MojAndroid

Spoločnosť iRobot tento rok oslavuje okrúhle tridsiate výročie. Je lídrom na trhu v oblasti vývoja a technológií robotických vysávačov a na Slovensku funguje už 11 rokov. Počas svojej existencie získala spoločnosť stovky rôznych patentov a pravidelne prináša nové pokročilé technológie. Na konte má už 30 miliónov predaných kusov robotických vysávačov.

Nová technológia iRobot Genius™

Spoločnosť si teraz si pre nás pripravila jednu veľkú novinku. Prichádza s úplne novou vylepšenou aplikáciou, ktorá využíva všetky najnovšie technológie spolu s umelou inteligenciou a spája výhody dokonalého hardvéru a softvéru. Nová technológia dostala názov iRobot Genius™.

Zahŕňa v sebe celú škálu digitálnych funkcií a používateľských skúseností s robotickými vysávačmi Roomba a robotickými mopmi Braava jet. Základom technológie je nová úroveň personalizácie a kontroly nad robotmi. Prispôsobuje sa špecifickým potrebám domácnosti, rutinám a preferenciám konkrétnych používateľov.

Aplikácia už neslúži len ako diaľkový ovládač

Aplikácia bola prekopaná do najmenších detailov. Už to nie je len o ovládaní robota, ale sama sa prispôsobuje potrebám používateľa. Hlavná obrazovka každého používateľa bude rozdielna, v závislosti od toho, ako svoj vysávač používa, aký model vlastní a aké sú jeho obľúbené rutiny.

Všetky potrebné informácie získate priamo počas prvotného párovania

Keďže nikto z nás nečíta siahodlné manuály, iRobot prišiel s geniálnym nápadom. Pri prvom pripojení robota sa používateľovi na niekoľkých veľmi pekne graficky spracovaných slajdoch predstavia funkcie konkrétneho modelu spolu s užitočnými tipmi. Používateľ ich jednoducho prekliká a vie o svojom novom vysávači alebo mope všetko podstatné.

Informovaný je o funkciách, o spôsobe pohybu robota po miestnosti, prípadne aj o tom, ako pripraviť domácnosť pred prvým čistením, ako ho obsluhovať a čistiť.

Učí sa neustále a hlavne inteligentne

Roboty od spoločnosti iRobot sa už pri prvom čistení učia rozpoznávať prostredie okolo seba. Na tom nie je nič nezvyčajné. Avšak aj po uložení finálnej mapy do pamäte sa učiť neprestávajú. Pri každom čistení svoje znalosti o priestore vylepšujú.

Ak sa náhodou stane, že otvoríte nejaké dvere, ktoré boli predtým zatvorené, robot to neprehliadne. Nový priestor si zmapuje a v aplikácii vám ponúkne jeho uloženie ako ďalšiu miestnosť. Nekončí to len prvotným uložením miestnosti, robot sa učí neustále.

iRobot Roomba S9+

Pokiaľ má robot priestory perfektne zmapované, vysáva rýchlejšie. Keďže vie, ako miestnosti vyzerajú, jeho umelá inteligencia jednoducho navrhne logickejší pohyb v priestore. Aký je výsledok? Povysáva rýchlejšie a efektívnejšie.

Povysáva aj 10 podlaží, pričom presne vie, kde sa nachádza

Problémom nie je ani viacero podlaží vo vašej domácnosti. Svojho robota jednoducho prenesiete a spustíte čistenie. Keď prácu dokončí, vráti sa presne na to miesto, kde ste ho nechali. V aplikácii potom uvidíte mapu nového priestoru, ktorú si môžete uložiť napríklad ako “poschodie”. Pôvodná mapa nebude nahradená novou, jednoducho pribudne ďalšia mapa.. Zariadenie sa takto vie naučiť až 10 nových máp (podlaží). Bez ohľadu na to, na aké podlažie ho fyzicky presuniete, vždy vie, kde sa nachádza.

Po zmapovaní priestorov má používateľ možnosť rozdeliť si mapu na konkrétne miestnosti.  Taktiež môže pridať priestory, ktorým sa má robot pri čistení vyhnúť.

irobot mapa

Rozdeľovanie miestností je veľmi jednoduché a intuitívne. Keď už máte miestnosti rozdelené, nasleduje ich pomenovanie. Neskôr s nimi môžete samozrejme pracovať.

Rovnako fungujú aj zakázané zóny, ktoré si môžete nastaviť s presnosťou na centimetre. Takto budete mať istotu, že robot nebude vysávať tam, kde nechcete.

Dobije sa a pokračuje

Ak má robot nedostatok batérie a svoju úlohu ešte nedokončil, vráti sa nabiť len na čas, ktorý je potrebný na dokončenie čistenia. Samozrejme v prípade, ak už má mapu uloženú v pamäti.  Presne vie, ako dlho mu bude trvať dokončenie úlohy a práve tomu prispôsobí dĺžku pobytu na nabíjačke len na nevyhnutný čas.

Následne úlohu dokončí a vráti sa späť na nabíjačku, kde sa dobije do plna a bude pripravený na ďalšie čistenie. Toto je špeciálna funkcia, ktorú neponúka žiadna iná konkurencia a dokáže ušetriť množstvo času.

Vždy viete, v ktorej miestnosti máte svojho robota

Počas čistenia používateľ vidí, v ktorej miestnosti robot práve upratuje. Samozrejmosťou je push notifikácia, ktorá príde do spárovaného zariadenia a informuje používateľa o ukončení čistenia. Ten si následne môže pozrieť podrobné štatistiky s mapou povysávaného priestoru, plochou, trvaním čistenia a prípadného medzinabíjania.

