MojAndroid

Na Slovensku sa spúšťa už 6. ročník veľkého testovania IT vedomostí a zručností Slovákov s názvom IT Fitness test. Ide presnejšie o overenie si svojich počítačových zručností, vedomostí o internete a sociálnych sieťach či online marketingu. Testy pozostávajú zo šiestich sekcií a testovanie prebehne od začiatku apríla do konca júna 2017. Zapojiť sa môže úplne každý.

IT Asociácia Slovenska za podpory podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku či ďalších partnerov z akademického a súkromného sektora, dnes oficiálne spustila 6.ročník testovania IT zručností Slovákov pod názvom IT Fitness test 2017. Výhodou testu je to, že účastníci získajú cesrtifikát, ktorý môžu priložiť k svojmu životopisu pri uchádzaní o zamestnanie.

“Využívanie moderných technológií je dnes už nevyhnutnosťou. Pokrok napreduje míľovými krokmi a ak s ním chceme držať krok, musíme sa učiť nová a nové veci… Slovensko sa preto musí zamerať na rozvíjanie digitálnych zručností svojich občanov,” vraví Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu.

O IT Fitness test je stále väčší záujem

IT Fitness test vznikol ešte v roku 2009, kedy bol súčasťou iniciatívy Európskej komisie Týždeň IT zručností. IT Fitness test sa stal veľmi úspešnou aktivitou kampane Euróspkej komisie. Len v minulom roku sa doň zapojilo 21500 účastníkov a spolu v priebehu ročníkov číslo účastníkov presiahlo hranicu 120 tisíc účastníkov. Momentálne testovanie je súčasťou kampane Európskej komisie Digital Skills and Jobs.

“Digitálne zručnosti sú v súčasnosti rovnako dôležité ako vedieť čítať, písať či počítať. Dnes už polovica všetkých zamestnancov v EÚ sedí za počítačom a takmer 90% všetkých pracovných miest si vyždauje aspoň základný stupeň digitálnych zručností. Na zmeranie svojich reálnych IT vedomostí Slovákov každoročne pomáha IT Fitness test. Verím, že test podnieti mnohých ľudí prehĺbiť si svoje IT zručnosti a tiež povzbudí mladých ľudí, aby si vybrali štúdium v tejto oblasti,” hovorí Dušan Chrenek, vedúci zastúpenia Európskej komisie v SR.

“Našou snahou je posilňovať úroveň IT zručností Slovákov, ktoré sú už dnes nevyhnutné pre mnohé povolania a dopyt po nich bude neustále narastať,” hovorí Mário Lelovský, prezident IT Asociácie Slovenska. “Každý absolvent získa nielen osvedčenie o dosiahnutých výsledkoch vo forme certifikátu, ale aj odporúčania, v čom by sa mal zlepšiť, čím získa výhodu napr. pri hľadaní zamestnania.”

Testy sa robia doma alebo na škole

IT Fitness test si môže urobiť každý Slovák na www.itfitnesstest.sk. Na výber sú 2 verzie testov, jedna pre základné školy a druhá pre študentov stredných a vysokých škôl. Testovanie sa skladá z 30 otázok z oblastí IT (internet, bezpečnosť a počítačové systémy, kolaboratívne nástroje a sociálne siete, kancelárske nástroje, komplexné úlohy a online marketing). Hoci do testov sa môže zapojiť každý bez ohľadu na vek, sú to práve školy a mladí ľudia, pre ktorých je test primárne určený. Je totoiž dôležité, aby si deti a mládež už v rannom veku osvojili aspoň základné IT zručnosti.

Digitálna garáž súčasťou IT Fitness testu 2017

Oproti predchádzajúcim ročníkom došlo k menšej zmene – test je doplnený o oblasť webového, resp. online marketingu, a to vďaka spolupráci so vzdelávacou platformou Digitálna garáž. Tú na Slvoensku a v iných krajinách Európy realizuje spoločnosť Google. Bezplatná online platforma pomáha rozvíjať digitálne zručnosti a je dostupná pre všetkých bez ohľadu na úroveň znalostí alebo profesiu. Platforma obsahuje vzdelávacie kvízy a videá, ktoré pomôžu záujemcom zorientovať sa v digitálnom svete.

Vyhodnotenie testu a výsledky

“Tento test dá absolventovi školy jasnú predstavu o tom, či zvláda prácu s počítačom a internetom na úrovni, ktorú dnes bežne požadujú zamestnávatelia,” dodáva doc. František Jakab, vedúci konceptu IT Fitness testu a tímu odborníkov z akademickej a priemyselnej sféry, ktorý pripravoval otázky testu.

Ako sme spomínali, testuje sa od začiatku apríla do konca júna 2017. Test môže okrem študentov pomôcť aj pracujúcim alebo nezamestnaným pri identifikácií oblastí, v ktorých potrebujú zlepšiť svoje IT zručnosti. Po absolvovaní testu dostanú všetci účastníci certifikát, ktorý okrem dosiahnutého skóre obsahuje aj odporúčania, v čom sa zlepšiť. Z výsledkov testovania bude spracovaná štúdia, ktorá poslúži aj na nastavenie vzdelávania v tejto oblasti na Slovensku.

Mimochodom, projekt IT Fitness test bol ocenený v roku 2014 Európskou komisiou za komplexný a inovatívny prístup k problematike zvyšovania digitálnej gramotnosti mladých ľudí v Európe.

Zdroj: tlačová správa, tlačová konferencia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • koso

  test som si zapol a hned som ho aj vypol po precitani druhej otazky ak toto ma vediet buduci IT-ckar tak zbohom ale aspon sa o robotu isto bat nemusim

 • Lubomir Majersky

  Zaujalo ma to, ale pod IT testom si predstavujem nieco UPLNE a CELKOM ine… Otazky typu “Erasmus, Pisa 2015… …Pohoda, Divadlo…” NIE su otazkami IT. Cakal som nieco v zmysle co je ‘Registry DB’, co znamena ‘TCP/IP’, co je ‘Unix FreeBSD’… kedy skoncila podpora WinXP… co je Novell… co je IPX/SPX… co je Apache, PHP, mysql… aky je rozdiel medzi ‘Ulozit a Ulozit ako’…atd., atd. Zase niekto “VYMYSLEL” nic nehovoriaci test :(

  • koso

   a presne preto som to vypol hned ako som docital druhu otazku to ma s IT akurat to ze clovek sa nauci ako pouzivat google co vecsina skolakov zo zakladky a strednej vie lepsie ako 90% ucitelskeho zboru len dufam ze nejakemu profakovi neprdne a nebude si z toho brat priklad ze prave toto by mal IT-ckar ovladat lebo to potom tich ziakov uprimne lutujem

 • hop

  eurofondova sracka, za ktoru dostal niekto pekne do vacku a vytvoril takyto blud..ak na toto prispela € unia, mali by to riadne skontrolovat…

 • tnagy

  A volakedy pozadovany ECDL je teraz kde? Kazdy u nas musel mat (bolo mu odporucane) aby mal ECDL…to je uz teraz neplatne?

 • alfi

  67%, slabota :D
  ale niektore otazky su uplne od veci, nechapem, to len aby zistili, ci vedia ludia pracovat s googlom?

 • SimSon

  Ten test nema s IT-zrucnostami ABSOLUTNE NIC SPOLOCNE!

+