chce využiť špeciálne Street View trojkolky, ktoré sa dostanú aj do peších zón, zákazov vjazdu alebo záhrad. Ale takisto aj poslednú novinku tzv. Street View Trekker, pomocou ktorého je možné nasnímať prírodné či horské lokality a turistické trasy. Snímanie konkrétnych miest je zároveň závislé od mnohých externých faktorov, aktuálnych podmienok a možností využívanej technológie. V prípade súkromných lokalít a pamiatok budeme úzko spolupracovať s majiteľmi a príslušnými organizáciami.

GoogleAuto_StreetView_20

SACR podporí projekt v rámci svojich marketingových aktivít na webstránke www.sacr.sk, na národnom portáli cestovného ruchu www.slovakia.travel a na príslušných profiloch na Facebooku.

NOVINKA:  Google+ stránka Google Slovensko

Keďže projekt je zameraný na širokú verejnosť v regiónoch, slovenský Google pre jeho šírenie a ľahšiu dostupnosť využije aj sociálny projekt Google+. Práve spustením slovenských Street View tipov odštartuje aj špeciálna Google+ stránka slovenskej pobočky Google Slovensko, v rámci ktorej budú zdieľané novinky, zaujímavosti a informácie zo zákulisia Googlu. Stránka zároveň ponúkne priamy kontakt a priestor pre názory od používateľov. Stačí, ak si používatelia, ktorí majú Google účet a záujem informácie sledovať či komentovať, túto Google+ stránku pridajú do svojich kruhov.

Jednotlivé fázy projektu Slovenské Street View tipy (naslovenskunotu.sk/streetviewtipy)

  1. Zbieranie tipov od slovenských používateľov (27. februára – 12. marca): Používatelia môžu svoje tipy posielať na stránke tipy.naslovenskunotu.sk.
  2. Zostavenie TOP 10 rebríčka slovenských lokalít (do 18. marca): Na základe množstva používateľských tipov, odporúčaní odborníkov zo SACR a samotných možností realizácie snímania.
  3. Verejné hlasovanie o TOP 3  lokality  (18. – 31. marca): V rámci TOP desiatky budú mať slovenskí používatelia možnosť vybrať tri TOP miesta. Hlasovanie bude prebiehať priamo na hlavnej stránke projektu.
  4. Vyhlásenie TOP 3 slovenských miest (apríl): Vybrané miesta budú zaradené do plánov ďalšieho snímania pomocou Street View technológie.
28.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+