Notifikácia príde aj v prípade, ak je vyžadovaná pozornosť používateľa. Ide napríklad o nájdenie novej oblasti, vytvorenie inteligentnej mapy, prípadne udalosti, ktorá zapríčinila, že robot nemohol svoju úlohu dokončiť.

iRobot Roomba S9+ kefy

Najčastejším dôvodom býva nasatie nabíjačky a podobne. V tom prípade v aplikácii presne vidíte, kde sa tak stalo, a tak nemusíte robot hľadať po celom byte.

Okrem toho v aplikácii nájdete aj návod, ako daný problém vyriešiť. Napríklad ak je problém s jedným z koliesok, aplikácia vás vyzve, aby ste ho skontrolovali a vykonali bežnú diagnostiku. Ak sa problém nevyrieši, prípadne sa opakuje, vyzve vás, aby ste kontaktovali zákaznícku podporu.

Roboty dokážu rozpoznať objekty, okolo ktorých čistia

Keďže roboty neustále spoznávajú domovy, v ktorých upratujú, dokážu vďaka umelej inteligencii rozpoznať aj špecifické objekty, ktoré sa nachádzajú v jednotlivých miestnostiach. Môže ísť napríklad o stoly, stoličky, skrinky, komody alebo pohovky.

irobot cistenie podla objektu

Keď ich robot deteguje, aplikácia informuje používateľa o možnosti pridania zóny čistenia okolo týchto objektov. A keďže je všetko inteligentné, používateľ nemusí urobiť prakticky nič, stačí len potvrdiť. Aplikácia si zóny detailne určí sama. Zóny čistenia je možné do aplikácie pridávať aj manuálne.

Ak už máte tieto zóny pridané, môžete robota povysávať len tieto priestory, nemusí čistiť celé miestnosti. Ak napríklad potrebujete povysávať celú obývačku a okolie stola v kuchyni, žiadny problém.

Umelá inteligencia dokáže zistiť, ako používatelia upratujú a ponúknuť odporúčania plánov

Je to veľmi jednoduché. Ak napríklad pravidelne upratujete v podobný čas v pondelok a stredu, aplikácia vám odporučí nastaviť plán vysávania na tieto časy a dni v týždni. Uvidíte návrh plánu, ktorý opäť stačí len potvrdiť a nič nemusíte dodatočne nastavovať.

Zaujímavé sú aj sezónne odporúčania. Sú založené aj na sezónnych faktoroch, ako napríklad množstvo peľu v regióne, počasie alebo obdobie plznutia domácich miláčikov. Robot potom navrhne častejšie upratovanie počas týchto sezón a rovno to aj uloží do plánu vysávania.

iRobot aplikacia

Jednou z najlepších funkcií a konkurenčnou výhodou je, že si používateľ vie navoliť poradie, v ktorom sa budú jednotlivé miestnosti čistiť. Ak napríklad o chvíľu príde domov a potrebuje povysávať celý byt, pričom vie, že po príchode sa bude zdržiavať v obývačke, nastaví, aby ju robot povysával ako prvú. 

Následne po príchode domov je už obývačka povysávaná a robot pracuje na ďalších miestnostiach v poradí, aké ste si používateľ nastavil.

Obľúbené čistenia alebo ako si uľahčiť život

Hneď na domovskej obrazovke sa nachádzajú obľúbené čistenia. Ak napríklad používateľ pravidelne vysáva kuchyňu, spálňu a koberec v obývačke, jednoducho si sem pridá túto trojicu. V budúcnosti už nemusí vyberať konkrétne miestnosti, ale čistenie aktivuje len jedným ťuknutím na konkrétnu obľúbenú položku. 

iRobot oblubene cistenia

Roboty dokonca dokážu začať s čistením v momente, keď používateľ odíde z domu. Podmienené akcie umožňujú pridávať pravidlá do plánov čistenia, napríklad čistiť iba vtedy, keď je používateľ mimo domova. K tomu je samozrejme potrebné, aby vaša domácnosť bola inteligentná.

A tu sa fantázii naozaj medze nekladú. Čistenie je možné spustiť pomocou hlasových asistentov. Stačí napríklad vysloviť frázu: “Hey, Google, send Roomba to clean the kitchen” a Roomba povysáva kuchyňu. Prípadne Hey, Google, start mopping” a podobne.

Vysávače je možné stopnúť, poslať späť na nabíjaciu stanicu a podobne. Všetko funguje absolútne bez problémov.

Dirt Detect: Viac znečisteným miestam sa robot venuje špeciálne

Robot dokáže pomocou senzorov nájsť miesta, ktoré sú viac znečistené ako ich okolie. Práve týmto miestam sa venuje intenzívnejšie, zvýši výkon a vysáva ich dlhšie až dovtedy, kým nie sú úplne čisté. Miesta, ktoré sú v miestnosti najviac znečisťované, budú rovnako čisté ako všetko naokolo.

iRobot Home
iRobot Home
Developer: iRobot
Price: Free
  • iRobot Home Screenshot
  • iRobot Home Screenshot
  • iRobot Home Screenshot
  • iRobot Home Screenshot
  • iRobot Home Screenshot
  • iRobot Home Screenshot
  • iRobot Home Screenshot

Tento článok vznikol v spolupráci s iRobot.

28.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+