MojAndroid

Výdrž súčasných smartfónov je jednou z ich najväčších slabín a nie je vôbec výnimkou, ak sa nám pri intenzívnom používaní vybijú už počas dňa. Nie vždy je však možnosť nabíjať nášho mobilného miláčika priamo z elektrickej siete, takže v takom prípade ako riešenie nastupujú zväčša rôzne externé batérie. Ďalšou možnosťou je využiť slnečnú energiu a smartfón si nabiť solárnou nabíjačkou. Tie sú však relatívne drahé a ich účinnosť nie je veľká.

V Kórei sa preto rozhodli ísť na to inak a zapriahnuť do výroby elektrickej energie pri nabíjaní mobilov vodu. Samospráva hlavného mesta Soul totiž oznámila, že buduje sieť exteriérových nabíjacích staníc pozdĺž vodného toku s krkolomným názvom Cheonggyecheon. Ide vlastne o umelý, človekom vybudovaný potok, ktorý preteká centrom mesta. Tieto nabíjacie stanice nebudú čerpať energiu z mestskej elektrickej siete, ale na generovanie prúdu sa využijú vodné turbíny umiestnené vo vodnom toku.

Na rozdiel od málo efektívnych solárnych nabíjačiek by tieto „vodné“ mali poskytnúť dostatok energie na rýchle nabitie mobilných zariadení. Developer projektu tvrdí, že nabíjacie stanice budú schopné plne nabiť väčšinu zariadení za 2 až 3 hodiny, čo je čas porovnateľný s rýchlosťou nabíjania bežnou nabíjačkou.

Mesto plánuje v pilotnej prevádzke inštalovať 5 takýchto vodných nabíjacích staníc, ak sa osvedčia a ľudia si ich obľúbia, mesto zváži ich ďalšie rozšírenie. Celkovo to znie ako zaujímavý a navyše ekologický nápad hodný nasledovania. Uvítali by ste niečo podobné aj na Slovensku a viete prípadne o nejakom vhodnom mieste, kde by sa tento nápad dal realizovať ? :-)

Zdroj: engadget.com, obrázok: wikimedia.com

29.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+