MojAndroid

Myšlienka vytvoriť modulárny smartfón, v ktorom by si užívateľ mohol sám meniť niektoré hardvérové komponenty, existuje už niekoľko rokov. Spoločnosti Google sa konečne podarilo dotiahnuť Project ARA do takej úrovne, že už tento rok je očakávaný začiatok predaja v niektorých častiach sveta. Google ale usilovne pracoval na celej platforme, pričom vytvoril aj obchod, kde bude možné predávať alternatívne moduly. Medzi časom ale na podobnom projekte pracovala španielska spoločnosť IMASD, ktorá pripravovala modulárny tablet. Zariadenie s označením Click-ARM by malo disponovať všetkými prednosťami, ktorými disponuje Project ARA, no zároveň ide o tablet s väčšou obrazovkou.

Zatiaľ neexistujú žiadne videá či iné materiály, ktoré by zobrazovali funkčný model zariadenia, no na stránke spoločnosti sú k dispozícii rôzne rendery. Tie nie sú zrovna najhodnovernejšie a najkvalitnejšie a jednoducho zobrazujú iba to, ako by mal výsledný produkt približne vyzerať a fungovať. Zaujímavé je ale to, že už teraz sú k dispozícii nejaké informácie o cene základnej zostavy tohto zariadenia. Za necelých 300 EUR by ste mali dostať zariadenie s 10,1-palcovým HD displejom, ktorý je možné vymeniť. Toto zariadenie ponúkne základnú dosku CK-HUB 101 s HDMI slotom, dvomi USB portmi, štyrmi mini PCI Express slotmi, podporou pre Bluetooth 4.0 a dual-band Wi-Fi. Procesorom je v tomto prpade Samsung Exynos 4412 a sekunduje mu pamäť RAM s kapacitou 2 GB. Vnútorná pamäť má kapacitu 16 GB, no pomocou modulov je možné ju rozšíriť až na 128 GB.

K dispozícii na výmenu budú aj zostavy s iným procesorom. K Exynosu 3250 získate 512 MB alebo 1 GB pamäte RAM. K výkonnejšiemu Exynosu 5260 dostanete už 2 – 4 GB pamäte RAM, vďaka čomu získate už veľmi schopné zariadenie. Okrem procesorov bude ale možné vymeniť, resp. pridať ďalšie komponenty. Do spomínaných PCI Express slotov môžete pripojiť Ethernetový port, 3G, GPS, bezdrôtové nabíjanie a ďalšie doplnky, ktoré by mali byť predstavené v poslednom štvrťroku tohto roku. Spoločnosť dokonca umožní nakúpiť tieto zariadenia, prispôsobiť ich a predávať ich aj iným spoločnostiam, pričom tie môžu potenciálne použiť aj iný operačný systém, ako Android.

Na vývoji tohto zariadenia pracuje malý tím šiestich hardvérových a štyroch softvérových inžinierov, pre ktorých je ale Click-ARM prioritou a ktorí sa snažia pripraviť všetko včas pre predstavenie tohto zariadenia. Zatiaľ ale nie je známe, kedy tento čas nastane, no ak sa tak stane, tak vás o tom budeme určite informovať.

Zdroj: IMASD via Digital Trends

27.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+